Робота 9. Біоіндикація якості води з використанням безхребетних тварин



Мета: вивчити методи біоіндикації стічних вод за допомогою безхребетних тварин на прикладі Дафнії.

Матеріали та обладнання: фотографії дафній; культура дафній; бінокулярна лупа; стакани хімічні (200 мл); скляна банка (3 л); скляна трубка з грушою; ПК.

Хід роботи

1. Узяти воду з чистого прісного водоймища. Витримати 3 дні при кімнатній температурі, регулярно аерувати за допомогою акваріумного компресора. Можна узяти водопровідну воду, але її необхідно відстоювати для видалення хлору і пропускати через гранульоване активоване вугілля (покласти в трубку заввишки 1 метр).

Для контролю треба брати очищену і підготовлену для культивування дафній воду. В кожний стакан помістили по 10 рачків у віці 2-4 діб (відловити піпеткою і помістити на предметне скло, потім змити в дослідний і контро­льний стакани). Під час досліду дафній не годують. Знімають результати через 1, 2, 4, 8, 24, 48 годин. Тварини, які після легкого струшування стакана не починають рухатися вважаються загиблими.

2. Занесіть дані в таблицю 9.1. Розрахуйте середню кількість дафній, що вижили у воді до очищення, після очищення і в контрольній воді. Обчислити відсоток загибелі дафній за формулою:

,

де x1, x2 - середнє арифметичне (кількість екземплярів, що вижили в контролі і досліді).

 

Таблиця 9.1 – Результати дослідження

Стан води

Кількість дафній через проміжки часу (година)

Середнє арифметичне

Початкова чисельність 1 2 4 8 24 48
Вода до очищення                
Вода після очищення                
Контрольна вода                

 

Побудувати графіки зміни чисельності дафній в часі. Зробити висновки про вплив забрудненої води на життєдіяльність живих організмів.

 

Контрольні запитання для перевірки знань

1. За яким критерієм визначається якість води?

2. В чому перевага та недоліки використання гідробіонтів для оцінки якості води у водоймі?

3. Що таке альгоіндикація, біоіндикація для чого їх використовують?

4. Чому в якості тест-об'єкту використовувалися дафнії?

5. Яким чином проводилося дослідження та які результати були отримані?

Робота 10. Визначення кислотності та токсичності опадів

Мета: визначити кислотність та токсичність опадів

Матеріали та обладнання: опадомір або посуд для збору і зберігання води, випарювальні чашки, водяна баня, чашки Петрі; фільтрувальний папір; пінцет, індикаторний папір, насіння різних рослин.

Хід роботи

1. Опади збирають опадоміром (у разі наявності такого). Їх можна також зібрати під час дощу в різних місцях в широкий посуд. Можна використовувати свіжовипавший сніг. 600 мл опадів (у 3-кратній повторності) упарюють в випарювальних чашках на водяній бані, постійно підливаючи нові порції рідини. Як заміну чашок для випарювання можна використовувати невеликі блюдця, а замість водяної бані – високі консервні банки, на дно яких наливають воду. Після випарювання дощової води в чашку додають по краплях дистильовану воду і ретельно розтирають осад скляною паличкою, зливаючи все в пробірку. Нові краплі води (3 рази) очищають чашку повністю. Обсяг рідини в пробірці має становити 6 мл. (концентрація збільшується в 100 разів).

А. Визначення pH опадів. Для цього використовують 1 мл. рідини з пробірки. pH визначають опусканням індикаторного папірця в рідину і порівнянням зміненого кольору зі шкалою на коробочці індикаторного паперу. Застосовується наступна градація опадів, pH: сильнокислі (3-4), кислі (4-5), слабокислі (5-6), нейтральні (6-7), слаболужні (7-8), лужні (8-9), сильнолужні (9-10).

Б. Визначення токсичності опадів. Сконцентрована рідина (близько 5 мл.) опадів використовується для визначення їхньої токсичності. Чашки Петрі стерилізують (можна в сушильній шафі при температурі 150-200 ºС), на їх дно укладають фільтрувальний папір, на який наливають по 5 мл. рідини. На фільтри розсипають 50 штук дрібного насіння: салату, маку, гірчиці, редису та ін.

Чашки Петрі закривають кришками і поміщають в термостат при температурі +25 - +26 ° С. Контроль – чашки з тим же насінням, фільтри в яких зволожені 5 мл. дистильованої води.

2. Після проростання насіння в контролі на 50% проводять їх підрахунок та роблять висновок щодо токсичності відібраних проб. Дані по схожості в дослідних варіантах виражають у відсотках до контролю, який приймається за 100 відсотків. Застосовують таку градацію: 100% - токсичність відсутня, 80-90% - дуже слабка токсичність, 60-80% - слабка, 40-60% - середня, 20-40% - висока токсичність, 0-20% - дуже висока токсичність, близька до летальної.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 395; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!