Очистка дерев від сучків на нижніх складах.



На нижніх складах для обрізування гілок використовуються ручні електросучкорізки, ручні бензосучкорізки, легкі безредукторні моторні пили, електропили, напівавтоматичні лінії для очищення дерев від гілок ПСЛ-2. Електропили полегшують працю робітника, але не забезпечують значного підвищення продуктивності праці. Вони успішно використовуються на нижніх складах з невеликим вантажообігом.

На виробництві досить широке поширення одержали гілкозрізувальні установки ПСЛ-2А, що мають тверді ножі безстружкового різання і оснащені транспортером. Такий же тип рільного механізму, але гусеничний протяжний пристрій, має гілкозрізувальна установка ЛО-69.

Гілкозрізувальна установка ПСЛ-2А (рис. 1, а) призначена для обрізки гілок зі стовбурів діаметром до 80 см (у відземку ) і довжиною до 30 м. Гілки зрізуються двома послідовно встановленими ножовими головками, перша з яких має два ножі серповидної форми, а друга - два \/- подібні ножі. Протягування дерева крізь різальний механізм здійснюється протяжним транспортером.

Рис. 1. Гілкозрізувальна установка ПСЛ-2А: а - загальний вид; б - принципова гідравлічна схема.

 

Робота установки ПСЛ-2А відбувається в такий спосіб. Пачки дерев 7 розбирачем 8 (марки РД-2) переміщається по площадці і розташовується під деяким кутом до поздовжньої осі гілкозрізувальної установки. Кожне дерево одностріловим маніпулятором 3 подається відземковою частиною в різальний пристрій, 1 і 2 і в ексцентрикові затискачі 4 протяжного

                                                                         69

транспортера 6. Після зведенняножів і ексцентриків включають транспортер і дерево протя­гується крізь механізм. Зрізані гілки звалюються на транспортер для відходів, а стовбури скидаються на площадку 5 (можливе і почергове скидання стовбурів з обох сторін протяжного транспортера). Після надходження другого візка протяжного транспортера у вихідне положення він зупиняється й в обробку подається наступне дерево. Протяжний транспортер приводиться в дію електродвигуном постійного струму потужністю 45 кВт, що дає змогу плавно змінювати швидкість протягування в межах від 0,2 до 2,8 м/с, залежно від числа і товщини гілок. Керування маніпулятором, різальними пристроями ексцентриковими затискачами здійснюється гідроприводом (рис.1,б), насоси якого приводяться в дію електродвигуном потужністю 30 кВт. Розрахункова продуктивність гілкозрізувальної установки ПСЛ-2А (при середньому об'ємі стовбура 0,4 м3) становить 30…35 м3/г. Установка ПСЛ-2А дає задовільну якість обрізки гілок, високопродуктивна і надійна в роботі. Гілкозрізувальна установка ЛО-69 може обробляти такі ж дерева, як і установка ПСЛ-2А. Різальний механізм - 6-ножовий; протяжний - гусеничний, що приводиться в дію двома електродвигунами потужністю по 18,5 кВт. Швидкість протягування 2,2 м/с. Подача дерев у механізми здійс­нюється одностріловим маніпулятором. Очищені від гілок стовбури надходять на виносний лоток, що має привідні рифлені ролики і оснаащений двосторонніми скидачами. Установка має спеціальний пристрій, що зрізує у стовбурів верхівки тонші від 6 см.

 

Верстати і обладнання для поздовжнього розпилювання деревини.

 1.Лісопильні рами – використовуються для розпилювання колод на пилопродукцію.

По напрямку руху пил розрізняють рами вертикальні, що приміняються для масового розпилювання хвойних і листяних порід, і горизонтальні для розпилювання товсто мірної сировини і твердолистяних цінних порід деревини. Вертикальні випускаються двох типів: двоповерхові – високопродуктивні, одноповерхові (полегшені) – менш продуктивні. Вертикальні рами по способу встановлення діляться на стаціонарні, встановлені на міцних бетонних фундаментах і призначені для постійно діючих підприємств, і на пересувні, що можуть бути встановлені на колісному ходу і транспортуватись без демонтажу трактором чи автомобілем. За призначенням лісорами поділяють на загального і спеціального призначення.

2.Стрічкопилкові верстати вертикальні – різальним інструментом є нескінченні тонкі пилкові полотна. До переваг цих верстатів зараховують безперервність поступальногоруху пилкової стрічки з високою швидкістю різання (30 – 50 м/с) і незначну ширину пропилу (1,2 – 2,6 мм), що при високій продуктивності забезпечує малі втрати деревини. Залежно від призначення верстати поділяють на три групи: 1) для розпилювання колод переважно великих діаметрів; 2) для ребрового розпилювання брусів, товстих дощок, обаполів на тонкі дощечки чи заготовки; 3) столярні, переважно для криволінійного розпилювання по зовнішньому контурі.Горизонтальні стрічкопилкові верстати – широко поширені у лісопилянні завдяки простоти конструкції, можливості розпилювання колод значних діаметрів, високої точності пилених заготовок, забезпеченням високої чистоти поверхні пропилу. Важливою перевагою стрчкопилкових верстатів є незначна ширина пропилу: вона у 2 – 3 рази менша ніж у пилорам. Такі верстати отримали широке застосування для розпилювання короткомірної деревної сировини і сировини з вадами і дефектами методами індивідуального розкрою.

3.Фрезерно –брусуючі та фрезерно – пильні верстати.Комбінація фрезерного устаткування з розпилювальними вузлами називається фрезернопилковим устаткуванням. Верстати, оснащені тільки фрезерними вузлами, називаються фрезерно-брусуючими. Фрезерно-пилкове устаткування випускають у вигляді агрегатів (ліній).Його ефективно застосовують для поздовжнього розпилюванняокорених тонкомірів (діаметром до ЗО см у відземку) колод (рис5.17).Технологія переробки колод на фрезерно-пилковому верстаті така (рис. 5.17). З подавання у вузол первинного фрезерування (горизонтальні фрезерні голівки 1, 2) колоди виходить двокантний брус із шарами ступінчастого профілю. Бічні поверхні колоди обробляють другою парою фрезерних головок 4, 5. При цьому остаточно формується східчастий брус, сформований першою парою фрезерних головок. За вторинним вузлом формування у верстаті встановлений пилковий вузол - набір круглих пилок, що закріплюються на нерознімному валу. У верстаті брус пересувається системою подавальних вальців 3, 7. Верхні вальці підіймаються й опусканні гідроциліндрами за командою з пульта керування. Швидкість події колоди у верстат 24, ЗО і 36 м/хв.

 

                                                                         70

Обидва вузли фрезування, пилковий вузол, механізм подачі І система гідроциліндрів змонтовані на верстаті коробчастої форми. Лінія фрезерно-пилкового верстата обладнується нагромаджувачем колод, скидувачем-відсікачем, відземковим, верхівковим та перехоплюючим візками.Від верстата пиломатеріали транспортуються роликовим конвеєром, тріска й тирса - пневмосистемою і стрічковим конвеєром.За таким принципом працюють лінії ЛАПБ, ЛФЦ-1, ЛФП-2, ЯФП-3. Агрегат складається з фрезерної установки в сполученні з багатопильним верстатом. Фреза за один прохід через агрегат зрізує крайки пиломатеріалів, що випилюються, та периферійні сторони колоди і перетворює їх у кондиційну технологічну тріску. Відфрезерований фасонний брус круглими пилками розпилюється на дошки. Водночас може бути випиляно вісім дощок. Діаметр пилок 500. .650 мм, товщина 2,8...З мм. Для стійкості пилок за ними встановлені напрямні лінійки з віброгасниками. Постав набирається шляхом розміщення між пилами шайб відповідних розмірів. Продуктивність лінії 38 м3 сировини за 1 год. Вихід продукції 49 % пиломатеріалів, 33 % технологічної тріски. Це найбільш перспективний напрямок, що докорінно змінюватиме технологію і техніку лісопиляння.

4. Круглопилкові верстати – поділяють на дві групи: періодичної та беззупинної дії, а залежно від характеру руху матеріалу, що розпилюється , на три групи : 1) зі зворотно – поступальним рухом матеріалу, що розпилюється; 2) зі зворотно – поступальним рухом пилки; 3) беззупинним рухом матеріалу.

а) Круглопилкові верстати для поздовжнього розпилювання використовують для виробництва шпал, пиломатеріалів, тарних дощечок й іншої продукції. Для виробництва шпал використовують верстати ЦДТ – 6 – 3, ЦДТ – 6 – 4, ЦДТ – 7 3.

б) Багатопилкові верстати Т–92, Т–94 використовують для розпилювання тонкомірних колод на дошки.Верстат Т-92 слугує для випилювання бруса з одночасним одержанням двох підгорбильних дощок з колод довжиною до 7 м і діаметром до 28 см, тому він має чотири пилки діаметром 0,8 м; подача колод ланцюгова зі швидкістю від 0,15 до 1 м/с. Потужність двигунів (кВт): пилкового механізму 100 кВт, механізму подачі 7 кВт. Верстат Т-94 застосовують для розпилювання бруса на дошки. Верстат має вісім пилок діаметром 0,63 м, подача бруса на пилки вальцьова. Швидкість подачі і потужність двигунів однакові з верстатом Т-92.

в)Ребровий верстат ЦР-4 (див. рис. 5.4, 6") призначений для розпилювання обаполів і пластин за товщиною. Розпилювання заготовок 1 здійснюється однією пилкою 2 діаметром 0,8 м, обладнаною розклинюючим ножем. Механізм подачі (насування) складається з двох пар вертикальних вальців 3 і 4, поставлених перед пилкою. Основні два вальці 3 установлені на визначеній відстані від площини пилки залежно від необхідної товщини дошки, що відпилюється (бруса), два інших вальці 4 слугують для притискання мате ріалу, що розпилюється, до основних вальців. Вальці притискаються вантажем 5, підвішеним до супорта притискних вальців. Вальці відводяться гідроприводом. Ширина заготовок, щопропускаються (обаполів і ін.), може бути до 25 см і товщина від 1,6 до 23,5 см. Товщина дошки, що випилюється, 0,8...12,5 см. Швидкість подачі 0,16.. .0,8 м/с. Потужність двигунів (кВт): пили 28, приводу вальців 1,7, гідронасоса (для швидкого відводу вальців) 0,5.

г)Обрізні верстати призначені для поздовжнього обрізування кромок у необрізних дощок 4 (див. рис. 5.4, в). Поширені двопилкові обрізні верстати Ц2Д-5А. У комплект верстата входить поперед-верстатний механізований стіл для приймання й орієнтації оброблюваних заготовок.

                                                                                71

Дві пилки 2 і З діаметром по 0,4 м кожна, сидять на одному валі 1 і приводяться в обертання від електродвигуна потужністю 40 кВт. Пилка 2 нерухомо закріплена на валу, пилка З -пересувна. Для зміни відстані між пилками залежно від ширини дощок, що розпилюються, (пластин) пилка 3 переміщується уздовж пилкового вала гідроприводом. Механізм насування складається з п'яти нижніх 5 і двох верхніх 6 привідних вальців. Три нижні вальці розташовані перед пилками, два - за ними. Верхні вальці підпружинені і мають можливість переміщуватися по вертикалі на висоту залежно від товщини матеріалу, що розпилюється. Механізм насування має привід із двошвидкісним електродвигуном потужністю 1,7 кВт. На верстаті можна обрізати дошки шириною від 0,3 до 0,63 м, довжиною 1,8.. .7,5 м, товщиною до 0,1 м. Швидкість подачі: 60, 80, 100, 110, 120, 150 м/хв.

д)Розвальні верстати ЦДТ5-2 і ЦДТ5-3 (див. рис. 5.4, г) застосовують для: поздовжнього розпилювання на пластини і бруски короткомірних колод діаметром до 38 см, довжиною від 0,5 до 2,1 м. Верстат ЦДТ5-2 має механізм пиляння, що складається з однієї пилки 3 діаметром 1 м, котра приводиться в обертання від електродвигуна потужністю 14 кВт. Візок 1 приводиться в рух від пилкового мала через реверсивний механізм із двома пасовими передачами (див. рис. 5.4, і). Гаковий затиск колоди, її повертання і поперечну подачу виконують вручну. Верстат ЦДТ5-3 має те ж призначення, що і ЦДТ5-2. А втім його конструкція поліпшена, що дало змогу підвищити точність розпилювання, поліпшити зручності в роботі і керуванні верстатом. Зокрема, ковзанки, що спрямовують рухи візка і колеса, замінені роликовими шинами, для пересування візка застосований гідропривід.

е)Тарно-брусуючі верстати (див. рис. 5.4, д) використовують для розпилювання на бруски пластин і обаполів. Верстат ТБС-2 і випускався ТБС-1М як механізм насування мають ланцюг 3 з упорами 4. Пластина або обапіл 1 насуваються на пилку 2 упорами 4; а ширина (товщина) бруска, що відпилюється від пластини (обапола), установлюється напрямною лінійкою 5. Транспортер насування приводиться в рух від пилкового вала через пасову і зубчасту передачі і двошвидкісний редуктор. Упори 4 можутьпереставлятися залежно від довжини матеріалів, що розпилюються. Пилковий диск діаметром 0,71 м обгороджений спеціальними гребін­ками, що утримують матеріал, який розпилюється, від викидання у бік, протилежний подачі. Відпилювання брусків здійснюється по черзі шляхом повернення пластини чи обапола для одержання чергового (наступного) бруска. Швидкість подачі 0,2.. .0,87 м/с, потужність електродвигуна 20 кВт.

 є)Тарно-ділильні верстати (див. рис. 5.4, б) призначені для розпилювання брусків на тарні дощечки. Верстат 2ТДС-1 облад­наний двома пилками 2 діаметром по 0,55м, поставленими одна за одною. Кожна пилка приводиться в обертання від свого електродвигуна. Заготовка на пилки насувається ланцюговим транспор­тером, привід якого здійснюється від пилкового вала першої пили через пасову і ланцюгову передачі і двошвидкісний редуктор, Пилкові диски зверху відгороджуються захисними кожухами (як і о тарно-брусуючих верстатів). Пили можна переміщувати уздовж валів і встановлювати між ними за допомогою шайб відстань, що відповідає товщині тарних дощечок, які випилюються. Перший пилковий диск випилює дощечки подвійної товщини плюс товщина (ширина) пропилу між ними, а другий диск розпилює дощечку подвійної товщини на дві. На тяговому ланцюзі 3 транспортера закріплені висувні упори, які не заважають матеріалу, що розпилюється 1, стикатися з напрямною лінійкою. У напрямній лінійці є жолоб, по якому переміщується ланцюгз упорами. У вільному стані упори під впливом гвинтових пружин виступають з габариту подаючого ланцюга. Упори, притиснуті бруском, що розпилюється, установлюються на рівні з площиною напрямної лінійки. Перший, не притиснутий упор бруска, що наприкінці розпилюється, виступає за габарит напрямної лінійки І насуває брусок за торець у бік пилки. Верстат має чотири швидкості подачі: 0,26; 0,28; 0,35 і 0,46 м/с. Довжина брусків, що розпилюються до 1,2 м. Потужність основного електродвигуна 10 кВт допоміжного 7 кВт.

Тарно-ділильний верстат ТДС-2 має одну пилку діаметром 0,5 мШвидкість подачі від 0,3 до 0,8 м/с, потужність електродвигунів 11,5 кВт.

ж) Універсальні Ц6 – 2 пристосовані для змішаного розпилювання, тобто на ньому можна розпилювати поздовж, під кутом і поперечно. Пильний вал розміщений під столом і при допомозі маховичка може змінювати положення по висоті. На ньому можна розпилювати матеріал шириною 315 мм, товщиною до 130 мм.

 

72


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 201; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!