Контрольні запитання для перевірки знань



1. Що таке кореляційний аналіз?

2. Який зв'язок можна вважати кореляційним у біологічних об’єктах?

3. В чому різниця між простим і множинним кореляційним зв’язком?

4. Яким чином можна відобразити кореляційно залежність двох ознак?

5. Які показники застосовують для кореляційного аналізу?

6. Дайте визначення поняттю регресія.

7. Що таке емпіричний ряд регресії?

8. Що таке лінія регресії та які існують види цих ліній?

ЧАСТИНА ІІІ

ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ

 

Робота 1.Обстеження стану придорожніх посадок деревних рослин на центральних вулицях міста

Мета роботи: обстеження дослідних ділянок і оцінка стійкості різних деревних порід у тих чи інших екологічних умовах, обґрунтування причин виявлених пошкоджень.

Матеріали та обладнання: компас, визначник рослин, лінійка, зошит, ручка.

Хід роботи

Провести збір показників за наступними параметрами:

1) Загальні параметри: напрямок вулиці згідно сторін світу і ув'язка його з розою вітрів, визначення сторони вулиці (сонячна, тіньова), ширина вулиці, наявність високих будинків з обох сторін вулиці, наявність продувів між будинками.

2) Наявність автотранспорту: тип транспорту, посилений продув на перехрестях розширених вулиць, наявність стоянок автобусів, автотранспорту, світлофорів на перехрестях (особливо на вузьких вулицях, тому що при уповільненні руху автотранспорту, на холостому ході відбувається неповне згоряння палива, що призводить до інтенсивного викиду токсичних речовин), провести підрахунок завантаженості автотранспортом. Інтенсивність руху автотранспорту визначається методом підрахунку автомобілів різних типів 3 рази по 20 хв. у кожному з термінів. Облік ведеться способом крапок і «квадратиків».

Зібрані матеріали записують у таблицю 1.1. Згідно з даними, представленими у таблиці роблять оцінку руху транспорту по окремих вулицях. Для наочності необхідно побудувати графіки.

Таблиця 1.1 – Характеристика транспорту дослідної ділянки

Час Тип автомобільного транспорту Кількість одиниць

 

Легка вантажівка  
Середня вантажівка  
Дизельна вантажівка  
Автобус  
Легковий автомобіль  

 

Підсумком роботи є сумарна оцінка завантаженості вулиць автотранспортом згідно ГОСТ-17.2.2.03-77: низька інтенсивність руху - 2,7-3,6 тис. автомобілів на добу, середня - 8-17 тис. і висока - 18-27 тис.

3) Характеристика зелених насаджень: близькість зелених насаджень до дороги (число рядів), вигляд насадження (вулична одно-, двох-, трирядна посадка, сквер, парк, двір), найбільш стійкі і нестійкі види деревних порід.

Оцінка стану самих зелених насаджень проводиться за наступним показниками (в обстеження повинні бути включені не менше 10-15 екземплярів однієї деревної породи):

1. Фенологічні стан (фенофази). Звичайно це стан сильно розрізняється в забрудненій зоні і в парках. (початок осіннього забарвлення листя (прояв першої жовтизни); повне забарвлення; початок осіннього листопаду; повне опадання листя ).

2. Наявність хлорозів, візуальна оцінка відсотка враженої тканини (пожовтіння тканини листка внаслідок руйнування хлорофілу). Відзначається розташування ушкоджень на дереві (по відношенню до поверхні землі - низ крони, середня частина, верх крони).

3. Наявність і відсоток точкової або крайової зміни пігментації листя (поява червоних, жовтих, синьо-фіолетових, синіх крапок і плям), викликаної попаданням на листя крапельок сірчаної та азотної кислот, солей тих чи інших важких металів.

4. Наявність некрозів, їх відсоток у порівнянні із загальною поверхнею листя. Типи некрозу; а) точковий, б) крайовий; в) міжжилковий; г) йде променями від жилок листа. Часто найбільший відсоток ураженої тканини спостерігається безпосередньо біля жилок листа, ближче до основи листка.

5. Інформативною ознакою стану деревних насаджень в міському середовищі (в порівнянні з чистою зоною) є їх ураження фіто-і ентомо-шкідниками, так як. зазвичай шкідники вражають особини, у яких порушений імунітет.

За результатами проведеного обстеження необхідно описати на 1-2 сторінках картину ушкоджень, враховуючи всі виявлені параметри, і оцінити стійкість різних деревних порід у тих чи інших екологічних умовах, обґрунтувати причини виявлених пошкоджень. Зробити висновок про вплив автотранспорту на деревні рослини.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 250; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!