Література для оформлення роботи і підготовки



теоретичного матеріалу

Опрацювати підрозділи 11.1, 11.8 підручника [6] та підрозділи 4.1, 4.2 посібника [3].

Лабораторна робота 10                                Гальванічні елементи

Теоретична частина

       Окисно-відновний потенціал металу називають електродним потенціалом , оскільки метал виконує функцію електрода. Найчастіше його вимірюють відносно стандартного водневого електрода, потенціал якого умовно беруть за такий, що дорівнює нулю ( ). Різницю потенціалів у ланцюгу

при активності металу, що дорівнює 1 моль/л, і при температурі 250 С називають стандартним електродним потенціалом металу ( ).

       Якщо на металічному електроді відбувається процес окиснення, його електродний потенціал має негативне значення ( ). Якщо на металічному електроді відбувається процес окиснення, його електродний потенціал має позитивне значення ( ).

       Розташовуючи метали у порядку зростання стандартних електродних потенціалів, отримують електрохімічний ряд напруг металів :

Чим менше значення , тим сильніше виражена відновна здатність металів і тим слабкіше виражені окисні властивості їх йонів.

Електродний потенціал металу можна розрахувати за рівнянням Нернста:

 (при 250 С),

де  - молярна концентрація йонів металу у розчині; - заряд йона металу.

Гальванічний елемент – це джерело електричної енергії, яка утворюється за рахунок окисно – відновного процесу. Реакція окиснення відбувається на одному електроді (аноді), а реакція відновлення – на іншому (катоді). Роль катода виконує метал з меншим значенням електродного потенціалу ( ).

У кадмієво-цинковому гальванічному елементі

,

де  – анод, негативно заряджений електрод, джерело електронів;  – катод, позитивно заряджений електрод.

В елементі відбувається реакція:

,

(анод)  (окиснення),

(катод)  (відновлення).

ЕРС ( ) гальванічного елемента дорівнює різниці електродних потенціалів катода та анода:

.

Стандартна ЕРС гальванічного елемента дорівнює  В.

Гальванічний елемент може бути складений не лише з електродів, що представлені різними металами, але й з електродів одного металу, занурених у розчини одного й того ж електроліту, проте з різною концентрацією йонів. Такий гальванічний елемент називається концентраційним.

 

Контрольні запитання і вправи

1 Розрахуйте електродний потенціал срібла, поміщеного в розчин його солі з концентрацією 0,001 моль/л (  В).

2 Складіть схеми двох елементів, в одному з яких свинець є анодом, а в іншому – катодом. Складіть рівняння електродних процесів і розрахуйте стандартні ЕРС цих елементів.

3 Розрахуйте ЕРС концентраційного гальванічного елемента, складеного з двох мідних електродів, один з яких поміщений в розчин 0,001 М купрум(ІІ) сульфату, а інший – в 1 М розчин купрум(ІІ) сульфату.

 

Практична частина

Мета роботи –визначити ЕРС гальванічних елементів.

Обладнання і реактиви: мілівольтметр, U-подібний електролітичний місток, хімічні стакани, пробірки, пластинки міді, заліза, свинцю, цинку, сіль Мора; розчини: калій хлориду (насич.), купрум(ІІ) сульфату (1 М), цинк                 сульфату (1 М, 0,01 М), плюмбум(ІІ) нітрату (0,5 Н),       аргентум нітрату (0,1 М).

 

ДОСЛІД 3.10.1 Порівняльна активність металів

       Налити у 5 пробірок по 1 млрозчинів солей: у першу – цинк сульфату, у другу – розчину солі Мора, у третю плюмбум(ІІ) нітрату, у четверту – купрум(ІІ) сульфату, у п’яту – аргентум нітрату. Помістити в розчини пластинки металічного цинку. Відмітити спостереження. Повторити досліди із залізними, свинцевими та мідними пластинками. З розчинів яких солей витісняються метали? Записати метали в порядку зменшення їх відновної активності. Порівняти експериментальний ряд металів з їх положенням в електрохімічному ряді напруг.

 

ДОСЛІД 3.10.2 Вимірювання ЕРС гальванічного    елемента

       Скласти гальванічний елемент за схемою

.

Для цього в стакани з розчинами солей металів занурити пластинки відповідних металів, замкнути півелементи соляним містком і сполучити електроди за з мікровольтметром. Виміряти ЕРС після встановлення стаціонарного значення напруги на шкалі приладу.

Записати схему гальванічного елемента, показати напрямок руху електронів у зовнішньому ланцюгу, скласти рівняння електродних процесів і сумарне рівняння реакції, в результаті якої утворюється електричний струм, розрахувати теоретичне значення ЕРС. Порівняти отримане значення ЕРС з розрахованим теоретично. Визначити відносну похибку вимірювання.

 

ДОСЛІД 3.10.3 Концентраційний гальванічний елемент

Занурити пластинки відповідних металів у стакани з розчинами солей цинку різної концентрації: перший стаканчик – 1 М , другий – 0,01 М . Замкнути півелементи соляним містком і сполучити електроди з мікровольтметром. Виміряти ЕРС після встановлення стаціонарного значення напруги на шкалі приладу.

Записати схему гальванічного елемента, показати напрямок руху електронів у зовнішньому ланцюгу , скласти рівняння електродних процесів, розрахувати теоретичне значення ЕРС. Порівняти отримане значення ЕРС з розрахованим теоретично. Визначити відносну похибку вимірювання.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 143; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!