Гормональні препарати щитовидної залози



Щитовидна залоза складається з сполучної тканини з фолікула­ми, заповненими колоїдним секретом, що містить йодтиреоглобулін, з якого утворюється тиреоїдин. Тиреоїдин складається з двох гормонів - тироксину і трийодтироніну, що мають подібний фармакологічний ефект. Але трийодтиронін діє швидше та у 3—5 разів сильніше.

Вони впливають на всі види обміну речовин, активізують процеси окислення, збільшують потребу тканин у кисні, стимулюють ріст та диференціацію тканин.

Гормони щитовидної залози збільшують виділення тепла, активізують синтез білка, необхідного для побудови нових клітин, правильний ріст і розвиток центральної нервової системи, особливо головного мозку, посилюють процеси зворотного всмоктування у кишечнику, утворення глюкози з білків і жирів та підвищення рівня глюкози у крові. Також вони стимулюють розпад жирів у жирових депо, що веде до схуднення, викликають анаболічний ефект — ріст організму, його дозрівання, диференціювання кісток, а також утворення еритроцитів, нормальний розвиток статевих органів та виділення статевих гормонів.

Фармакологічна дія тиреоїдних гормонів залежить від дози препарату.

Однією з форм гіпотиреозу є ендемічний зоб. Він розвивається при недостатньому надходженні в організм йоду, що характерно для районів, де його рівень у воді та грунті низький. Районами йодної недостатності в Україні є Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська та Тернопільська області.

Тиреоїдин - Т hyreoidinum

Властивості: буро-жовтий дрібний порошок, не розчиняється у воді та спирті. Містить 0,17-0,23% органічно зв'язаного йоду.

Форма випуску: порошок; таблетки по 0,05, 0,1 та 0,2 г.

Дія: посилює окисні процеси у клітинах і забезпечує утилізацію глюкози, активізує метаболізм жирів і білків, внаслідок чого зменшує масу тіла, активізує скоротливість серця, розширює кровоносні судини, знижує кров'яний тиск та підвищує температуру тіла.

Застосування: при недостатній функції щитовидної залози (мікседема), алопеціях та неплідності. Після перорального введення дія проявляється протягом 3-5 днів.

Дози: всередину коням 2-5 г, собакам 0,1-0,3 г, свиням 0,3-0,5 г 2-3 р. на добу.

L -тироксин — L - thyroxin

Властивості: 1 таблетка препарату містить левотироксину натрію - 25, 50 або 100 мкг та допоміжні речовини.

Форма випуску: 50 таблеток у блістері по 25, 50 або 100 мкг по 1 або 2 блістери у картонному упакуванні.

Дія:левотироксин за дією аналогічний ендогенним тиреоїдним гормонам. В організмі він метаболізується до ліотироніну, який регулює розвиток і ріст клітин, впливає на обмін речовин. Препарат збільшує потребу тканин у кисні, стимулює окислювальні реакції, прискорює розщеплення та обмін білків, жирів і вуглеводів, активує функції серцево-судинної системи та стимулююче діє на центральну нервову систему.

Дія при гіпотиреозі спостерігається вже на 3-5 добу після початку терапії. Протягом 3-6 місяців зменшується або повністю зникає дифузійний зоб. Виводиться левотироксин з жовчю.

Застосування: для замісної терапії при гіпотиреозі різної етіології, при мікседемі, ожирінні з проявами гіпотиреозу; при злоякісних пухлинах щитовидної залози, у тому числі після оперативних втручань.

Препарати паращитовидної залози

Паратиреоідин для ін'єкцій (паратиреокрид u н, паратгормон) – Рага thyreoidinum pro injectionibus

Властивості: світло-янтарна прозора або опалесціююча рідина з запахом фенолу. Гормональний препарат, який отримують з прищитовидних залоз забійних тварин.

Форма випуску: ампули по 1 мл або герметично закриті флакони по 5-10 мл. В 1 мл міститься 20 ОД.

Дія: регулює кальцієвий обмін та підвищує вміст кальцію у крові.

Застосування: при недостатності прищитовидних залоз, тетанії та алергіях.

Дози: на 1 кг ваги тварини підшкірно або внутрішньом'язово великим тваринам 0,3—0,4 ОД, дрібним 0,5-1 ОД.

Препарати підшлункової залози

Інсулін для ін'єкцій - Insulinum pro injectionibus

Інсулін - гормон, який виробляється α-клітинами острівців Лангерганса підшлункової залози.

Властивості: прозора рідина, яку одержують із залоз забитих тварин.

Форма випуску: герметично закриті гумовими пробками з металевою обкаткою флакони по 5 і 10 мл активністю 40 та 80 ОД в 1 мл. Для тривалішої дії випускають су-інсулін, інсулін Б та інсулін- лонг.

Дія: підвищує проникність біологічних мембран для глюкози, сприяє її фосфорилюванню, внаслідок чого глюкоза окислюється та відкладається в глікоген. ГІри відсутності інсуліну розвивається захворювання - цукровий діабет, який супроводжується гіпергліке­мією, глюкозурією, порушенням обміну жирів і білків та ацидозом.

Застосування: при захворюваннях, які супроводжуються пору­шенням обміну вуглеводів - паралітичній міогемоглобінурії у коней, отруєнні великої рогатої худоби цукровими буряками, атонії передшлунків та отруєнні важкими металами.

Дози: підшкірно або внутрішньом'язово коням 100-200 ОД, великій рогатій худобі 150-300 ОД, собакам 5-20 ОД 2-3 рази на добу. При передозуванні вводять внутрішньовенно глюкозу та адреналін.

Ліпокаїн - Lipocainum

Властивості: жовтуватий порошок, розчинний у воді. Це препарат ліпотропної речовини, який отримують з підшлункових залоз великої рогатої худоби після вилучення з них інсуліну.

Форма випуску: таблетки по 0,1 г, 0,3 г та 0,5 г, в упакуванні по 50 і 100 шт. Активність препарату в 1 таблетці (0,3 г або 0,5 г) - 10 ОД.

Дія: активує обмін фосфоліпідів, окислення у печінці жирних кислот та гальмує накопичення у ній жирів. Препарат перешкоджає процесу жирової інфільтрації печінки і, покращуючи окислення жирів, усуває кетоз при діабеті, сприяє дії харчових та лікарських (метіонін, холін) ліпотропних речовин.

Застосування: при хронічних гепатитах, цирозі, жировій дистрофії та кетозі. Тривалість курсу лікування - 10 днів.

Дози: всередину великій рогатій худобі 0,5-3 г, собакам 0,05-0,2 г.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 507; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!