Водорозчинні  вітаміни  та їх препарати



Препарати вітамінів групи В

До вітамінів групи В відносяться: В1, В2 В5, В6, В12, ВІ5, фолієва кислота, ліпоєва кислота та деякі інші.

        Тіамін (вітамінB 1 ) - Vitaminum В 1

Вітамін В1 або тіамін, - складна гетероциклічна сполука. Тіамін міститься у зернових кормах, особливо висівках, горосі, гречці, жовтку курячих яєць, молоці, м'ясі великої рогатої худоби та дріжджах.

Дія: тіамін відіграє важливу роль у вуглеводному, білковому, жировому та водно-сольовому обмінах. Він входить до складу ферменту, що каталізує окислення піровиноградної кислоти. При нестачі тіаміну тканини не здатні засвоювати глюкозу і в них нагромаджуються продукти неповного згорання вуглеводів (піровиноградної і молочної кислот), які викликають порушення функції центральної та нервової систем, що проявляється нервовими явищами.

Гіповітаміноз В1 частіше спостерігається у молодняку тварин і птиці, коли у них недостатньо функціонує мікрофлора травного каналу. Дорослі жуйні повністю забезпечуються ендогенним вітамі­ном; коні, свині, птиця та хутрові звірі — частково. Тому тіамін повинен постійно надходити з кормами.

При авітамінозі В1 втрачається апетит, зменшуються прирости, порушуються функції травного каналу і координації руху, почина­ються судоми, поліневрити та паралічі нервової системи.

Препарати тіаміну застосовують для профілактики і лікування Вгавітамінозу, пневмоній, ентеритів, диспепсій, для стимуляції скорочень матки, при підвищенні тиску, порушенні кровозабезпечення серцевого м'яза, при захворюваннях периферійної та центральної нервової систем.

Тіаміну бромід (вітамін В 1 ) – Thiamini bromidum

Властивості: білий кристалічний порошок з специфічним запахом, гірко-солоного смаку, добре розчиняється у воді і спирті. Розчини термостабільні.

Форма випуску: тіаміну бромід у таблетках і драже по 0,00258, 0,00645 і 0,0129; 3 % і 6 % розчин в ампулах по 1 мл.

Застосування: для профілактики і лікування Вгавітамінозу, при захворюваннях центральної і периферійної нервової систем, пневмоніях, порушенні функції травного каналу - ентеритах, диспеп- сіях, тривалому застосуванні протимікробних засобів і отруєннях, особливо хлор- і фосфорорганічними пестицидами, для підвищення резистентності, поліпшення росту та розвитку.

Дози: підшкірно або внутрішньом'язово коням і великій рогатій худобі 0,1-0,5 г, дрібній рогатій худобі і свиням 0,05-0,08 г, телятам 0,05-0,1 г, поросятам 0,01-0,02 г, собакам 0,001-0,01 г, курчатам 0,001-0,002 г на добу.

Рибофлавін - Riboflavinum     Синонім: вітамін В2

Впливає на обмінні процеси в організмі. Бере участь в окисно-відновних процесах, у вуглеводневому, жировому і особливо в білковому обмінах..

Форма випуску: порошок, драже, таблетки.

Джерелом рибофлавіну для тварин є зародки і оболонки зернових, зелені корми, молоко, дріжджі, м'ясо, печінка. Синтезується мікроорганізмами в травному каналі. Одержують також синтетично.

При недостатньому забезпеченні вітаміном у молодняка спостерігаються ознаки захворювання - запалення і кровоточивість слизових оболонок ротової порожнини, язика та кон'юнктиви, сльозотеча, затримка росту, проноси, ураження печінки, а в птиці - нервові паралічі і велика смертність. Дорослі жуйні тварини повністю забезпечуються вітаміном за рахунок синтезу в передшлунках, а іншим тваринам треба додавати до кормів.

 Застосування: для лікування гіпо- і авітамінозів, при захворюваннях слизових оболонок травного каналу, кон'юнктиви і рогівки очей, шкіри, для стимуляції кровотворної функції, поліпшення обміну речовин і підвищення загальної резистентності організму, для стимуляції росту птиці.

З метою профілактики гіповітамінозу рибофлавін додають до комбікормів з розрахунку для птиці і свиней 2-3 мг на 1 кг сухого корму.

Нікотинова кислота – Acidum nicotinicum . Вітамін В 5

Синонім: вітамін РР.

B ластивості: білий кристалічний порошок, погано розчиняється у холодній воді, краще в гарячій. Джерелом вітаміну для тварин є зернові і зелені корми, соняшникова і арахісова макуха, кормові дріжджі, а також молоко, риба, тканини тварин - печінка, м'язи, нирки.

Форма випуску: порошок і таблетки по 0,05 г; ампули по 1 мл 0,17-процентного розчину натрію нікотинату, що відповідає 0,1 -процентному розчину кислоти.

Дія: покращує вуглеводневий обмін, діє позитивно при хворобах печінки, серця, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при ентероколітах, важко загоюваних ранах. Вітамін РР має судинорозширювальну дію. При нестачі нікотинової кислоти у свиней і собак розвивається пелагра, порушується травлення, з'являються некротичні пошкодження слизової оболонки товстої і сліпої кишок, знижується інтенсивність росту і розвитку, у птиці спостерігається запалення слизової оболонки ротової порожнини, язика, стравоходу, дерматити кінцівок, затримка статевої зрілості; у хутрових звірів - схуднення, втрата апетиту, запалення слизової оболонки ротової порожнини. Найбільш чутливі до її нестачі індичата, курчата, поросята і хутрові звірі.

Піридоксину гідрохлорид - Pyridoxini hydrochloridum ( Vitaminum B 6 )        

Форма випуску: порошок, таблетки, розчини в ампулах по 1 мл.

Вітамін В6 підсилює секреторну функцію шлункових залоз, стимулює функцію кровотворних органів, впливає також на рівень імунітету, на діяльність серцево-судинної системи.

Дози внутрішньою м'язово:коровам – 0,2- 0,6 г; свиням - 0,01-0,05; собакам - 0,02-0,03 г. Всередину на 1 т корму: племінній птиці -4 г; курям - 2; курчатам-бройлерам - 3; гусям, качкам -2 г.

Ц іанокобаламін – Vitaminum B 12

Властивості: хімічна сполука, яка містить кобальт і ціанову групу.

Вітамін В12 синтезується виключно мікроорганізмами, здебільшого бактеріями, актиноміцетами, синьо-зеленими водоростями. Рослини і тварини його не синтезують.

Гіповітаміноз В12 трапляється частіше в організмі молодняку тварин, коли в них недостатньо функціонує мікрофлора травного каналу, дорослих тварин і птиці при недостатньому забезпеченні організму кобальтом, який необхідний для синтезу ціанокобаламіну.

Форма випуску: в ампулах.

Дія: вітамін В|2 має високу біологічну активність. Це ефективний протианемічний препарат, який застосовують при постгеморагічних і залізодефіцитних анеміях, анеміях аліментарного характеру, анеміях, викликаних токсичними і лікарськими речовинами.

При гіповітамінозі чи акобальтозі у великої рогатої худоби зменшується кількість гемоглобіну і еритроцитів, послаблюється апетит, тварини пригнічуються, перестають жувати, лисіють.

Показання: для лікування анемій, пов'язаних з гіповітамінозом, а також при променевій хворобі. Ефективний при парезах і паралічах, захворюваннях печінки і підшлункової залози, отруєннях важкими металами і деякими пестицидами.

Широко використовують для стимуляції росту, підвищення несучості курей і виведення курчат.

Добова потреба у вітаміні (мг/кг маси) для телят становить 20, для поросят - 20, для курчат і курей – 3-5.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 273; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!