ВИНИКНЕННЯ СОЦІОЛОГІЇ ЯК ОКРЕМОЇ НАУКИ. КОНЦЕПЦІЯ О. КОНТА



На початку XIX ст. конкретизується проблематика традиційної соціальної філософії, набувають розвитку емпіричні (засновані на досліді) соціальні дослідження. Французький мислитель Анрі Сеи-Сімон (1760-1825) одним з перших поставив питання про те, що науку про людину необхідно вивести на рівень наук, які грунтуються на спостереженні, пропонуючи зайнятися "встановленням послідовних рядів фактів", оскільки на його думку, -це справді надійна частина знань. А. Сен-Сімон виробив концепцію "соціальної фізіологи"", в якій раціоналістичні погляди XVIII ст. поєднував з історизмом у дослідженні суспільних явищ.

Методологічні розробки Сен-Сімона сприяли формуванню позитивізму як напряму у філософії та соціології (позитивний - лат. заснований на фактах, реальний). Головне спрямування позитивізму полягало у відмові від абстрактних міркувань про суспільство, у створенні "позитивної" соціологічної теорії, яка повинна була стати такою ж доказовою і загальнозначущою, як і природничі течії.

Втім, А. Сен-Сімон не тільки окреслив контури позитивізму, а й висловив ряд глибоких ідей щодо природного устрою західноєвропейських країн післяреволюційної доби. Сен-сімонівська концепція "індустріального суспільства" побудована на принципі протиставлення трудящих класів і класів непрацюючих. З розвитком індустрії, як передбачав А. Сен-Сімон, має зростати значення організаційно-управлінського фактора в суспільному житті. Ідеалом суспільного устрою він вважав стан, коли "влада над людьми поступиться місцем владі над речами".

Родоначальником позитивізму і засновником соціології вважають французького філософа, соціолога Огюста Конта (1798-1857). У його шеститомній праці "Курс позитивної філософії" вперше вжито назву "соціологія" і обґрунтовано її предмет і метод. О. Конт працював секретарем у Сен-Сімона, написав разом з ним низку спільних наукових праць. Однак розбіжності між ними з принципових політичних і теоретичних питань призвели до розриву їх творчих взаємин.

Критично осмисливши ідеї своїх попередників, Конт виступив з програмою "позитивної філософії", яка мала, на його думку, узагальнити досвід наукового пізнання сучасної доби. Іншими словами, позитивна філософія була не чим іншим, як спробою систематизації усіх тогочасних наукових знань. Це можна було зробити, як вважав О. Конт, розробивши нову класифікацію наук. В основу останньої О. Конт поклав принцип "від простого до складного". Так виникла "енциклопедична драбинка" наук: астрономія – фізика – хімія – біологія – соціологія, побудована за принципом наростання складності тих явищ, які ці науки вивчають.; Із наведеної схеми зрозуміло, що соціологія ґрунтується на законах біології і без них неможлива, але має "зверх того, щось своєрідне, що видозмінює вплив цих законів і випливає із взаємодії індивідів один на одного". Проте, хоч контівська соціологія ґрунтувалася на законах біології, вона не передбачала ймовірність зміни впливу цих законів внаслідок взаємодії індивідів. Ця взаємодія особливо ускладнюється внаслідок впливу кожного покоління на наступне. На той час це була досить новаторська думка, як і вимога до соціології вивчати існуючі закони, обґрунтовувати достовірність своїх висновків фактами та їх взаємозв'язками, а не філософськими інтерпретаціями сутності історії.

Створюючи свою позитивістську концепцію, Конт спершу дає визначення суспільної науки як "соціальної фізики", а відтак як соціології. Цей термін згодом прижився. Розвиток суспільства, за О. Контом, підлягає тим самим законам що й природа, тому соціологія є частиною природознавства.

Істотними в Контівській соціології є методи дослідження суспільства. Виступаючи проти умоглядності з одного боку, і крайностей емпіризму з іншого, Конт обґрунтовував застосування в соціології спостереження, а також експериментального порівняльного і історичного методів. Основним методом дослідження в соціології він вважав спостереження.

Конт поділяв соціологію на дві частини: соціальну статику, яка розглядає суспільство, як єдине органічне ціле, вивчає умови його існування, закони функціонування; і соціальну динаміку, що вивчає процеси суспільних змін, закони розвитку соціальних систем. Соціальна статика - це теорія суспільного порядку, організації гармонії. Конт розглядає суспільство як органічне ціле, всі елементи якого взаємозв'язані. Ця концепція спрямована проти індивідуалістичних теорій, спроб розглядати суспільство як продукт договору між індивідами. В соціальній статиці головним питанням є проблема природи соціального зв'язку, взаємодії елементів соціального організму, що існують за всіх історичних умов. Тут у Конта на передній план виходить поняття "система", яке дотепер є одним із центральних у соціології. У Конта воно органічно пов'язано з ідеєю еволюції.

Вирішуючи проблему особистості, О. Конт підкреслює існування у людини поряд з "егоїстично-особистісним" також і "соціального" інстинкту і вважає, що сім'я, а не особистість, створює ту найменшу цілісність, котрі всі разом утворюють суспільство.

О. Конт вважав, що соціологія є наукою особливою, яка відповідає новому індустріальному порядку в індустріальній Європі, наукою, яка повинна використовувати прийоми спостереження, експерименту і порівняння. Науковий позитивізм О. Конта поєднувався з його еволюційним поглядом на суспільство і мислення. Мислення, на його думку, в своєму розвитку проходить три стадії: примітивну, проміжну і наукову. О. Конт вважав, що суспільство стає більш складним, диференційованим і спеціалізованим через поділ праці. Поряд з мовою і релігією поділ праці веде до зміцнення соціальної солідарності, породжуючи новий соціальний поділ між класами, а також між приватною і суспільною сферами.

Отже, О. Конт став засновником не лише нової науки, але й справжнього соціологічного підходу до аналізу соціальних явищ і процесів. З появою праць О. Конта соціальна теорія набуває інституціонального статусу, одержує права громадянства в науковому світі. Оцінюючи значення основних ідей О. Конта, Н. Смелсер підкреслював, що Конт був упевнений в тому, що знання, набуті завдяки науковим дослідженням, можна використовувати для управління добробутом суспільства.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!