ЗВ’ ЯЗОК СОЦІОЛОГІЇ З СУСПІЛЬНИМИ, ПРИРОДНИЧИМИ ТА ТОЧНИМИ НАУКАМИ



Крім філософії та історії, соціологія зв'язана ще з рядом гуманітарних та природничих наук,

Соціологія співпрацює з економічною наукою, предметом якої є вивчення процесу виробництва, а також вивчення різних форм відносин, що складаються в процесі виробництва, їх розвиток та функціонування. Ці форми виробництва часто заключають в собі і різні види соціальних відносин, які в свою чергу вивчає соціологія. Отож, бачимо, що сфери вивчення цих наук часом співпадають. Але соціологію все ж таки цікавить не сам процес виробництва матеріальних благ, який є базовим для вивчення економічною наукою, а лише участь людини і людських спільнот в ньому, залежність якісного і кількісного результату виробництва від особи виробника і від відносин, що складаються між виробниками.

Тісно зв'язана соціологія і з політологією. Адже вони мають спільний предмет дослідження. Та все ж вони відрізняються між собою. Соціологія не претендує на загальний аналіз проблеми влади і в центр своєї уваги ставить більш скромне завдання — виявити місце і роль людей і соціальних груп в сфрері політичних відносин.

Існує певний зв'язок соціології з правовими науками. Адже утворення правових інститутів є часто наслідком соціальних процесів. Правові науки також користуються соціологічними даними при вивченні владних відносин, норм права, процесів формування правової культури.

Дуже тісний зв'язок має соціологія з психологією. Адже обидві вони вивчають структуру особистості, мотиви поведінки, механізми утворення і функціонування соціальних груп. Але між ними є й чимало відмінного. Адже соціологія не вивчає особливості психіки людини, а лише залежність поведінки особистості в суспільстві від них. Психологія ж, навпаки, вивчаючи малі соціальні групи намагається дослідити лише те, як вони можуть впливати на психіку людини. Отже, психологія зосереджує свою увагу на психіці людини, а соціологія на її діяльності у межах соціальних спільностей, соціальних інститутів та суспільства в цілому.

Великий вплив здійснює соціологія на розвиток етики і естетики, даючи якісну і кількісну оцінку ступені розвитку норм і цінностей, що регулюють відносини між людьми. Взаємовідносини в сім'ї, в колективі, моральний стан можна встановити за допомогою специфічних методів, що знаходяться в розпорядженні соціології.

Дослідженнями соціології користується також і педагогіка, намагаючись пояснити вплив соціальних проблем на рівень освіти.

Існує зв'язок соціології з природничими та точними науками.

Тісний зв'язок має соціологія з статистикою і математикою. Адже вона часто використовує статистичні та математичні методи для обробки даних, отриманих в ході проведення соціологічних досліджень. Натомість і статистика часто використовує дані, отримані в ході соціологічних досліджень.

Важливе значення в розвитку соціології набувають міждисциплінні зв'язки. На міждисциплінній основі виникла соціальна психологія, розвивається соціолінгвістика, проходить стадію становлення соціопедагогіка.

Таким чином, соціологія тісно зв'язана з великою кількістю суспільних, гуманітарних і навіть точних наук. Сфера досліджень соціології і цих наук часто співпадає, але в будь-якому випадку соціологія зберігає свої специфічні особливості.

 

       Контрольні запитання:

1. Дайте визначення суспільствознавству. Чому, на Вашу думку, поняття "суспільствознавство" можна розглядати з кількох позицій?

2. Якими факторами визначається роль соціології в системі суспільствознавства?

3. Чому серед всіх суспільних наук найбільш тісно соціологія пов'язана з філософією та історією? Якими факторами визначається цей зв'язок?

4. Наведіть приклади взаємодії соціології з будь-якою гуманітарною, природничою або точною наукою?

5. Назвіть науки, які виникли в результаті міждисциплінних зв'язків соціології. Чому виникають ці науки і яке це має значення для соціології?

6. Чому перші уявлення про суспільство починають формуватися лише в античному світі?

7. Що таке протосоціологія? З якими подіями пов'язують появу соціології як окремої науки?

8. Що є об'єктом і предметом соціології? Чим відрізняється предмет соціології від її об’єкта?

9. Дайте визначення соціальним спільностям та соціальним інститутам. Поясніть відмінності між ними.

10. З якою метою Р. Мертон запропонував ввести середній рівень в структурі соціології? Яка відмінність між трьома рівнями соціологічних знань?

11. Охарактеризуйте основні методи соціології. Назвіть сильні і слабкі сторони кожного з них.

12. Назвіть основні і другорядні функції соціології. Поясніть їх.

 

Теми рефератів

1. Роль соціології в соціальному реформуванні сучасного суспільства.

2. Дискусія про предмет соціології.

3. Суспільство та соціологія на початку третього тисячоліття.

4. Громадська думка про соціологію.

5. Людина як соціальна істота.

 

 

БЛОК 2. Історія соціології.

       Вивчення історії розвитку соціології є одним з найважливіших питань соціології, оскільки найцінніші надбання суспільної думки можна застосовувати і в сучасному світі.

       Соціальні питання завжди цікавили людину, оскільки вони торкаються кожного з нас. Пройшовши тривалий час свого розвитку, соціологія ХІХ ст. стає самостійною наукою, яка з того часу і дотопер спрямовує всі свої зусилля на вирішення найбільш актуальних проблем в різних сферах суспільного життя.

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 429; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!