Види фальсифікації продовольчих товарів: характеристика та взаємозвязок між ними.



Фальсифікація- дії, спрямовані на обман споживача шляхом підробки об’єкта купівлі- продажу з корисливою метою.Фальсифікація може розглядатися як дії, спрямовані на погіршення споживних властивостей товару чи на зменшення його кількості зі збереженням найбільш характерних, але неістотних для його використання за призначенням властивостей. Об’єктами фальсифікації можуть бути: продукція, сировина, технологія, послуги, цінні папери, інформація, персонал та інші об’єкти комерційної діяльності. Під час фальсифікації, як правило, піддаються підробці одна або кілька характеристик товару, що дає можливість умовно виділити декілька видів фальсифікації: *асортиментна або видова; * якісна; *кількісна; *цінова; *інформаційна.

 Для кожного виду фальсифікації характерні свої способи підробки товарів. Асортиментна фальсифікація підробка продукту, яка здійснюється шляхом повної або часткової заміни товару замінником іншого виду або найменування зі збереженням подібності однієї чи декількох ознак. Усі замінники можна поділити на дві групи: харчові та нехарчові. Харчові замінники- це дешеві харчові продукти, які відрізняються низькою харчовою цінністю, подібністю до натурального продукту за однією чи кількома ознаками (вода для рідких продуктів, імітатори харчових продуктів та сировини). Нехарчовізамінники бувають органічного або мінерального походження. Всі вони непридатні для харчування, іноді навіть можуть завдати шкоди здоров’ю людини, а в гіршому випадку - призвести до смертельних наслідків.  (соки, сиропи та ін. напої з використанням барвників, кислот, ароматизаторів). Якісна фальсифікація - це підробка товарів шляхом харчових або нехарчових добавок чи порушень рецептури, технології виробництва з метою покращення або збереження певних його органолептичних властивостей (кольору, запаху, смаку, консистенції нор­мованих фізико-хімічних показників та ін.), зі зміною інших, найбільш характерних показників, або заміною товару вищого ґатунку нижчим.(основними засобами якісної фальсифікат є використання добавок, які не передбачено нормативною документацією.) Кількісна фальсифікація - це обман споживача за рахунок відхилення параметрів товару (маси, об ему, довжини і т.п.) що перевищують гранично допустимі норми відхилень.(неправильне встановлення ваг, що призводить до неправильних показників зважування, настроювання ваг не на нульовій позначці застос приладів з низькою точністю і т.п. )

Цінова фальсифікація - обман споживача шляхом реалізації низькоякісних товарів за цінами високоякісних, або товарів менших розмірних характеристик за ціною товарів великих розмірів. Інформаційна фальсифікація - це обман споживача за допомогою неточної, неповної або перекрученої, недостовірної інформації про товар.(не точно вказані ґатунок товару, сировина, з якої виготовлена продукція, кр походження тов., підприємство-виробник продукції, кіл-ть (маса) товару). Технологічна фальсифікація - підробка товарів в процесі технологічного циклу виробництва, скорочення технології вироб­ництва, використання спеціального обладнання, в результаті чого зменшуються затрати на його виробництво з погіршенням якості готової продукції та ін.(виключення з технологічного циклу спец обробки води та спирту (при виробництві лікеро-горілчаних виробів). Передреалізаційна фальсифікація - підробка товарів при підготовці їх до продажу або безпосередньо перед реалізацією споживачеві.(заміна етикеток на консервах низької якості з назвою продукції, що не користується попитом, на етикетки, які користуються попитом) Взаємозвязок між всіма видами фальсифікації - отримання максимальної економічної вигоди за рахунок повної чи часткової заміни справжнього якісного продукту більш дешевим або неякісним.

Особливості виявлення фальс кави: технологічна переробки сировини, види фальс.

Кава - продукт, виготовлений з насіння вічнозеленого кавового дерева, яке росте в тропічних країнах. Кава є не тільки смаковим продуктом, вона підвищує працездатність і тонус людини завдяки вмісту в зернах алкалоїду кофеїну. Відомо близько 30 видів кавового дерева, кількість різнома­нітних сортів кави - більше тисячі. Але промислове значення мають тільки 3 види: аравійська, ліберійська і робуста. Арабіка - найпоширеніший вид кавового дерева - складає більше 90% світової продукції кави. Відрізняється ніжним, приємним смаком, тонким кавовим ароматом. Ліберіка - менш розповсюджений вид, що нагадує арабіку (смак грубіший). Дуже витривалий до жаркого клімату, становить інтерес для гібридизації. Робуста - культивується головним чином на узбе­режжі Гвінейської затоки. Насіння містить багато кофеїну, має грубий, різкий кавовий смак і надає високу екстрактивність напою. На світовий ринок надходить кава американська, азіатська й африканська. Вид, сорт та якість кави визначають за зовнішнім виглядом зерен (колір і форма), виглядом на розрізі (з віком зерна стають хрусткими й важко розрізуються), масою і кількістю зерен в 1 дм3, запахом кавових зерен, вмістом недоброякісних зерен, органічних та мінеральних домішок, смаком і ароматом смаженої кави. Найчастіше зустрічаються такі вади кави: чорні зерна, зерна не­дорозвинуті, вишневого кольору, в оболонці, подрібнені, кислі, пош­коджені шкідниками, плісняві.

Критерії якісної ідентифікації кави. *Натуральної: зовнішній вигляд зерен (форма, колір); вигляд на розрізі (з віком зерна стають хрусткими і важко розрізуються); маса та кількість зерен в 1дм3; запах кавових зерен; вміст недоброякісних зерен; наявність органічних і мінеральних домішок; смак і аромат смаженої кави; будова паренхіми та форма клітин. *Меленої або розчинної: зовнішній вигляд (колір); смак та аромат; запах; масова частка вологи; зольність; наявність органічних та мінеральних домішок; масова частка екстрактивних речовин; масова частка кофеїну; якісні реакції на сторонні домішки. Асорт-на фальс кавинайчастіше відбувається за рахунок підміни натуральної кави одних сортів іншими (або високоякісними кавовими напоями). Як фальсє найпоширенішим видом фальсифікації кави. Вона дуже широко представлена на ринку України: кава низької якості (затхла, стара, погано оброблена) видається за високоякісну. До цього виду фальсифікації відноситься заміна якісної кави різноманітними замінниками, сурогатами, а також додавання ароматизаторів і барвників. В якості замінників та сурогатів кави найчастіше використо­вують: висушені, підсмажені і подрібнені корні цикорію, лушпиння від кави, кавову гущу. Ці речовини додаються до натуральної кави у добре обсмаженому та подрібненому вигляді, що затрудняє їх виявлення звичайному споживачу. Для маскування зіпсованих зерен кави, які втратили свій природній колір в результаті тривалого зберігання, їх обробляють ароматизаторами та підфарбовують речовинами, нерідко шкідливими для здоров’я. Підміну меленої або розчинної кави різними кавозамінниками можна виявити наступними методами. *Органолептично - оцінкою смаку, аромату і кольору екст­ракту. *Фізико-хімічними методами: дослідження вмісту кофеїну, екстрактивних речовин, реакція з йодом на крохмаль (синє фар­бування), мікроскопування, визначення зольності. Кіль-на фальс кави- недоважування. Найчастіш такий вид фальсифікації відбувається під час купівлі споживачем невеликої кількості вагової кави, наприклад 50, 100 г; зважування її на вагах, які перевищують гранично допустимі норми відхилення. Невідповідність маси кави може зустрічатись і у фасованої кави. Інф фальс кави- це обман споживача за рахунок надання не точної, не правдивої інформації. Такий вид фальс відбувається шляхом перекручування назви, сорту, кр. походження, фірми-виробника та кіл-ті кави.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!