Виробництво деревинно-стружкових та деревинно-волокнистих плит.



Деревноволокнисті плити (ДВП) виготовляють гарячим пресуванням або сушінням деревноволокнистої маси, що містить полімерні смоли як зв'язуючу речовину. ДВП - це листовий матеріал, сформований у вигляді килима. Як основну сировину для виготов­лення ДВП використовують відходи лісорозробок та деревообробної промисловості у вигляді некондиційного обаполу, трісок, обрізків деревини переважно хвойних порід. Ці відходи переробляють у дро­бильних машинах на тріски, які далі піддають пропарюванню при температурі 150-160 °С. Розпарені й розм'якшені тріски розпушують на окремі волокна. Зв'язуючу масу з фенолформальдегідних полімерів (4 -5 % до маси сухої деревини), антипіренів, антисептиків та гідрофобізаторів у вигляді водної емульсії змішують із деревноволокнистою масою у змішувальних басейнах. Під час формування плит заму­лені у воді волокна тісно переплітаються між собою. Збезводнюваль­на маса волокон осідає, а при відсмоктуванні вологи вона ущільнюється ще більше. Потім одержане полотно спресовується між сітками й ущільнюється пресуючими валами. Під час сушіння плит всередині волокнистої маси виникають додаткові зв'язки між волокнами, які підвищують міцність плит.

За способом утворення плити можуть бути непресованими, коли напівфабрикат (деревноволокнистий килим) перетворюється у плиту тільки за рахунок теплового впливу (сушіння) без прикладення тиску. Такі плити виготовляють ущільненням деревноволокнистого килиму під впливом теплоти. В плитах може бути рівною одна по­ верхня, тоді зворотна поверхня сітчаста, вона утворюється за раху­нок виготовлення плит на металевих сітках (мокрий спосіб); можуть бути рівними обидві поверхні за рахунок пресування плит між дво­ма металевими листами (сухий спосіб виробництва).

За зовнішнім виглядом поверхні плити бувають: облаго­роджені - одна площина в них покрита шаром тонкорозмеленої маси; облицювальні, в яких одна чи обидві поверхні облицьовані листови­ми або плівковими матеріалами; пофарбовані, в яких на одну чи обидві поверхні нанесена фарба або лак.

Деревноволокнисті плити поділяються на тверді і м'які. Тверді мають такі марки: Т - тверді плити з необлагородженою лицьовою поверхнею; Т-С - тверді з лицьовим шаром з тонкодисперсної дерев-

ної маси; Т-П - тверді плити з підфарбованим лицьовим шаром; Т-СП тверді плити з підфарбованим лицьовим шаром з тонкодисперсної деревної маси; СТ- тверді плити підвищеної міцності (надтверді) з необлагородженою лицьовою поверхнею; СТ-С-тверді плити підви­щеної міцності з лицьовим шаром з тонкодисперсної деревної маси.

Тверді плити марок Т, Т-С, Т-П, Т-СП залежно від рівня фізико-механічних показників поділяються на групи якості А і Б. їх одержу­ють пресуванням вологого волокнистого полотна між нагрітими ме­талевими пластинами під тиском 2-3 МПа при температурі 170-225 °С. Лицьова поверхня твердих плит рівна, глянсова, без пор.

М'які плити залежно від щільності поділяються на марки: М-1; М-2; М-3. Лицьова сторона м'яких плит має сітчастий (відбиток сітки), або чарункуватий вигляд (відбиток фетру, що застосовується на відливній машині), а зворотна - завжди має сітчасту поверхню.

Колір ДВП від темно-коричневого до сіро-білого і залежить від виду сировини, яку застосовують для їх виготовлення.

Розміри деревноволокнистих плит подано нижче.

Розміри деревноволокнистих твердих плит

                                          І варіант                               IIваріант

Довжина, мм:

максимальна      6100                           5500

основна       3660; 3355; 3050;                                        3660; 3050; 2745;

87

2745; 2400; 2140                                                                  2440; 2350; 2050;
 1830; 1700; 1220
Ширина, мм:

максимальна      2140                                                            1700

основна        2140; 1830;                                               1700; 1220;

1525;1220                                                                         610

Номінальна товщина, мм2,5; 3,2                                                 4,0; 5,0

Розміри деревноволокнистих м'яких плит

Основна довжина, мм                                          3000; 2700; 2500;

                                          1800; 1600; 1220
Основна ширина, мм                                                    1220

Номінальна товщина, мм                                        8,0; 12,0; 16,0

Деревноволокнисті плити - ефективний опоряджувальний матері­ал. Усихають і жолобляться плити менше деревини, легко склеюються і з'єднуються кріпильними виробами та піддаються обробці звичайни- ми інструментами. Добре сприймають захисно-декоративні покриття, їх застосовують у меблевому виробництві, у будівництві, у виробництві тари, вагонобудуванні, приладо- і радіобудуванні (футляри, панелі тощо).

Тверді плити з лакофарбовим покриттям застосовують як опо­ряджувальний матеріал при виготовленні транспортних засобів, тор­гового обладнання, меблів, дверних полотен, а також в інтер'єрах громадських і виробничих приміщень. Залежно від зовнішнього вигляду лицьового лакофарбового покриття плити поділяються на два типи: А - з декоративним друкованим рисунком; Б - одноколірні. Ли­цьова поверхня їх буває матовою або глянсовою.

М'які плити застосовуються у будівництві як матеріал для тепло­ізоляції стін, підлоги та стелі.

Деревностружкові плити

Деревностружкові плити (ДСП) - це плитковий мате­ріал, виготовлений гарячим пресуванням деревностружкових мас, які містять у своєму складі полімерні смоли. Деревну стружку, яка є основним (за масою) компонентом, одержують з некондиційної деревини листяних та хвойних порід. Зв'язуючою речовиною є карбамідні та фенольні полімерні смоли. Разом з ними до маси вводять антисептики, антипірени та гідрофобізатори. Полімер разом з анти­піренами і гідрофобізаторами готують у вигляді водної емульсії. Останню в кількості 15-20 % до маси сухої стружки наносять під тиском на безперервно перемішувану в контейнері змішування стружку. Просочену деревостружкову масу формують методом пресування чи екструзії. Пресування силою 2-2,5 МПа здійснюють при темпера­турі 140-160 °С між двома сталевими стрічками. Із преса виходить неперервна смуга, яку потім розрізають дисковими пилками на плити потрібних розмірів.

Деревностружкові плити поділяють: за фізико-механічними показниками на марки ІІ-А і ІІ-Б, за якістю поверхні на / і Я сорти; за видом поверхні - зі звичайною і дрібноструктур-ною(М)поверхнею; за ступенем обробки поверхні -нашліфо­вані (Ш) і нешліфовані; за гідрофобними властивостями - зі звичайною, підвищеною (В) водостійкістю; за вмістом фор­мальдегіду - на класи Е1, Е2, ЕЗ.

Основні якісні показники І і II сортів плит: заглиблення (виступи) або подряпини на поверхні; плями парафінові чи олійні від зв'язуючо­го; відколи ребер і викришування кутів; дефекти шліфування; окремі включення часток кори, крупної стружки тощо. Плити умовно позначаються буквами та цифрами: ПЛ, 1, М, Ш, Е1, 3500x1750x15 - плита першого сорту з дрібностружковою поверхнею, шліфована, емісії Е1, розміри: довжина х ширина х товщина, мм.

За стандартом розміри плит такі: товщина - 8-28 мм з градацією 1 мм, довжина - 1830, 240, 2440, 2500, 2600, 2700, 2750, 2840, 3220, 3500,3600,3660,3690,3750,4100,5200,5500,5680 мм; ширина- 1220, 1250, 1500, 1750, 1800, 1830,2135,2440,2500 мм.

За конструкцією плити бувають одношаровими, в яких розміри деревних часток і вміст зв'язуючого майже однакові по всій її тов­щині; тришаровими, в яких внутрішній шар відрізняється від зовнішніх розмірами деревних часток і вмістом зв'язуючого.

Плити можуть бути зроблені зі спеціально виготовлених деревних частин, стружки, тирси; спеціальної тонкої різаної стружки та з дрібно-структурною поверхнею. У будівництві використовують плити із спе­ціальної стружки з необлицьованою поверхнею, а в меблевій промис­ловості - плити, облицьовані лущеним і струганим шпоном.Деревностружкові плити - один з найбільш перспективних конструк­тивних матеріалів для меблевої промисловості та будівництва порівняно з пиломатеріалами та іншими листовими матеріалами. За показниками міцності й жорсткості вони наближаються до деревини хвойних порід.

ДСП добре склеюються, їх плоскі поверхні і ребра можна лакува­ти чи фарбувати, облицьовувати шпоном, папером або пластмасами. Вони порівняно легко обробляються деревообробними інструмента­ми і

88

 мають задовільні показники щодо опору витяганню з них шурупів і цвяхів.

Широко використовуються у виробництві меблів ДСП, облицьо­вані різними плівковими матеріалами (ламіновані і кашировані).

Ламінування - облицювання форматних ДСП плівками на основі паперу, просоченого смолами. Каширування - метод безперервного облицювання поверхні плит тонкими еластичними рулонними матері­алами (плівками) способом накочування вальцьовими пресами на попередньо намазані клеєм поверхні.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!