Визначення класу кредитоспроможності підприємства



При аналізі кредитоспроможності підприємства на другому етапі визначають клас позичальника. На основі проведеного аналізу кількісних і якісних чинників комерційні банки визначають клас надійності позичальника. Залежно від стану платоспроможності, фінансової стійкості та можливості виконувати свої зобов’язання підприємство може бути віднесене до одного з п’яти класів, які характеризують його надійність.

Клас А - належать позичальники, стосовно яких немає жодних сумнівів щодо своєчасності та повноти погашення позики і відсотків за нею.

Клас Б – щодо своєчасності та повноти погашення позики і відсотків за нею на момент класифікації немає претензій.

Клас В – належать позичальники, якість джерел погашення позик яких

(виручка від реалізації) більше не влаштовує банк унаслідок появи періодичної затримки погашення позики та відсотків за нею.

 Клас Г - відносять позичальників,які не можуть повернути повної суми позики в строк та на умовах, передбачених кредитним договором (відсутність повного забезпечення позики заставою, негативні фінансові результати).

Клас Д - належать позичальники, подальше кредитування яких неприпустиме, а видані позики практично неможливо повернути на час проведення класифікації.

Рекомендують також клас кредитоспроможності визначати або за більшою кількістю показників або на основі рейтингової оцінки.

Рейтинг – розташування показників у певному порядку залежно від суми по кожному показнику та загальної їх суми по всіх показниках для оцінки класу кредитоспроможності.

Сума балів по кожному показнику визначається множенням класу цього показника на його вагу, яка встановлюється залежно від його важливості та значення для конкретного банку при оцінці кредитоспроможності. На всю систему обраних показників розподіляють 100 пунктів, що становлять одиницю, відповідно до відносної важливості того чи іншого показника для прийняття рішення щодо кредитування.  

Загальну оцінку кредитоспроможності клієнта (його рейтинг) визначають як суму балів за кожним показником. Залежно від того, в яких межах знаходиться розраховане у такий спосіб значення, позичальника на основі рейтинговій шкали відносять до певного класу(АБВГД). (табл.7.2)

 Таблиця 7.2.

Рейтингова шкала кредитоспроможності позичальника

Значення інтегрального показника Клас  
1. Понад 200 А
2. 160—200 Б
3. 135—160 В
4. 110—135 Г
5. Менш як 110 Д

 

З підприємствами кожного класу комерційні банки по-різному будують свої кредитні відносини(табл.7.3).

Таблиця 7.3.

Залежність можливостей і умов надання кредиту

Від рейтингу позичальника

Клас Кредитний рейтинг Можливість і умови надання кредиту
А Дуже високий Пільговий відсоток за користування кредитом. Надання кредиту без забезпечення. Контроль за фінансовим станом необов'язковий
Б Високий Відсоток установлюється на рівні середньої ставки, що діє на ринку. Зменшення форм забезпечення. Контроль за фінансовим станом необов'язковий
В Задовільний Кредит може бути наданий на загальних умовах. Здійснюється поточний контроль за фінансовим станом
Г Низький Кредит може буди наданий за більш високою ставкою, що включає премію за ризик; під кілька видів забезпечення, в обмеженій (розміром статутного капіталу) сумі. Здійснюється контроль за документообігом угоди, що кредитується
Д Неприйнятний Кредит не видається

 

Встановлені банком значення класності показників залежно від їх значень наведено в табл. 7.4.

 Таблиця 7.4.

Розподіл показників за класами

Показник

 

Нормативне значення

Розподіл за класами

3-й 2-й 1-й
1 Коефіцієнт абсолютної ліквідності КАЛ 0,2—0,35 0,2 і вище 0,1—0,2 <0,1
2 Коефіцієнт швидкої ліквідності КШЛ 0,5—1 0,5 і вище 0,3—0,5 <0,3
3 Коефіцієнт поточної ліквідності КПЛ 2,0 2,0 і вище 1—2 <1
4 Коефіцієнт оборотності активів КОБ Приско-рення На одному рівні Уповільнення
5 Коефіцієнт автономії КА 0,5 0,5 і вище 0,3—0,5 <0,3

Приклад. Розглянемо алгоритм розрахунку рейтингу кредитоспроможності підприємства на такому прикладі: припустимо, що значення оціночних коефіцієнтів таке: Кал, Кшл, Кпл, Ка, становлять відповідно 0,08, 0.6, 2,2, 0,65, а оборотність активів залишилась на такому самому рівні (порівняно з попереднім періодом.). Отже, по даному підприємству першому показнику Кал, враховуючи його фактичне значення (0,08) присвоюється 1 клас, другому -3, 3-3, 4- 2, 5-3.  

Визначимо рейтинг кредитоспроможності позичальника, якщо відомі класи показників та їх частка (табл.7.5.)

Таблиця 7.5.

Рейтинги позичальника

Показник Клас Вага Сума балів
КАЛ 1 20 20
КШЛ 3 20 60
КПЛ 3 10 30
КОБ 2 30 60
КА 3 20 60
Всього * 100 230

 

Отже за сумою балів позичальник належить до класу А і може розраховувати на вигідні умови отримання кредиту.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!