Особливості виявлення фальс чаю: технологічна переробки сировини, види фальс.



Чай- тонізуючий напій, який виготовляють з молодих верхів­кових пагонів (флешей) вічнозеленої чайної рослини. Високоякісний чай одержують із ніжних і однорідних флешей, що складаються з нерозвиненої бруньки і двох-трьох листків та глушки - одно- або дволисткових пагонів без бруньки. Він позитивно впливає на організм людини: добре вгамовує спрагу, тонізує серцево-судинну систему, покращує кровообіг та дихання, підвищує розумову активність, знімає втому, стимулює роботу нирок. В залежності від технології обробки, яка визначає ступінь ферментації, розрізняють чорний, червоний, жовтий і зелений чай. Чорний чай має найбільший ступінь ферментації, що обумовлює чорний колір сухого чаю і різні відтінки коричневого кольору чайного настою. Червоний чай має помірний ступінь ферментації, а жовтий - слабкий. Зелений чай - не ферментований, внаслідок чого його настої мають ясно-зелений колір. За найменуванням чаювизначається місцемйого вирощу­вання - індійський, китайський, грузинський, і т.п.

За зовнішнім виглядом розрізняють чай байховий (розсипний) і пресований цегельний або плитковий. Фальсифікація чаю має чи не настільки ж давнє походження, як і саме виробництво чаю. Проте види фальсифікації чаю, засоби і характер в різних країнах не однакові. Фальсифікаторимогли змінювати зовнішній вигляд чаю, надавати йому будь-якого аромату і кольору, збільшувати вагу, підмішувати що завгодно чи повністю підмінити його вміст. І все це відбувалось завдяки так званому глазуруванню - штуч­ному підфарбовуванню чайного листу. Чай зелений перефарбовували в чорний. В Китаї для зміни кольору фальсифі­катори використовували різноманітні барвники: як нешкідливі, так і отруйні. Застосовували жовті, білі, голубі та зелені рослинні барв­ники. Листя обробляли білим паленим гіпсом, фіолетовим настоєм лакмусу, жовтим коренем куркуми, темно-синьою берлінською бла­киттю, додавали вапно, товчену слюду, свинець, вуглекислу, миш’яковисту та оцтовокислу мідь, барвники, які зазвичай застосовувалися для бавовни, вовни та ситця: синій індиго та коричневий катеху. Для надання листю свіжого товарного вигляду, його обробляли графітом, перлинний чай забарвлювали сіркокислим вапном. Японці для забарвлювання чаю застосовували порошок мильного каменю, а в Індії для надання перламутрово-сірого кольору кок-чай обробляли тертим тальком. Крім підфарбовування фабриканти застосовували різноманітні рослинні домішки. У першу чергу - молоде сушене та пресоване листя рослин, яке за формою схоже з чайним, має в’язкі властивості та зручне при обробці. Інколи додавали соснову кору, кампешеве дерево й морську траву. У поганих сортах китайського байхового чаю зустрічалися вже раніше заварені чаїнки, а в цегляному - смолисті камеді (гумі), глина, а також послід гусені шовкопряда. Для збільшення маси в чай добавляли пісок, попіл, польовий шпат та металеві ошурки.

Фахівці стали активно розробляти методики розпізнавання фальсифікацій. По всій Західній Європі було засновано спеціальні лабораторії, де кожен міг перевірити куплений чай. Було запропо­новано найбільш прості способи виявлення штучних барвників. Достатньо покласти жменю листя на скло або полірований стіл і на поверхні залишався слід барвника. Якщо листя потерти долонями - руки забарвлювалися. Графіт легко було розпізнати неозброєним оком за полірованим виглядом листя, мильний камінь - за сірчистим смаком настою.

Асортиментна фальсифікація чаю- заміна одного (високо­якісного) виду, сорту чаю іншим (низькоякісним) видом, сортом або рослинною сировиною, яка схожа за органолептичними показниками (смаком та зовнішніми ознаками) на справжній чай. Якісна фальсифікація чаю.Способи якісної фальсифікації чаю: * Заміна високоякісних сор­тів чаю відходами чайного виробництва, купажування (змішування різних сортів чаю); * Заміна чаю уживаним чаєм (чай, який вже заварю­вався, а потім підлягав вторинному висушуванню, фарбуванню та фасу- ванню); * Додавання рослинних замінників (висушеного листя вишні, тополі, верби, дуба, камелії); * Підфарбовування чаю паленим цукром та іншими барвними речовинами; * Додавання у чай питної соди. Кількісна фальсифікація чаю- недоважування, недовкла­дення, обмірювання, що перевищують гранично допустимі норми відхилень. Інформаційна фальсифікація чаю- надання споживачу неточної, неправдивої, неповної, спотвореної інформації щодо най­менування, походження, виробника (експортера), сорту чаю. Підробка сертифікатів відповідності і товарно-супровідної документації.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 93; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!