Препарати кори надниркових залоз



У корковому шарі надниркових залоз синтезується близько 40 стероїдних гормонів, які поділяють на дві групи: мінералкортикостероїди, що регулюють обмін електролітів, та глюкокортикостероїди, що впливають на вуглеводний і білковий обміни.

Глікокортикостероїди (кортизон і гідрокортизон) сприяють синтезу глікогену у печінці, підвищують вміст цукру у крові, впливають на азотний та білковий обміни. Внаслідок виявляється протизапальна, десенсибілізуюча, протиалергічна, протишокова та антитоксична дії.

Глікокортикостероїди зменшують проникність капілярів та підвищують їх тонус, зменшуючи активність ферменту гіалуронідази.

Застосовують їх препарати при алергічних реакціях, гострому і хронічному ревматизмі, артригах, тендовагінітах, бурситах, екземі та інших захворюваннях шкіри, алергічних кон'юнктивітах, ринітах та лікарській алергії.

Кортизону ацетат – Соrtisoni acetas

Природний глікокортикостероїд.

Властивості: білий або жовтуватий порошок, не розчинний у воді, слаборозчинний у спирті.

Форми випуску: порошок; таблетки по 0,025 і 0,05 г; суспензія у флаконах по 10 мл, 1 мл містить 0,025 кортизону ацетату.

Дія: активізує глюкогенез, сприяє нагромадженню глікогену у печінці, зменшує утилізацію глюкози, збільшує рівень її у крові, затри­мує синтез білків та підвищує розпад жирів. Виявляє протизапальну, протиалергічну, десенсибілізуючу, протишокову дію, затримує розви­ток сполучної тканини, зменшує проникність капілярів та підвищує їх тонус.

Застосування: при ревматоїдних артритах як протизапальний засіб, хворобах шкіри (екземах) та ацетонемії дійних корів.

Дози: всередину коням і великій рогатій худобі 1-1,5 г, свиням 0,1-0,3 г, собакам 0,05-0,1 г, суспензію внутрішньосиновіально коням і великій рогатій худобі 0,05-0,25 г; внутрішньом'язово свиням 0,1- 0,3 г, собакам 0,05-0,1 г.

Преднізолон - Р rednizol опит .

Дегідрований аналог гідрокор­тизону.

Властивості: білий або жовтуватий порошок нерозчинний у воді, легкорозчинний у спирті.

Форма випуску: порошок; таблетки по 0,001 і 0,005 г; 0,5 % мазь.

Дія: за дією і показаннями близький до кортизону, але у 3—5 ра­зів активніший та менше впливає на мінеральний обмін.

Застосування: як кортизону ацетат.

Дози: всередину коням і великій рогатій худобі 0,05-0,3 г, собакам 0,005-0,02 г, коровам при ацетонемії 0,2-0,4 г. При захворюваннях шкіри використовують 0,5 % мазь.

Гідрокортизон - Ну drocortiz опит.

Властивості: біла з жовтуватим відтінком суспензія з специ­фічним запахом, яка поступово осідає. Осілі частинки при струшу­ванні протягом 2 хвилин знову переходять у стан суспензії.

Форма випуску: 25% суспензія у флаконах по 5 мл (містить 125 мг препарату).

Дія: гідрокортизон - глюкокортикостероїд (гормон кори над­ниркових залоз, що впливає на вуглеводний і білковий обмін). Має більш активну дію, ніж кортизон. Виявляє протизапальну, десенсибілізуючу та антиалергічну дію, має протишокові і антиток­сичні властивості; гальмує розвиток лімфоїдної тканини; володіючи імунодепресивною активністю, пригнічує розвиток сполучної т канини, зменшує проникність капілярів; затримує синтез та прискорює розпад білка.

Застосування: для введення у суглоби або біля суглобів при артритах травматичного походження, бурситах та тендовагінітах.

Дози: суспензію у порожнину суглоба 5-25 мг (0,2-1 мл) 3- 5 ін'єкцій з інтервалом 7 діб.

Гідрокортизонова мазь 1 % -Unguentum Ну drocortiz оп i 1 %.

Властивості: біло-жовта або світло-жовта мазь. 100 г мазі містить гідрокортизону ацетату 1 г.

Форма випуску: у тубах по 10 г.

Дія: має глюкокортикоїдну, протизапальну та протиалергічну дії.

Застосування: запальні та алергічні захворювання шкіри неінфекційної етіології - алергічний і контактний дерматит, екзема та нейродерміт.

Дози: наносять на уражені ділянки тонким шаром 2-3 рази на день протягом 6—20 днів.

Преднізолонова мазь 0,5% - Unguentum Р rednisol опі 0,5%.

Властивості: 1 г мазі містить 5 мг преднізолону.

Форма випуску: по 10, 15, 25 і 30 г у скляних банках або тубах.

Дія: має виражену місцеву протизапальну, протиалергічну та антиексудативну дії.

Застосування: для місцевого застосування при шкірних захво­рюваннях немікробної етіології - екзема, свербіж, дерматити, алопеції та ін.

Дози: препарат застосовують зовнішньо. Наносять на ділянки ураження рівномірним шаром 1-3 рази на день. Тривалість лікування залежить від характеру захворювання і становить від 8 до 14 днів.

     Простагландини

Простагландини - це клітинні гормони, що проявляють  фармакологічну дію за місцем синтезу і там же інактивуються.

Свою назву вони отримали тому, що вперше їх виділили з залози простати. З 20 відомих природних простагландинів 13 виділено з сперми, інші - з тканин тваринного організму, бактерій та грибів.

Простагландини поділяють на групи, які позначають літерами: ПГА, ПГВ, ПГЕ, ПГФ залежно від наявності кето- і гідроксильних груп, а також від присутності у бокових ланцюгах ненасичених зв'язків.

Всередині групи простагландини відрізняються кількістю і положенням подвійних зв'язків, які позначають цифровим індексом нижче літери: ПГА2, ПГА  В організмі вони викликають різні фармакологічні ефекти:

-ПГА і ПГВ розслаблюють тонус гладеньких м'язів крово­носних судин, стимулюють скоротливість міокарда та активізують обмін речовин;

-ПГЕ підвищують тонус гладеньких м'язів травного каналу і матки, розслаблюють м'язи судин і бронхів, пригнічують секрецію шлункового соку, зменшують діурез та активізують скоротливість матки;

-ПГФ підвищують тонус м'язів бронхів та матки. В інших органах вони викликають таку ж, але слабшу фармакологічну дію, як і ПГЕ.

Найчастіше застосовують ПГЕ і ПГФ.

Механізм фармакологічної дії простагландинів полягає у регуляції в клітині рівня циклічного аденозинмонофосфату (ц-АМФ), що є посередником між цитоплазматичними гормонами та ферментами у ензимних реакціях.

Ц-АМФ активізує фосфоліпазу А клітинної мембрани. При цьому посилюється фосфорилювання білків-ферментів, які, впливаючи на мембранну помпу, забезпечують надходження в клітину кальцію. Кальцій посилює метаболічні процеси синтезу макроергічнихсполук, регулює різні ланки обміну речовин та вивільняє цитоплазматичні гормони.

Впливаючи на ц-АМФ, простагландини посилюють глікогенез у скелетних м'язах, ліполіз у жировій тканині та стимулюють синтез стероїдних гормонів у наднирниках.

Застосовують простагландини для стимуляції скорочень матки при родах, синхронізації охоти, прискорення субінволюції матки після родів, лікування гострих та хронічних ендометритів.

Естрофан — Оеstrophanum

 Це натрієва сіль клопростенолу, синтетичний аналог простагландину Ф.

Форма випуску: ампули по 2 мл (в 1 мл міститься 250 мкг діючої речовини).

Дія: сильна лютеолітична. У період лютеальної фази статевого циклу препарат викликає регресію жовтого тіла і сприяє росту фоліку­лів у яєчниках, що проявляється тічкою і охотою через 46-70 год. Оптимальний термін для запліднення самок - через 76 годин після введення препарату.

Застосування: для синхронізації охоти у телиць, переривання вагітності при муміфікації плоду, прискорення субінволюції матки після родів, індукції опоросів у свиноматок, лікування ендометритів та персистентних жовтих тіл яєчників.

Дози: підшкірно коровам 2 мл, свиноматкам 0,7 мл.

Ензапрост Ф (простагландин Ф, дінопрост) - Еп zaprost -Е.

Властивості: синтетичний простагландин. У 1 мл містить 5 мкг простагландину Ф, 40,8 мг натрію ацетату і 0,1 мл фенолу.

Форма випуску: рідина в ампулах по 1 і 5 мл.

Дія: проявляє лютеїнізуючу дію на жовті тіла яєчників та посилює скоротливість гладеньких м'язів матки протягом вагітності.

Застосування: для посилення скоротливості матки при важких родах, затримці посліду, прискорення інволюції матки, індукції опоросів у свиней та лікування персистентного жовтого тіла.

Дози:внутрішньом'язово коням І мл, коровам 4 мл, телицям З мл, свиням 4 мл, собакам 1 мл. Одночасно з ензапростом не можна вводити нестероїдні протизапальні препарати (саліцилати), що гальмують дію простагландинів.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 365; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!