Тема 9. АНАЛІЗ ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ТА ІНВЕСТИЦІЙНОЇ



ПРИВАБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

1. Сутність ділової активності та показники, що її характеризують.

2. Послідовність аналізу основних показників ділової активності.

3. Оцінка інвестиційної привабливості підприємства.

4. Аналіз інвестиційної привабливості проектів (ефективності капіталовкладень).

 

Сутність ділової активності підприємства та показники, що її

Характеризують

Ділова активність підприємства - це комплексна характеристика, яка втілює різні аспекти діяльності підприємства. Вона визначається системою критеріїв, зокрема: місцем підприємства на ринку конкретних товарів, географією ділових стосунків, репутацією підприємства як партнера, активністю інноваційно-інвестиційної діяльності, конкурентноздатністю. Отже, ділова активність підприємства може характеризуватися динамікою показників ефективності виробничо-господарської діяльності в цілому.

Позитивна динаміка цих показників сприятиме зміцненню фінансового стану підприємства.

„Золоте правило” економіки підприємства передбачає додержання таких умов, за яких темпи росту прибутку повинні перевищувати темпи росту активів (майна). Це співвідношення можна відобразити формулою:

 

Т п > Т р > Т а > 100 %

 

де Т п , Т р , Т а - темпи росту прибутків, обсягів реалізації продукції, активів.

Відповідно до фінансів, „золоте правило” диктує умови щодо підвищення ефективності використання фінансових ресурсів, вкладених в оборотні фонди і оборотні кошти.

Показники оборотності оборотного капіталу, в цілому, та окремих його елементів, дохідності капіталу, авансованого у виробництво, дозволяє оцінити ділову активність підприємства. Чим вищі показники оборотності капіталу, тим більші обсяги продажу та прибутку досягне підприємство і тим вища його ділова активність.

Ділова активність підприємства у фінансовому аспекті проявляється передусім у швидкості обороту його засобів. Аналіз її полягає у досліджуванні рівнів і динаміки різнобічних фінансових коефіцієнтів оберненості, які є відносними показниками фінансових результатів діяльності господарюючого суб`єкта.

Загальна оберненість усіх засобів складається з часткових показників оберненості окремих елементів цих засобів. Розглянемо показники, що характеризують ділову активність (табл. 9.1).

Таблиця 9.1.

Основні показники ділової активності господарюючого суб’єкта

Показник

Формула
1

Коефіцієнт загальної оберненості капіталу, Коз

ВР ЗК
2

Коефіцієнт оберненості мобільних засобів, Ком

ВР МК
3

Коефіцієнт оберненості матеріальних оборотних коштів, Комз

ВР МЗ
4

Коефіцієнт оберненості готової продукції, Когп

ВР ГП
5 Коефіцієнт оберненості дебіторської заборгованості, Кодз

ВР

ДЗ

6 Середній термін обороту дебіторської заборгованості, Тобд

365

Кодз

7 Коефіцієнт оберненості кредиторської заборгованості, Кокз

ВР

КЗ

8 Середній термін обороту кредиторської заборгованості, Тобк

365

Кокз

9 Фондовіддача основних засобів та інших необоротних активів, ФПВ

ВР

НОА

10 Коефіцієнт оберненості власного капіталу, Ковк

ВР

ВК

11 Продуктивність праці, ПП

  ВР

  СЧ

12 Питома вага продукції, що поставляється на експорт, ПВП

  ВРЕ

  ВР

       

1. Коефіцієнт загальної оберненості капіталу (Коз) обчислюється як відношення виручки від реалізації (ВР) до середньої вартості загального капіталу за певний період (ЗК):

 

Коз = ВР/ ЗК

2. Коефіцієнт оберненості мобільних засобів (Ком) являє собою відношення виручки від реалізації до середньої за період величини мобільних засобів (запаси і затрати, грошові кошти, розрахунки, інші оборотні активи) по балансу (МК):

Ком = ВР / МК

3. Коефіцієнт оберненості матеріальних оборотних коштів (Комз) обчислюється як відношення виручки від реалізації до середньої за період вартості запасів і затрат по балансу (МЗ):

 

Комз = ВР / МЗ

4. Коефіцієнт оберненості готової продукції (Когп) визначається як відношення виручки від реалізації продукції до середньої за період величини готової продукції (ГП):           

Когп = ВР / ГП

5. Коефіцієнт оберненості дебіторської заборгованості (Кодз) визначається як відношення виручки від реалізації до середньої за період дебіторської заборгованості (ДЗ):

 

Кодз = ВР / ДЗ

 6. Середній термін обороту дебіторської заборгованості (тривалість періоду обороту в днях) (Тобд) як відношення календарного фонду часу за певний період (наприклад, за рік – 365 днів) до коефіцієнту оберненості дебіторської заборгованості (Кодз):

 

Тобд = 365 / Кодз

 7. Коефіцієнт оберненості кредиторської заборгованості (Кокз) як відношення виручки від реалізації до середньої за період кредиторської заборгованості (КЗ):

Кокз = ВР / Кз                                                          

8. Середній термін обороту кредиторської заборгованості (Тобк) як відношення календарного фонду часу за певний період до коефіцієнта оберненості кредиторської заборгованості за цей же період (Кокз):

 

Тобк = 365 / Кокз

9. Фондовіддача основних засобів та інших необоротних активів (ФПВ) як відношення виручки від реалізації до середньої за період величини необоротних активів (НОА):

ФПВ = ВР / НОА .

10. Коефіцієнт оберненості власного капіталу (Ковк) як відношення виручки від реалізації до середньої за період вартості власного капіталу (ВК):

 

Ковк = ВР / ВК .

11. Продуктивність праці (ПП) визначається як відношення виручки від реалізації продукції до середньоспискової чисельності робітників (СЧ):

 

ПП = ВР / СЧ .

12. Питома вага продукції, що поставляється на експорт (ПВП), визначається як відношення величини виручки з продукції на експорт (ВРЕ) до загальної виручки від реалізації продукції:

 

ПВП = ВРЕ / ВР

У чисельнику виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) береться за мінусом податку на додану вартість та акцизного збору.

Аналіз ділової активності характеризується і якісними показниками. До них можна віднести широту ринку збуту продукції на експорт, наявність продукції на експорт, репутацію підприємства, яка виражається, наприклад, в популярності користувачів його продукції або послуг.

При аналізі ділової активності, крім дослідження основних її кількісних показників, обов`язково треба аналізувати виконання планових показників, що відображають діяльність підприємства, їх динаміку. Особлива увага має приділятися аналізу ефективності використання ресурсів, темпів зростання обсягу реалізації; авансованого капіталу, прибутку. При цьому темпи зростання обсягу реалізації повинні перевищувати зростання авансованого капіталу, а темпи зростання прибутку перевищувати темпи зростання реалізації.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 286; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!