Контрольні запитання для перевірки знань



1. Що таке ліхеноіндикація?

2. Переваги та недоліки використання лишайників для біомоніторингу довкілля?

3. У чому полягає метод лінійних перетинів дослідження проективного покриття лишайників?

4. У чому полягає метод рамки?

5. У чому полягає метод рекогнісціювання?

6. У чому полягає метод Браун – Бланке?

 

Робота 7. Оцінка токсичності ґрунтів за допомогою "Ростового тесту"

Мета: дослідження якості ґрунтів на модельних ділянках за допомогою визначення величини фітотоксичного ефекту ґрунтів

Матеріали та обладнання:скляні стакани, чашки Петрі, фільтрувальний папір,дистильована вода, лінійка, ваги, насіння крес-салату, зразки ґрунту.

Хід роботи

Фітотестування як метод моніторингу ґрунтів є більш інтегральним методом аналізу, що дозволяє оцінити фітотоксичність ґрунтів. Фітотоксичність ґрунту – властивість ґрунту пригнічувати ріст і розвиток вищих рослин, є показником забрудненості ґрунту ксенобіотиками та іншими токсикантами. Визначається по зниженню числа пророслих насіння і зменшення довжини проростків. Для такого аналізу використовуються різні тест-рослини, які реагують на несприятливі зміни в грунті, повітрі та в інших середовищах.

1. У скляному або емальованому не менше 100 мл (стакан, пляшка, колбочка) приготувати суспензію досліджуваного ґрунту в співвідношенні 1:5, для цього змішавши 10 г ґрунту з 50 мл дистильованої води і добре збовтати суміш.

2. Залити суспензію в чашку Петрі або в блюдце з таким розрахунком, щоб закрити дно шаром 3-5 мм. Покрити суспензію фільтрувальним папером у два шари або чистою х/б тканиною.

3. Покласти на поверхню фільтрувального паперу або тканини 30-50 штук приготованих для досвіду насіння крес-салату (або інших рослин), рівномірно розподіливши їх по поверхні дна.

4. Закрити чашку Петрі або блюдце відповідною кришкою і залишити на 3-4 дні при температурі 20-25 градусів (краще в шафі-термостат).

5.  Всю описану вище процедуру необхідно повторити з еталонним (контрольним) ґрунтом. В якості контролю (еталону) може служити ґрунт того ж типу, але розташована поза ареалом. Можна обмежитися простим контролем, замість суспензії ґрунту, до контрольної чашку залити тільки дистильовану воду без ґрунту.

6. Через 2 тижні проводяться виміри довжини кореневої і стеблової системи, визначається волога та суха маса паростків.

7. По кожному з досліджуваних варіантів обчислюється середня довжина надземної і кореневої систем  ±m, де m - помилка середнього арифметичного, яка визначається за формулою:

M= ,

де N - кількість результатів,

σ2- дисперсія, яка, у свою чергу, визначається за формулою:

σ2=

Достовірність різниці середніх арифметичних (t) розраховується за критерієм Стьюдента-Фішера:

де  - середнє арифметичне значення показника в контролі;

де - середнє арифметичне значення показника у варіанті;

 - помилка середнього арифметичного в контролі;

 - те ж у варіанті.

 

Фітотоксичний ефект визначається у відсотках щодо маси рослин, довжини кореневої або стеблової системи, кількості ушкоджених рослин або кількості сходів. Виходячи з кількості рослинної маси, що утворилася, фітотоксичний ефект розраховується за формулою:

де  - маса рослин у ємності з контрольним ґрунтом;

- маса рослин у ємності з досліджуваним ґрунтом.

 

8. Порівняти отриманні результати з шкалою фітотоксичності (табл. 7.1), зробити висновок про стан ґрунтів на досліджуваній ділянці.

 

Таблиця 7.1 – Шкала рівнів токсичності ґрунтів


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 350; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!