Економічний і суспільний лад стародавніх германців.



Основу герм. суп. був рід, який склад. з великих сімей, кілька родів поєнув. в плем’я. Пануючою правовою сист. був патріархат. На чолі роду(а поті племені) стояли кунінги – родоначальники, старійшини.

- Германці часто змінювали місця перебув, оброблювану територію. В епоху Тацита переходять до більш осілого способу життя. Розводили вел.рогату худобу

- У військових походах захоплювали трофеї і полонених, яких перетвор. у рабів. Але порівняно з іншими рабові. державами, раб мав власне господарство, сім ю, обробляв землю, віддаючи частину своєму господареві.

- Найважлив. питання громдськ. життя(поч.. воєнних дій, затвердж. миру, пересел) герм. вирішув. на сходах(зборах), які наз тінгами, у яких брали участь всі дорослі чоловіки, які мали право носити зброю. Там також вершилося правосуддя; юнаків посвячували у воїни

- Звичай кровної помсти, поступово почали заміняти викупом Wergeld(гроші за людину, тобто за її вбивство).

 - Ремесла: ковальство, гончарство, ткацтво, миловаріння, суднобудув.

 

Звичаї і норови стародавніх германців.

- Зброя – спис, залізні мечі, луки зі стрілами, щит. Кинути щит на полі битви – найбільша ганьба.

- Подружні відносини - мали одну дружину, суворо дотрим. шлюбних відносин

- Дозвілля – полювали, пров. час у цілковитому ледарстві, пиячили й грали в азартні ігри; вирізнялись гостинністю

- Їжа – хліб, молоко, сир, м'ясо

- Одяг – звірячі й овечі шкіри, поступово важливішу роль стали відігравати вироби з льону і вовни

- Житло – будували зі стовбурів дерев або викопували ями.

- Похоронний обряд – спалювали разом зі зброєю і конем, за віруваннями вогонь мав очищувальну силу.

 

Релігійні уявлення і образи стародавніх германців.

Політеїзм – верховним божество був спочатку Тив(бог війни). Всі боги ділилися на асів (боги вищої категорії) і ванів(нижчої). Аси, небесні боги, символізують міць, мудрість і війну. Вони живуть довго, але не безсмертні. Одін з його магічними здібностями - лідер богівДо асів нал.: Тив, Водан(став верховним богом після Тива), Донар. Водан – заступник воїнів та поезії. Поезія – один зі способів впливу на навкол. світ. Вотан володів таємницею магічних знаків – рун. Таким чином він поєднував у собі функції жерця(шаман, провісник, чаклун) і воїна.

Донар (Тор) – бог грому, вважався заступником землеробів, носить з собою молот Мйоллнір.

Вани, земні боги, символізують багатство, родючість і плідність. Вони пов*язані з землею і морем. Найбільш важливі вани - Ньєрд, Фрейр, Аегір і Фрейа.До божест-ванів відносилася покровителька родючості богиня Фрея.

Імена герм. богів зберіг. в багатьох топонімічних назвах й у назвах днів тижня, які є нічим іншим, як кальками з латинської. На честь Тива назв. вівторок, на честь Вотана – середа, Тора- четвер, Фреї – п’ятниця.

За світоглядом давн. герм. люди були породжені богами. Прабатьком германців вваж. бог Туісто(двостатевий). Його сином був Манн(людина), синами якого були Ingo, Isko, Irmino, які заснували три племені(західногерм)

 Германці вірили у свою долю, богинями долі були три Норни, які плели долю людини з ниток. Доля воїна також залеж. від богів. Героїчно полеглих на полі бою супроводжув. до Одіна(Вотана) діва – Валькірія. Місце, куди потрапл. полеглі в бою наз Вальхалл

- Есхатологія, фаталізм

Германська релігія виникла в результаті змішання двох релігій – індоєвроп. і неіндоєвроп.

 

Космогонічна та есхатонічна міфологія стародавніх германців.

На початку був Муспельхейм, світ вогню, що лежить на півдні. Це місце жахливого світла і жари. Тільки його жителі, вогненні гіганти, можуть витерпіти його полум'я.

За Муспельхейммом лежить порожнеча називана Гиннунгагап, до півночі від її - Нифльхейм - світ грізної темряви і холоду.

Де вогонь і лід зустрілися вперше, з'яв. краплі, що тануть. Під льодом, що тане, лежить гігант морозу, назв. Іміром. Під його лівою рукою з'яв. кілька гігантів – чолов. і жінок. Так був поклад. початок роду гігантів - хримтурсів, жорстоких і підступних. Разом з велетнями з льоду, що тане, з'яв.корова Аудумла, з чийого вим'я потекли чотири ріки молока, що харчув. Іміра. На третій день уся людина була вільна від льоду. Ім'я людини було Бури. У нього був син по імені Бор. Бор одружився на Бестлє, дочці гіганта Бельтора, і було в них три сини. Одін був першим, Вілі другим, а Ве третім. Одін і його брати - правителі раю і землі, а сам він - найбільший і найбільш знаменитий з усіх богів. Одін і його брати убили гіганта Іміра. Тіло Іміра потягли на середину Гиннунгагап і створили світ з його тіла, названий Мідгардом.

 Мідгард був оточений величезним океаном. Одін, Вілі і Ве давали землі уздовж берегів дружнім гігантам для їхніх поселень. Так з'яв. Етунхейм. З двох дерев, що ростуть на березі окену, вони створили людей - чоловіка і жінку. Одін дав їм дух і життя. Вілі дав їм розуміння і рух. Ве дав одяг і імена. Чоловік був названий Аск (Ясен), а жінка Эмбла (Верба). Аск і Эмбла - предки всіх людей у Мідгарді. Потім вони побудували Асгард, будинок богів. Одін женився на Фригг, дочці гігіанта.

Ігдрасіль, світове дерево, дерево долі, росте в центрі Мідгарда. Гілки його піднім.вище Асгарда. Весь всесвіт залежить від світов. дерева. Дерево має три корені. Один опуск. в підземний світ Хель, іншої у світ гігантів морозу, і останній - у світ людей. Під деревом, у Мідгарді, знаход. колодязь Урд, з якого Норни (жіночі божества, що визнач. долю) поливають Ігдрасіль.

 

Рагнарек чи кінець світу був передвіщений. Коли Мімір перестане охороняти свій колодязь, корінь Ігдрасіля почне гнити. Дракон Нидхегг нарешті доможеться успіху в з’їданні кореня, що закінч. в колодязі Хвергельмер. Норни будуть стурбовані забрудненням колодязя Урд і жовтіючої листой світового дерева. Пожертвуване око Одіна лежить у колодязі Міміра і бачить, що повинно прийти. Він знає, що ніщо не може зупинити Фибулвінтер - три роки нескінченної зими, що передує Рагнарек.

Дні будуть холодніти, поки колодязь Урд не заледеніє. Шторм і дощ зі снігом будуть бити світове дерево. Гіганти звільнять Локі від його пут на горі. Локі приведе чудовиськ і гігантів, щоб атакувати богів у великій битві.

Вітри будуть підсилюватися, і дути на Ігдрасіль з кожного напрямку, поки велике світове дерево не упаде. Кузня темних ельфів перекинеться, і світове дерево згорить. Райдужний міст Биврест обрушиться, і один за іншим усі світи упадуть. Аси, що вижили, врятуються на кораблі Фрейра Скидблэндире, що буде майже захоплений кораблем Хель Нагльфаром. Потім Мідгард буде знищений вогнем і знову зануриться в море.

За цим кінцевим знищенням піде відродження, Земля знову підніметься з моря. Сім синів мертвих асів повернуться в Асгард і будуть керувати всесвітом.

 


Дата добавления: 2020-04-25; просмотров: 514; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!