Контрольні запитання для перевірки знань



1. Які показники відносяться до загальних параметрів дослідження?

2. За якими показниками оцінювали вплив автотранспорту?

3. За якими показниками проводилася оцінка стану зелених насаджень?

4. Чим викликається зміна пігментації листя, поява хлорозів та некрозів?

5. Як пояснити, такий факт, що на модельних ділянках з вихлопними газами автотранспорту відсоток ураження зелених насаджень черню та іншими захворюваннями в умовах забруднення знижується в порівнянні з відносно чистим повітрям?

Робота 2. Оцінка якості повітря методом флуктуаційної асиметрії

Мета: інтегральна експрес-оцінка якості середовища проживання живих організмів за флуктуаційною асиметрією листових пластин берези повислої.

Матеріали та обладнання: олівець, блокнот, компас, лінійка, атласи-визначники вищих рослин; пакети для збору листя, гербарій листя берези повислої.

Хід роботи

Принцип методу заснований на виявленні порушень симетрії розвитку листової пластини деревних форм рослин під дією антропогенних факторів.

1. Збір матеріалу. Починати збір матеріалу необхідно після завершення інтенсивного росту листя. Вибірку листя деревних рослин необхідно робити з кількох близько зростаючих дерев на площі 10х 10 м або на алеї довжиною 30-40 м, у виняткових випадках з 2-3 рослин. Використовуються тільки середньовікові рослини, виключаючи молоді і старі. Всього треба зібрати не менше 25 листя середнього розміру з одного виду рослини. Листя збирати з нижньої частини крони, на рівні піднятої руки, з максимальної кількості доступних гілок, спрямованих умовно на північ, захід, схід і південь. У берези використовувати листя тільки з укорочених пагонів. На кожному майданчику досліджують максимальну кількість видів, однак конкретний обсяг вибірки повинен визначатися на основі статистично методів.

2. Обробка матеріалу. Обробку матеріалу зручно проводити в лабораторії. Весь зібраний матеріал повинен бути забезпечений точною інформацією про місце збору, чи розміщуються поблизу джерела можливого забруднення, часу збирання і виконавця. Зберігати зібраний матеріал можна не більше тижня, на полиці холодильника.

Обробка полягає у вимірі довжин жилок на листках праворуч і ліворуч. На рис. 2.1 цифрами позначені листя наступних дерев: 1 - берези, вимірюється першими жилка від основи листка; 2 - тополі, перша жилка від основи листка, 3 - гостролистого клена, середня жилка бічних пластин праворуч і ліворуч, 4 - мати-й-мачухи, друга жилка від основи черешка; 5 - клена американського, перша жилка від основи черешка; 6 - яглиці, перша жилка від основи черешка; 7 - конюшини повзучого, перша жилка від основи черешка.

 

 

Рис. 2.1. Вимірювання довжин жилок на листках трав'янистих і деревних порід

 

Жилки вимірюються лінійкою з точністю до 1 мм. Інтерес представляють не розміри жилок, а різниця їх довжини праворуч і ліворуч.

Існують більш детальні розрахунки флуктуації асиметрії. З одного листа знімають показники за п'ятьма параметрами (рис. 2.2). Окремо фіксують «загини» верхівки листка (рис. 2.3). Дані вимірювань заносять в табл. 2.1.

Рис. 2.2. Параметри вимірів листя для детального розрахунку:

1 - ширина половинки листа (лист складають навпіл, потім розгинають і по утворилася складці проводять вимірювань), 2 - Довжина другої жилки від основи листка; 3 - відстань між основами першої та другої жилок, 4 - відстань між кінцями цих жилок, 5 - кут між головною і другий від основи жилками.

 

Рис. 2.3. Приклади «загинів» кінчиків листка:

1 - не загнута, 2 - загнута вліво, 3 - загнута вправо, 4 - «ластівчин хвіст»

 

Величину флуктуаційної асиметрії оцінюють за допомогою інтегрального показника – величини середньої відносної відмінності за ознаками (середнє арифметичне відношення різниці до суми вимірів листка праворуч і ліворуч, віднесене до числа ознак).

Коефіцієнт флуктуаційної асиметрії визначають за формулою, запропонованою В. М. Захаровим:

,

де  – середнє розходження між сторонами;

 – відмінність значень ознак між лівою (1) і правої (r) сторонами; n - число вибірок.

Достовірність ознаки розраховують за відсотком суми асиметричних листків:

,

де na – число асиметричних особин; nc - число симетричних листків.

Показник асиметрії вказує на наявність в середовищі проживання живих організмів негативного чинника. Це може бути хімічне забруднення, зміна температури, проживання біологічного об'єкта на краю ареалу і ін. При бальній оцінці використовують таблицю відповідності балів якості середовища значенням коефіцієнтів асиметрії (див. табл. 2.2).

3. Відповідно до рис. 2.1 виміряти жилки листової пластини берези. Занести дані по всіх листках в табл. 2.1. Провести статистичну обробку даних.

 

Таблиця 2.1 – Результати вимірювання листових пластин

Місце відбору

Ширина половинок

Довжина 2 жили

Відстань між основою 1 і 2 жилки

Відстань між кінцями 1 і 2 жилки

Кут між центральною і другою жилкою

Форма кінчиків листка

п л п л п л п л п л
1                      

Примітка: п – права сторона, л – ліва сторона.

 

4. Відповідно до рис. 2.2 виміряти жилки листової пластини берези за п'ятьма параметрами. Занести дані по всіх лисках в табл. 2.1. Провести статистичну обробку даних.

5. Провести експрес-оцінку забруднення навколишнього середовища за результатами всіх вимірювань. Зробити висновок про якість середовища проживання живих організмів відповідно до табл. 2.2. Бали відповідають наступним характеристикам середовища проживання живих організмів: 1 - чисто, 2 - відносно чисто («норма»), 3 - забруднено («тривога»), 4 - брудно («небезпечно»), 5 - дуже брудно («шкідливо»).

 

Таблиця 2.2 – Бальна система якості середовища проживання живих організмів за показниками флуктуаційної асиметрії вищих рослин (за А. Б. Стрельцовим)

Бал 1 2 3 4 5
Береза бородавчаста < 0,055 0,056 -0,060 0,061-0,065 0,065-0,070 > 0,070

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 270; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!