Контрольні запитання для перевірки знань



1. Що таке фітотоксичність грунту?

2. Яким чином визначається фітотоксичність ґрунтів?

3. Чому пророщування відбувалося в субстраті-суспензії, а не в твердій породі ґрунту?

4. Що використовується в якості контрольного зразку?

5. Чому для дослідження використовували саме крес-салат? Які ще рослини можна пророщувати?

Робота 8. Визначення родючості ґрунту методом біотестування

Мета: дослідження родючості ґрунту за його кольором і продуктивністю рослин.

Матеріали та обладнання: пластмасові або скляні стаканчики об'ємом 100-150 мл.; скляні трубочки діаметром 0,8 см; фольга; зразки ґрунтів, що узяті в різних місцях; насіння різних рослин; чистий промитий пісок; зразок високогумусного ґрунту з відомим процентним вмістом гумусу.

Хід роботи

Родючість – основна специфічна властивість ґрунтів, що якісно відрізняє їх від вихідної материнської породи. Під родючістю розуміють здатність ґрунту як компонента біосфери забезпечувати необхідні для життєдіяльності рослин земні умови, що визначають мінеральний, водно-повітряний, температурний, окислювально-відновлювальний та інші режими.

1. Зразки ґрунтів з різним вмістом гумусу розглянути при різному освітленні, порівняти з еталонним зразком, визначити їх категорію згідно вищенаведеної таблиці.

2. Зразки ґрунту помістити в пластмасові або скляні стаканчики в триразовій повторності. Контроль – чистий промитий і прожарений річковий пісок. Заздалегідь перпендикулярно дну кожного стаканчика вставити скляну або пластмасову трубочку, через яку провести полив ґрунту однаковою для дослідних і контрольного зразків кількістю води. Об'єм ґрунтових зразків в кожній посудині - не менше 100-150 г.

3.  За 2-3 дні до дослідів (терміни проростання рослин з'ясовують наперед) насіння пшениці і інших культур замочити на добу у воді, потім розкласти пінцетом зародком вгору (у одному направлені) в кювету, на дно якої укладений шар гігроскопічної вати, а зверху - два шари фільтрувального паперу. Систему необхідно зволожувати водопровідною водою до повної вологоємкості. Для цього треба налити воду під вату, а після її вбирання злити надлишок. Кювету накривають плівкою, краї її підгинають під кювету, систему ставлять в термостат зародками на північ (це забезпечує інтенсивніше і рівніше проростання).

4. Пророщування здійснюється при температурі +26…27 оС до розміру основної маси проростків 5-6 мм. Потім відібрати однакові проростки, для чого їх заздалегідь виміряти на папері міліметрівки, на яку покладено наочне скло. Відібрані однакові проростки висадити в стаканчики з ґрунтом по 12-13 штук на однакову глибину, заздалегідь зробивши паличкою невеликі поглиблення. Через декілька днів після того, як приживуться проростки, їх відрахувати і залишити 10 штук в стаканчику. Ґрунт поливати однаковою кількістю відстояної водопровідної води через трубочки. Воронки для наливання води роблять з фольги.

5. Після того, як проростки виростуть до розміру 8-12 см, їх обережно викопати з ґрунту, відмити водою і обсушити фільтрувальним папером. Потім виміряти довжину трубчастого листа і кореневої системи окремо; можна їх зважити.

6. Родючість ґрунту визначають по висоті або масі проростків (по відношенню до контролю, який приймається за 100%). Для цього складається шкала оцінок. Ґрунт за родючістю ділиться на 5 умовних категорій:

1) дуже бідний, малородючий - пісок (умовна оцінка - 100%);

2) ґрунт бідний, малогумусний, малородючий;

3) середньогумусний, середньородючий;

4) гумусний, родючий;

5) дуже родючий для даної місцевості (наприклад, високогумусний типовий чорнозем, горизонт «А»).

7. Зробити висновок щодо родючості ґрунту, порівнявши отриманні результати (за кольором і продуктивністю рослин).

Контрольні запитання для перевірки знань

1. Що таке родючість ґрунту?

2. Назвіть основні фактори, що зумовлюють зниження ґрунтової родючості та засоби, що запобігають деградації ґрунтів.

3. Від чого залежить родючість ґрунту? Назвіть типи родючості ґрунту.

4. Які переваги та недоліки використання біотесту для визначення родючості ґрунту?


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!