Організація і керівництво практикою



Міністерство освіти і науки України

Сумський обласний інституту післядипломної педагогічної освіти

 

 

 

Методичні рекомендації з психологічної практики

для студентів спеціальності 7.010107 Практична психологія

Суми - 2013


УДК

П78

Рекомендовано до друку Вченою радою Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (протокол № ____ від ________20013 р..)

 

 

Укладач:

Л.М.Коробка, доцент, кандидат психологічних наук

 

 

Рецензенти:

Н.О. Губа,  кандидат психологічних наук, доцент, завідувач    кафедри практичної психології

Запорізького національного університету

 

 

І.В. Марухина,    завідуюча Центру практичної психології і   соціальної роботи управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації

 

 

Відповідальний за випуск

П78 Методичні рекомендації з психологічної практики / Укладач.: Л.М. Коробка. – Суми: СОІППО, 2013. –  110 с.

У методичних рекомендаціях розглядаються завдання, зміст, форми і методи організації психологічної практики студентів післядипломної освіти спеціальності «Практична психологія»

Для студентів психологічних спеціальностей всіх форм навчання, викладачів, керівників практики. .


ЗМІСТ

Вступ ……...........................................................................................................4

Розділ 1. Загальні положення про психологічну практику……………………..........................................................................4

1.1. Тривалість і терміни проведення психологічної практики………...4

1.2. Мета та завдання психологічної практики…………………………...4

1.3. Етапи психологічної практики…………………………………………5

1.4. Бази практики…………………………………………………………….6

1.5. Організація і керівництво практикою……………………………...…6

1.6. Підведення підсумків практики………………………………………..8

Розділ 2.. Зміст психологічної практики …………………………………10

2.1. Основні завдання психологічної практики………………………….10

2.2. Методичні рекомендації щодо виконання завдань психологічної практики…………………………………….....………………………….….11

2.3. Звіт про результати практики…………………………………………14

Література …………………………………………………………………....15

Додатки до психологічної практики………………………………………17


ВСТУП

У системі підготовки спеціалістів одним з основних завдань є професійна практична підготовка майбутніх фахівців. Важливе місце у вирішенні цього завдання відводиться практиці як одному із складових компонентів навчально-виховного процесу.

Практика є інтегруючим компонентом особистісного та професійного становлення спеціаліста, сприяє успішному професійному становленню фахівця, розвитку самосвідомості, самовизначенню в різних професійних ролях, формуванню потреби самовдосконалення в майбутній професійній діяльності. Особливе значення практика має для майбутніх психологів, об'єктом професійної діяльності яких є особистість та її внутрішній світ.

Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПСИХОЛОГІЧНУ ПРАКТИКУ

    1.1. Тривалість і терміни проведення психологічної практики визначаються освітньо-професійною програмою та навчальним планом. Зміст практики визначається освітньо-кваліфікаційною характеристикою спеціальності. Навчальним планом підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» за спеціальністю «Практична психологія» передбачається практика тривалістю 4 тижні.

Мета та завдання психологічної практики.

Мета практики - поглиблення і закріплення студентами професійних теоретичних знань і умінь, розвиток творчих здібностей, опанування технологіями роботи практичного психолога в закладах освіти.

Основним завданням психологічної практики є забезпечення поєднання теоретичної підготовки з практичною діяльністю майбутніх фахівців-психологів. Це дає можливість студенту практично спробувати свої сили в обраній професії, навчитися застосовувати свої знання, здобуті в процесі теоретичної підготовки, у професійній діяльності, збагатити творчий потенціал особистості.

Задачі психологічної практики:

1. Закріплення навичок планування роботи психолога в закладах освіти та оформлення психологічної документації.

2. Набуття студентами навичок організації та проведення емпіричного дослідження, висування гіпотез щодо вирішення психологічних задач.

3. Обґрунтування вибору методів дослідження та забезпечення їх практичного використання.

4. Закріплення вмінь аналізувати та узагальнювати отримані результати психодіагностичного обстеження і співвідносити їх з критеріями досліджуваного явища.

5. Формування у студентів вміння робити висновки про причини психологічних труднощів дитини у навчально-виховному процесі та оволодіння методами їх усунення.

6. Оволодіти конкретними прийомами і формами діагностично-розвиваючої, просвітницько-профілактичної роботи практичного психолога.

Етапи психологічної практики

Програма психологічної практики складається з трьох етапів - підготовчого, виробничого, підсумкового.

1.3.1. Підготовчий етаппсихологічної практики передбачає розв’язання всіх організаційних питань. Він починається з установчого семінару, що проводиться відповідальним керівником практики. У рамках установчого семінару представники освітніх закладів, на базі яких студенти будуть проходити психологічну практику, знайомляться з програмою практики, погоджують з груповим керівником практики вимоги до діяльності практиканта, режиму його роботи, визначають форму звітності, розв’язують інші необхідні питання.

Після обговорення організаційних моментів проводиться установча конференція, на якій присутні представники адміністрації факультету, відповідальний керівник практики, групові керівники, представники баз практики, студенти. Студенти знайомляться із завданнями психологічної практики, програмою й звітною документацією, з розподілом їх на бази практики, з керівниками практики – практичними психологами закладів освіти, з груповими керівниками – викладачами кафедри психології СОІППО.

1.3.2. Виробничий етаппсихологічної практики включає знайомство студента з організацією, колективом, у якому він буде проходити практику, передбачає складання кожним практикантом індивідуального плану роботи. Це, власне, практична діяльність відповідно до плану психологічної практики.

1.3.3. Підсумковий етап включає оформлення звіту про результати проходження психологічної практики у встановлений термін, практикант одержує письмовий відгук керівника бази практики, завірений підписами керівника освітнього закладу, керівника бази практики та печаткою установи  з оцінкою роботи практиканта за чотирьохбальною системою – «відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно». Всі звітні матеріали, оформлені належним чином і складені у папку, подаються для перевірки груповому керівникові кафедри психології СОІППО.

Завершується психологічна практика підсумковою конференцією. Дата її проведення оголошується заздалегідь. Практиканти готують виступи, інформаційну наочність, що відображає хід і результати практики. На конференцію запрошуються представники базових установ, які разом із відповідальним керівником практики, груповими керівниками кафедри психології підбивають підсумки роботи практикантів, пропонують свою оцінку, висловлюють зауваження й побажання.

Бази практики

1.4.1. Психологічна практика студентів-психологів проводиться на заздалегідь визначених базах, які забезпечують виконання програми практика.

1.4.2. Як бази практики можуть використовуватися  заклади освіти різних типів:

· загальноосвітні школи 1-3 ступенів;

· навчально-виховні комплекси;

· спеціалізовані школи;

· загальноосвітні школи-інтернати.

1.4.3. Визначення баз практики здійснюється кафедрою психології, узгоджуючи їх з обласним та міським центрами практичної психології і соціальної роботи, адміністрацією загальноосвітнього закладу. Визначені бази практики затверджуються керівництвом Інституту на основі прямих договорів із закладами освіти незалежно від правових форм і форм власності.

1.4.4. Студенти можуть самостійно, за погодженням з деканом факультету перепідготовки, підбирати для себе базу практики і пропонувати її для використання.

Організація і керівництво практикою

1.5.1. Відповідальність за організацію та проведення практики студентів-психологів покладено на декана факультету перепідготовки..

Навчально-методичне керівництво і виконання програми практики покладено на випускаючу кафедру – кафедру психології.

1.5.2. Тривалість робочого часу при проходженні практики для студентів у віці 18 років і старше – не більше 40 годин на тиждень. За домовленістю між Інститутом і базою практики може бути визначена інша тривалість робочого часу практиканта, що не суперечить вимогам чинного законодавства.

1.5.3. До керівництва психологічною практикою студентів-психологів залучаються досвідчені викладачі кафедри психології.

1.5.4. Відповідальний керівник практики від кафедри психології:

· встановлює зв’язки з базовими навчальними закладами, директором і психологом цих закладів;

· контролює готовність баз практики та проводить при необхідності до прибуття студентів підготовчі заходи;

· забезпечує проведення всіх організаційних заходів в Інституті щодо проходження практики: інструктаж про порядок проходження практики, надання студентам необхідних документів (направлення, програми, методичні рекомендації щодо звітної документації тощо), перелік яких визначає Інститут;

· у тісному контакті з керівником практики від бази практики забезпечує високі показники проходження згідно з програмою;

· контролює забезпечення нормальних умов праці і побуту практикантів та проведення обов’язкових інструктажів з охорони праці і техніки безпеки;

· у складі комісії приймає заліки з практики;

· подає деканові факультету перепідготовки та проректорові з навчальної роботи письмовий звіт про проведення практики із зауваженнями і пропозиціями щодо удосконалення психологічної практики.

1.5.5. Груповими керівниками практики від кафедри психології  є досвідчені викладачі кафедри психології, які здійснюють безпосереднє керівництво практикою студентів.

Груповий керівник:

· бере участь в установчій і підсумковій конференціях;

· визначає разом із практикантом та узгоджує із шкільним психологом індивідуальні плани психологічної практики студентів-практикантів;

· забезпечує вихід студентів, закріплених за ним, на бази практики;

· у тісному контакті з керівником практики від бази практики забезпечує високі показники проходження згідно з програмою;

· проводить консультації, надає методичну допомогу студентам;

· відвідує відкриті психолого-педагогічні заходи, які готують психологи-практиканти;

· аналізує звітну документацію і оцінює якість виконання завдань під час проходження практики;

· у складі комісії приймає заліки із практики;

· подає відповідальному керівникові письмовий звіт про проведення практики із зауваженнями і пропозиціями щодо удосконалення психологічної практики.

1.5.6. Безпосередні керівників практики – практичні психологи навчальних закладів від бази практики:

· організовують практику відповідно до програми;

· знайомлять студентів з розкладом дня в школі, з режимом власного робочого дня і робочого тижня;

· корегують індивідуальний план роботи студента;

· забезпечують практикантам можливість користуватися нормативною та іншою документацією для виконання програми практики;

· закріплюють студентів за класами, розподіляють час виконання планових завдань;

· надають студентам методичну і консультативну допомогу;

· контролюють виконання студентами завдань практики;

· повідомляють керівника практики від кафедри про порушення студентами умов проходження практики;

· оцінюють студентів за результатами проведеної роботи та дають характеристику-відгук на практиканта про результати проходження практики;

· пропонують зміни в програмі практики для вдосконалення підготовки практичних психологів.

1.5.7. Студент-практикант  під час проходження психологічної практики зобов’язаний:

· брати участь у роботі установчої  та підсумкової конференції;

· до початку практики одержати від відповідального керівника та групового керівника практики необхідні методичні матеріали (програму практики, методичні матеріали, індивідуальне завдання);

· відвідувати консультації щодо оформлення всіх документів;

· своєчасно прибути на базу практики;

· розробити індивідуальний план практики та узгодити зміст роботи із груповим керівником та шкільним психологом;

· у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики;

· виконувати покладені на нього обов’язки;

· нести відповідальність за виконану роботу;

· вивчити і суворо дотримуватись правил охорони праці, техніки безпеки і правил внутрішнього розпорядку навчального закладу, де проходить практику;

· своєчасно оформити звітну документацію та скласти залік із практики

1.5.8.  Психолог-практикант має право:

· проходити практику за місцем роботи, якщо він працює за спеціальністю;

· брати активну участь у діяльності колективу установи, організації тощо;

· звертатися до адміністрації установи, керівників практики з питань, які у нього виникли під час проходження практики;

· одержувати необхідну інформацію про структуру та специфіку діяльності психологічної служби в закладах освіти.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 43; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!