Рекомендації студентам щодо просвітницько-профілактичної роботи.



Психологічна просвіта і психопрофілактика є важливими напрямками діяльності практичного психолога шкільної психологічної служби. Завдання психологічної просвітницької діяльності полягає у підвищені психологічної культури всіх учасників навчально-виховного процесу, роз'ясненні змісту роботи і завдань психологічної служби.

Психологічна профілактика - це систематична робота, спрямована на створення сприятливих умов для розвитку особистості і попередження відхилень в розвитку дитини, збереження її психологічного здоров'я.

Психологічна просвіта і психопрофілактика тісно пов'язані між собою. Ця діяльність здійснюється шкільним психологом у формі психологічних лекцій для батьків, учнів, педагогів; педагогічних консиліумів; занять з психології з використанням активних форм навчання; психологічних акцій тощо.

Під час практики студент-практикант готує та проводить психолого-педагогічний захід, враховуючи особливості віку і проблематики тієї групи школярів, з якою він буде працювати. Форма заходу довільна. Для звіту готується програма проведення психолого-педагогічного заходу та оформлюється за формою (див. додаток 7).

Однією з важливих форм психопрофілактичної роботи у школі є психолого-педагогічний консиліум. Це колективний метод вивчення учнів, основними завданнями якого є виявлення характеру і причин відхилення у навчанні і поведінці учнів, розробка виховних заходів, спрямованих на корекцію відхилень чи подальший розвиток здібностей і талантів, обговорення і прийняття рішень з приводу конфліктних ситуацій.

В період проходження практики студент-практикант за результатами обстеження учнів з  проблем в навчанні та розвитку особистісної сфери, або процесу професійного самовизначення разом з шкільним психологом працює над підготовкою матеріалів до психолого педагогічного консиліуму. Необхідно запропонувати рекомендації щодо програми подальшої корекційно-розвиваючої роботи з дітьми, які мають труднощі в навчанні, в особистісній сфері, у професійному визначенні.

Звіт про результати практики

2.3.1. Звітна документація. За час проходження психологічної практики студент-практикант готує папку із звітною документацією, в яку входить:

1. Характеристика студента, завірена практичним психологом, директором навчального закладу та печаткою закладу освіти.

2. Атестаційний лист студента з оцінками та підписами практичного психолога бази практики, групового керівника та відповідального керівника практики.

3. Індивідуальний план практиканта про виконання завдань практики;

4. Аналітичний звіт студента-практиканта за результатами проходження психологічної практики, завірений шкільним психологом.

5. Щоденник проходження практики.

6. Психолого-педагогічна характеристика школяра, яка повинна бути підкріплена матеріалами психологічного та діагностичного обстеження і узагальненими кількісними даними у формі протоколів, зведених таблиць тощо.

7. План-конспект психолого-педагогічного заходу.

8. 3-5 фотокарток, на яких відображено хід практики.

Вимоги оформлення до звіту

Звіт студента повинен бути оформлений відповідно наступним вимогам:

1. Обсяг звіту складає довільну кількість, але не менше 15 сторінок комп’ютерного набору. До загального обсягу входять титульна сторінка, план, вступ, основна частина, висновки, список використаних джерел та додатки.

2. Текст набирається на аркушах паперу стандартного формату А-4 з використанням шрифтів текстового редактора Times New Roman, кеглем 14, через 1,5 інтервали з дотриманням таких розмірів полів: верхнього і нижнього – 20 мм, лівого – 30 мм, правого – 10 мм.

3. Титульна сторінка оформляється за встановленою формою (див. додаток 1).

4. Заголовки розділів виконують великими літерами, симетрично до тексту, наприклад: ЗМІСТ, ОСНОВНА ЧАСТИНА, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ. Крапку в кінці заголовку не ставлять.

5. Список використаних під час роботи джерел розміщуються після висновків і оформлюється відповідно до чинних стандартів.

 

2.3.3. Порядок подання звіту про результати практики. Протягом 2-ох днів після закінчення практики керівник практики оцінює виконану студентом роботу, якість звіту про психологічну практику і особисту участь студента в освітньому закладі, де проводилась практика. На 3-й день після закінчення практики студент повинен скласти диференційований залік з психологічної практики на підсумковій конференції перед комісією у складі керівників практики.

Звіт про результати практики (див додаток 5) подається в останній день практики керівникові практики для перевірки. Керівник з’ясовує, наскільки повно і глибоко практикант виконав завдання, визначені індивідуальною програмою практики. Результати практики обговорюються на підсумковій конференції. Учасники конференції (студенти, керівники практики, представники баз практики) мають право ставити питання, пов’язані з науковими і практичними результатами практики.


ЛІТЕРАТУРА

1. Абрамова Г.С. Практическая психология. - М.: Академический проект., 2003.-496с.

2. Адаптація дитини до школи /Упоряд. С.Максименко, О.Главник.- К.: Мікрос, 2003. – с.111.

3. Ахметгамиев А. Как помочь практиканту // Нар. образ. - 1993. - № 1. - С. 113-116.

4. Битянова М.Р. Организация психологической работы в школе. - М.: Генезис,2000.

5. Бондар В.І. Дидактика: ефективні технологи навчання студентів. - К.: Вересень, 1996.

6. Гордонова Н.М. Положення „Про кабінет практичного психолога в закладах освіти"// Практична психологія і соціальна робота.-2001.-№1.-С.27.

7. Гурлєва Тетяна Відповідальність підлітка. – К.: Главник, 2008. – с.128. (серія «Бібліотечка соціального працівника»). – с. 99-111.

8. Диагностическая практика. Руководство для студентов - психологов специализации «Педагогика й психология».- Ижевск,2001.-123с.: ВЛАДОС - ПРЕСС, 2003.-159с.

9. Лейтес Н.С. О признаках детской одарённости. // Вопр. психол., 2003, № 4, с.13-18.

10. Матюшкин А. М., Снек Д. А. Одаренные и талантливые дети //Вопросы психологии, №4, 1982.- С.88-97.

11. Матвєєва М.П. Особливості професійної діяльності шкільного психолога //Практична психологія та соціальна робота. - 2003.-№1.-С.44-54.

12. Мармаза О.І. Положення та програма фахової практики (практика) з управління навчальними закладами: Навч. посіб. для студентів та слухачів ІПО зі спеціальностей «Управління навчальним закладом» - 8.000009 та «Менеджмент організацій (освіти)» — 7.050201. - Харків: ХДПУ, 2001. - 58с.

13. Мороз І.В., Ярошенко О.Т. Педагогічна практика студентів у загальноосвітніх навчальних закладах. Навчальний посібник. - К., 2003.

14. Мосин А., Гуц Е. Еще раз о педпрактике // Вестник высш. школы. -1990. - № 10.

15. Наказ про затвердження „Положення про психологічний кабінет дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів // Практична психологія та соціальна робота.-2002.-№2.-С.58-60.

16. Немов Р. Психология. - В 3-х кн.: ВЛАДОС.1999.- Кн.З:  Психодиагностика. Введение в научное психологическое исследование. - 632с.

17. Овчарова Р.В. Справочная книга школьного психолога. - М.,1996. 0бщая психодиагностика/ Под ред. Бодалева А.А.,Столина В.В - М.,1987.-304с.

18. Основи практичної психології /Під ред. В.Панок, Т.Титаренко, Н.Чепелєвої та ін-К.: Либідь, 2001.-536с.

19. Педагогічна практика. Ч. 1: Навч.-метод, посіб. / За ред. Л.В. Пшеничної, А.А. Сбруєвої, О.В. Перетятько. - Суми: Сум ДПУ ім. А.С. Макаренка, 2004. - 174 с.

20. Педагогічна практика. Ч. 2: Навч.-метод, посіб. / За ред. Л.В. Пшеничної, О.І. Огієнко, О.В. Перетятько. - Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2004. - 168 с.

21. Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога: Учеб. пособие: В 2 кн. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Гума-нит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. — Кн. 1: Система работы психолога с детьми разного возраста. — 384с.

22. Рибалка В.В. Психологія розвитку творчої особистості: Навчальний посібник. – К.: ІЗМН, 1996. – 236.

23. Слободянюк Л. Система пошуку обдарованих дітей. //Психолог, №54. – 2004.- С.4-5.

24.  Федосенко Е.В. Психологическое сопровождение подростков: система работы, диагностика, тренинги. Монография. – СПб.: Речь, 2008.)

 

 


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 56; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!