Послідовність аналізу основних показників ділової активності



Основні показники ділової активності аналізуються в такій послідовності:

1)розраховуються самі показники;

2)показники порівнюються в динаміці;

3)робляться аналітичні висновки.

Коефіцієнт загальної оберненості капіталу відображає швидкість обороту (кількість оборотів за період) загального капіталу підприємства. Його зростання означає прискорення кругообігу засобів підприємства або зростання цін (у випадках пониження рентабельності фірми та рентабельності необоротних активів).

Коефіцієнт оберненості мобільних засобів показує швидкість обороту всіх мобільних (як матеріальних, так і нематеріальних) засобів підприємства. Зростання цього показника характеризується позитивно, якщо він збігається із зростанням коефіцієнта оберненості матеріальних оборотних засобів, і негативно, якщо Комззменшується.

Коефіцієнт оберненості матеріальних оборотних коштів відображає число оборотів запасів і затрат господарюючого суб`єкта за аналізований період. Зниження цього коефіцієнта свідчить про відносне збільшення виробничих запасів, незавершеного виробництва або про зниження попиту на готову продукцію (у випадку зменшення оберненості готової продукції).

 Коефіцієнт оберненості готової продукції відображає швидкість обороту готової продукції. Його зростання свідчить про підвищення попиту на продукцію підприємства, а зниження – про збільшення залишків готової продукції у зв`язку із зниженням попиту.

Коефіцієнти оберненості дебіторської та кредиторської заборгованості свідчать про розширення або зниження комерційного кредиту, що надає підприємство (ДЗ) або надається підприємству (КЗ).

Зростання коефіцієнта оберненості дебіторської заборгованості означає збільшення швидкості сплати заборгованості підприємству, зменшення продажу в кредит. Зниження цього показника означає збільшення обсягу кредиту, що надає підприємство, тобто зростання купівлі продукції в кредит покупцям.

Зростання коефіцієнта оберненості кредиторської заборгованості свідчить про підвищення швидкості сплати заборгованості підприємства, а зниження – про зростання купівлі продукції в кредит.

Середній термін обороту дебіторської заборгованості характеризує середній термін її погашення. Позитивно оцінюється зниження цього коефіцієнта.

Середній термін обороту кредиторської заборгованості відображає середній термін повернення боргів підприємства.

Фондовіддача основних засобів та інших необоротних активівхарактеризує ефективність використання необоротних активів. Оцінюється позитивно зростання цього показника, тобто збільшення величини продажу, що припадає на одиницю вартості засобів.

Коефіцієнт оберненості власного капіталу відображає швидкість обороту власного капіталу, тобто його активність. Різке зростання цього показника говорить про підвищення рівня продажу. Суттєве його зниження свідчить про тенденцію до бездії частини власних коштів.

Наявність продукції підприємства, що поставляється на експорт,та збільшення її частки у динаміці позитивно характеризує активність діяльності даного господарюючого суб`єкта.

 

Оцінка інвестиційної привабливості підприємства

Світовим досвідом накопичено значну кількість  методів та прийомів інвестиційного аналізу, які поширюються і у нас.

Найвідоміші методи можна розділити на три групи:

1) методи оцінки ефективності інвестицій за допомогою співвідношення грошових надходжень (позитивних потоків) з витратами (негативними потоками).

Ці методи на сьогодні є традиційними;

2) методи оцінки ефективності інвестицій за бухгалтерською звітністю;

3) методи оцінки ефективності інвестицій, що ґрунтуються на теорії часової вартості грошей.

За допомогою цих методів здійснюється інвестиційний аналіз проектів, тобто оцінюється і заставляється інвестиційна привабливість (ефективність) напрямів інвестування, окремих програм (проектів) або об’єктів.

Розрізняють три види оцінки ефективності інвестицій: фінансову (комерційну), бюджетну та економічну.

Фінансова оцінка передбачає фінансові результати реалізації проекту для його безпосередніх учасників. Ця оцінка базується на очікуваній нормі доходності, яка влаштовує всіх суб’єктів інвестування. При цьому інші наслідки впровадження проекту не враховуються.

Бюджетна оцінка ефективності віддзеркалює фінансові наслідки для різних видів бюджетів, тобто очікувані співвідношення видатків, податків та зборів. Показником бюджетної ефективності впровадження проекту є різниця між податками і видатками певного рівня бюджету, рівень яких залежить від впровадження конкретного проекту.

Економічна ефективність інвестиційного проекту – це різниця між результатами і витратами за межами фінансової ефективності прямих учасників проекту.

Економічна оцінка характеризує ефективність проекту для народного господарства загалом або для галузі, групи підприємств, регіону тощо.

Аналіз і оцінювання ефективності діяльності та інвестиційної привабливості підприємства відносяться до кінцевого етапу фінансового аналізу.

Ефективність діяльності господарюючого суб`єкта вимірюється одним із двох способів, що відображають результативність його роботи відносно величини авансованих ресурсів або величини їх споживання (витрат) у процесі виробництва. Їх можна представити двома загальними формулами:

 

ЕАР = ПРД / АР

тобто ефективність авансованих ресурсів (ЕАР) дорівнює відношенню продукції (ПРД) до авансованих ресурсів (АР);

 

ЕВР = ПРД / ВР

тобто ефективність витрачених ресурсів (ЕВР) дорівнює відношенню продукції до витрачених ресурсів (ВР).

 Співвідношення між динамікою продукції і динамікою витрат визначає характер економічного зростання. Економічне зростання виробництва може бути досягнуто екстенсивним або інтенсивним шляхом. Перевищення темпів зростання продукції над темпами зростання ресурсів (витрат) свідчить про інтенсивний шлях розвитку підприємства.

Для оцінювання ефективності діяльності підприємства використовуються також показники дохідності (рентабельності) капіталу та його складових, продукції.

Рентабельність підприємства відображає ступінь прибутковості його діяльності. Аналіз ділової активності і рентабельності полягає у досліджуванні рівнів і динаміки різнобічних коефіцієнтів оберненості і рентабельності, що виступають відносними показниками фінансових результатів діяльності господарюючого суб`єкта.

Після оцінювання ефективності діяльності підприємства постає питання щодо аналізу його інвестиційної привабливості.

Під інвестиційною привабливістю підприємства розуміється доцільність вкладання в нього вільних коштів. Вона аналізується зовнішніми суб`єктами з метою вибору найкращого варіанта вкладання вільних коштів. Але й кожен господарюючий суб`єкт повинен виявити свої можливості для залучення зовнішніх інвестицій. Тому оцінка інвестиційної привабливості аналізується у зовнішньому і внутрішньому фінансовому аналізі. Для аналізу використовується певна система показників, яка відображає структуру активів підприємства, джерел їх формування, ліквідність і фінансову стійкість, якість прибутку, дохідність і оберненість капіталу. Досліджуються рівень кожного показника, його динаміка за 3 – 5 років.

Рекомендована система показників для аналізу інвестиційної привабливості:

1. Структура джерел формування активів, %:  

 1.1. Власні джерела

 1.2. Позикові джерела

 1.2.1. Довгострокові пасиви

 1.2.2. Короткострокові пасиви

 1.2.3. Кредиторська заборгованість

 2. Структура активів, %:

 2.1. Необоротні активи (основний капітал)

 2.2. Поточні активи (оборотний капітал)

 2.2.1. Матеріальні оборотні кошти

 2.2.2. Грошові кошти та короткострокові фінансові вкладення

 2.2.3. Дебіторська заборгованість та інші оборотні активи

3. Ліквідність та фінансова стійкість: 

3.1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності

3.2. Коефіцієнт швидкої ліквідності

3.3. Коефіцієнт покриття (загальний коефіцієнт ліквідності)

3.4. Коефіцієнт критичної ліквідності

3.5. Коефіцієнт забезпечення матеріальних запасів власними коштами

3.6. Коефіцієнт маневреності власного капіталу

3.7. Стабільність структури оборотних коштів

3.8. Індекс постійного активу

3.9. Коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу (плече фінансового важеля)

3.10. Коефіцієнт реальної вартості основних засобів

3.11.Коефіцієнт співвідношення кредиторської і дебіторської заборгованості.

 4. Якість прибутку:

4.1.Питома вага чистого прибутку в прибутку від операційної діяльності,%

4.2. Темпи зростання чистого прибутку, %

4.3. Питома вага чистого прибутку в сумі валового прибутку, %.

5. Прибутковість (рентабельність) і оберненість капіталу:

5.1. Прибутковість загального капіталу

5.2. Прибутковість реалізації

5.3. Прибутковість оборотного капіталу

5.4. Прибутковість власного капіталу

5.5. Коефіцієнт оберненості загального капіталу

5.6. Коефіцієнт оберненості поточних активів (оборотного капіталу)

5.7. Коефіцієнт оберненості дебіторської заборгованості

6. Діловий імідж керівництва підприємства

Додатково при аналізі інвестиційної привабливості досліджуються також показники ефективності виробничих ресурсів:

- продуктивність праці;

- фондовіддача і фондомісткість;

- матеріаловіддача і матеріаломісткість.

Обов`язково треба звертати увагу на форму власності підприємства та галузеву його належність, на зв`язок із загальноекономічними обставинами в державі. Оцінка інвестиційної привабливості повинна базуватися на комплексному підході до суб`єкта господарювання як об`єкта дослідження в конкретних макро- і мікросередовищах.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 217; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!