Виробництво деревної пакувальної стружки.



Деревна стружка – це тонкі, вузькі і довгі стрічки(стружку часто називають деревною шерстю). Вона використовується в якості пакувального матеріалу для упаковки продуктів і різних виробів. Розміри стружки (мм.): товщина 0,07 – 0,1; 0,15 – 0,2; 0,25; 0,3; 0,5; довжина від 200 до 500. При довжині від 50 до 200 мм. стружка вважається ламаною, менше 50 мм. – дрібною. Стружка виробляється із деревини хвойних, мягколистяних порід і берези.

 Деревина, що використовується для виготовлення стужки, повинна бути окореною, здоровою, бажано з широкими прямими річними шарами (краща сировина – заболонна), без сучків. Допускається деревина з сучками діаметром до 30 мм. і відстанню між ними не менше 200 мм. Волога деревини 18-20 %. Відрізкидеревини можуть бути круглі і колоті довжиною 0,43-0,57 м.

 Косослойна і свилевата деревина дають низькосортну продукцію і переробка її не рентабельна. Із відрізків діаматром 12-24 см. вихід стружки складає 70-75 % (остальне – горбильки 15 % і дрібні вдходи). Лінія по виробництву стужки складається із декількох деревостружкових станків, преса і транспортера, що подають стружку від станків до пресу. При переробці сировини вологістю більше50 % якість стружки і продуктивність знижується.

 Технологія виробництва стружки складається із наступних операцій: підготовка сировини і подачі її в цех; переробки сировини в стружку; сушку стружки в сушці або на складі; ув’язки стружки в тюки і зберігання в закритому складі з жалюзними стінками що забезпечують хороше провітрювання; відвантаження споживачу.

 Найбільш досконалий станок для вироблення деревної стружки – деревостружковий станок СД-3. Станок монтується на бетонному фундаменті. Одночасно на ньому переробляється чотири поліна. Ріжучими інструментами станка є стругальні і ділильні ножі. Ширина стружки залежить від відстані між ділильними ножами, товщина – від випуску ріжучих ножів. Ножі встановлюються по шаблону з випуском ріжучої крайкивідповідно товщини стужки. Кут загострення стугальних ножів 30º. Леза ділильних ножів виступають на 0,25 і 0,5 мм., в залежності від товщини стужки. Ножі замінюють через 4 години роботи. Довжина стугаємих полін 0,43-0,51 м.; число одночасно перероблюваних полін 4; діаметр полін до 0,34 м.

Стружку висушують на спеціально пристосованвй закритій площадці, що забезпечує нормальну сушку. Бажана примусова сушка в сушарках, що прискорює процес висушування. Деревну стружку пакують в тюки прямокутнього січення, зв’язують двома поясами проволоки діаматром 1,5-2 мм. В цьому вигляді її легше зберігати і транспортувати. Для пресування використовують ручний перс, тюкувальні преси ПК-2, ПК-3.

 Штат працівників залежить від кількості станків, встановлених на технологічній лінії, і транспортних засобів, що забезпечують подачу сировини і переміщення продукції. При роботі трьох станків, одного пресу і транспортеру, що переміщеє стружку до пресу, штат 4 працівники.

 

Техніка безпеки при завантаженні деревини у вагони.

Навантаження лісоматеріалів у вагони проводиться у визначеному порядку з дотриманням правил техніки безпеки на навантаженні лісоматеріалів. На чотирьохосних платформах і в піввагонах лісоматеріали довжиною 5-6,5 м. розміщують в два штабелі, довжиною 4-4,5 м. – в три, довжиною 3 м. – в чотири штабелі. Вкладання ведеться в межах висоти бокових стояків, зверху вкладають «шапку». «Шапка» підготовлюється на землі наперед з приміненням спеціальних жорстких вантажозахоплювальних рам, які охоплюють «шапку» з боків і зверху, а знизу між прокладками підводять два ланцюги з ричажними натяжними пристроями. «Шапку» можна вкладати у вагон при допомоз строп або грейфером.

 Кожен штабель круглих лісоматеріалів довжиною до 3,5 м. огороджують двома парами стійок, довжиною 4-4,5 м. – трьома і більше, 6 м. – чотирма. Штабель пиломатеріалів довжиною 2,7-5 м. огорожжують з боків двома парами стійок, довжиною 5,5-8 м. трьома. 8,5-12 м. – чотирма. Штабель лісоматеріалів повинен вкладатися на дві підкладки, розміщених на відстані 0,5-0,8 м. від торців штабеля.В на піввагонах при навантаженні з відкритими торцевими дверями з зовнішньої сторони підкладку не встановлюють, так як штабель спирається на поріжок напіввагона.Необхідно слідкувати, щоб розміщені збоку круглі лісоматеріали або пиломатеріали прилягали до стійок. Пару протилежних стійок зв’язують стандартними стяжками або їх замінюють проволокою.

Короткі лісоматеріали перевозять у напівагонах з закритими торцевими дверями. Для кращого використання вантажопідємності вагону борти нарощують. Навантаження лісоматеріалів

                                                           81

розпочинають із вкладання нижнього ряду штабелів , а потім почергово верхні і «шапку». Для скорочення простоїв вагонів, підвищення продуктивності праці і комплексної механізації навантажувально – розвантажувальних робіт і зниження їх собівартості використовують перевезення лісоматеріалів у пакетах. Круглі лісоматеріали формують у пакети поперечним перетином 2800 на 1400 мм., пиломатеріали і шпали – в пакети перетином 1350 на 1300 мм., зверху вкладають «шапку» трапецевидної форми.

Основним видом стяжок для пакетування лісоматеріалів є спеціальні оборотні напівжорсткі стропи типу ПС (ПС-01, ПС-02, ПС-03, ПС-04, ПС-04М, ПС-05М). Стропи встановлюють симетрично відносно центру тяжіння пакетів на відстані 0,4-0,5 м. від їх кінців. Для вкладання пакетів використовують вантажні траверси. У на піввагонах пакети круглих лісоматеріалів перевозяться без їх кріплення при вкладанні по висоті в два яруси з додатковим вкладанням верхнього пакету («шапки») у вигляді напівеліпса. На залізничних платформах пакети огороджують боковими стійками. Протилежні стійки сязують стяжками.

Пакети пиломатеріалів вкладають в чотирьохосному напіввагоні двохярусними штабелями (по два пакети в ряд). Поверх другого ярусу пакетів вкладують «шапки», число і довжина яких повинна відповідати числу і довжині штабелів, вкладених у на піввагоні. При довжині пакетів 3 м. і більше напіввагони дозволяється завантажувати з відкритими торцевими дверями, при довжині менше 3 м. – з закритими і, крім того, встановлюють на них торцеві щити. Якщо біля тоців вагону залишається вільний простір, його заповнюють лісоматеріалами насипом.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 99; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!