Жиророзчинні  вітаміни та їх препарати



Препарати вітаміну А

Вітамін А (ретинол) - Retinolum

Попередником вітаміну А є β -каротин, що міститься у зелених кормах, моркві та овочах. У слизовій оболонці кишечника, печінці, легенях і нирках він розщеплюється за допомогою ферменту β-каротиндіоксигенази. В організмі тварин каротин не синтезується.

Багато вітаміну А в продуктах і кормах тваринного походження: молоці, жовтках яєць, печінці, особливо морських тварин - кита, моржа, тюленя і риб.

Дія: вітамін А бере участь у окисно-відновних процесах, вуглеводному, жировому, мінеральному обмінах та запобігає розвитку атеросклерозу.

Ретинол бере участь у синтезі і розпаді зорового пурпуру - родопсину, нестача якого спочатку спричинює курячу сліпоту, а потім - сухість кон'юнктиви, помутніння рогівки та втрату зору.

Вітамін А відіграє роль у процесах синтезу мукополісахариду в слизових оболонках, хрящах і смакових рецепторах, що підтримує, бар'єрну і секреторну функції слизових оболонок травного каналу, органів дихання та родових шляхів. Він бере участь у формуванні кісткової тканини, функції надниркових залоз та синтезі ферментів, які каталізують утворення статевих гормонів.

Гіповітаміноз А клінічно виявляється у великої рогатої худоби сльозотечею, кон'юнктивітами, загальною слабкістю, загрубінням шерсті, у телят - проносами, у корів - яловістю; у овець - схудненням, курячою сліпотою, проносами, народженням мертвих або нежиттєздатних ягнят; у коней - підвищується збудливість, порушується координація рухів.

Показання до застосування: препарати вітаміну А використо­вують для лікування гіпо - і авітамінозів, для стимуляції росту та розвитку молодняку, для підвищення резистентності організму, при інфекційних і незаразних захворюваннях, яловості та ендометритах у корів, овець та свиноматок, при захворюваннях очей, органів дихання та травного каналу.

Ретинолу ацетат (вітамін А) Retinoli acetas

Властивості: білий або блідо-жовтий кристалічний порошок, не розчиняється у воді, розчиняється в оліях, жирах та спирті. Руйнується під впливом кисню та світла.

Форма випуску: драже; таблетки; гранули; розчин в олії - 1 мл містить 100 і 250 тис. ОД.

Застосування: при лікуванні захворювань респіраторних, травного каналу та для поліпшення внутріутробного розвитку плоду.

Дози: підшкірно коровам 100-200 тис. ОД. свиноматкам 50 - 70 тис. ОД, вівцям 60-90 тис. ОД. Всередину: коровам 4-8 мл, свиням, вівцям 2-4,5 мл.

Ретинолу пальмітат - Retinoli palmitat

Властивості: від світло-жовтого до світло-коричневого кольору рідина. Більш стійкий від ретинолу ацетату, але за дією не відрізняється.

Форма випуску: драже; таблетки; розчин в олії (8о1иІіо Кеііпоііраїтіїазоіеока) у 1 мл 100 тис. ОД або 300 тис. ОД.

Застосування: при гіпо- і авітамінозі А, для лікування ендометриту, при бронхопневмоніях, хронічних гастритах та екземах.

Дози:внутрішньом'язово коровам 100-200 гис. ОД, свиням та вівцям 50-100 тис. ОД.

Концентрат вітаміну АVitaminum A concentratum

Властивості: однорідна рідина з запахом рослинної олії. Одержують з печінки морських тварин і риб або синтетично. 1 мл містить 100 тис. ОД ретинолу ацетату.

Форма випуску: фляги по 25 і 38 л.

Застосування: для профілактики і лікування гіпо- і авітамінозу А, підвищення продуктивності тварин та активізації резистентності організму.

Дози: всередину коровам 50 - 500 тис. ОД, вівцям 10 - 100 тис. ОД, свиням 8-70 тис. ОД.

Риб'ячий жир трісковий - ОІеи m Jecor іх А s е ll і

Добувають з свіжої печінки тріски.

Властивості: світло-жовта прозора масляниста рідина з специфічним запахом. 1 г містить 350 ОД вітаміну А і близько 30 ОД вітаміну Д2. 1 г  риб'ячого жиру містить 1000 ОД вітаміну А і 100 ОД вітаміну Д2.

Застосування: для профілактики і лікування гіпо- і авітамінозів А і Д. Використовують при рахіті, відставанні у рості та зниженні апетиту молодняку. Внаслідок поганого засвоєння при проносах рекомендують вводити стерильний жир внутрішньом'язово. Використовують як основу при виготовленні мазей для лікування дерматитів та ран, що довго не загоюються.

Дози: всередину телятам і вівцям 30—100 мл, свиням 20-60 мл, поросятам 10-20 мл, собакам 10—30 мл, птиці 1-5 мл; внутрішньо­м'язово великій рогатій худобі 10-15 мл, телятам 5-10 мл, свиням і вівцям по 3-5 мл, поросятам 1-2 мл.

Вітамін А входить також до складу полівітамінних препаратів для тварин, таких як мікровіт А кормовий, тривіт, тетравіг та інші.

Препарати вітамінів групи Д

    Вітаміни групи Д - це похідні стеринів. Найбільш вивчені вітаміни Д2 і Дз.

Вітамін Д2 (ергокальциферол) утворюється з провітаміну ергостерину у дріжджах, грибах, рослинах та рослинній олії під впливом ультрафіолетових променів.

Вітамін Д3 (холекальциферол) синтезується у печінці з провіта­міну 7-дигідрохолестерину, який утворюється в тілі тварин з холесте­рину. Отже, ергостерин треба додавати до кормів, а 7-дигідрохолестерин є природною формою провітаміну Д3.

Незначну кількість вітамінів групи Д містять жовтки яєць, молоко, вершкове масло; багато його у печінці, жировій тканині риб та морських тварин. Вітамін Д3 одержують з дріжджів після їх опромінювання.

Дія: вітаміни групи Д впливають переважно на обмін мінераль­них речовин, а саме: сприяють проникненню кальцію через стінку кишок та всмоктуванню у кров з травного каналу, відкладанню кальцію в кістках та підтриманню необхідного його рівня в крові.

Вони забезпечують формування кісткової тканини у тварин, які ростуть, при лікуванні рахіту, остеомаляції та переломах кісток. При гіповітамінозі Д у молодняку тварин і птиці розвивається рахіт, який виявляється нервовими явищами, судомами, потім викривленням кінцівок, потовщенням суглобів, паралічем тазових кінцівок, сповільненням росту, зниженням несучості птиці, викривлен­ням грудної кістки, розм'якшенням дзьоба і кісток пальців, погіршен­ням інкубаційних властивостей яєць. У дорослих тварин спостеріга­ється остеомаляція.

Для забезпечення антирахітичної дії вітамінів групи Д, необхідно забезпечити організм не тільки кальцієм, а й фосфором.

Показання для застосування: для профілактики га лікування рахіту у молодняку, остеомаляції - у дорослих тварин, а також при різних захворюваннях кісток, при гіпокальцієвій тетанії та для стиму­ляції росту і розвитку молодняку.

Ергокальциферол (кальциферол) – Е rgocalciferoli , Вітамін Д2 – Vitaminum D 2

Властивості: білий кристалічний порошок, не розчиняється у воді, розчиняється у спирті та рослинних оліях. Нестійкий проти дії світла, повітря та інших факторів.

Форма випуску: драже; розчин в олії в капсулах по 500 і 1000 ОД; 0,0625 %, 0,125 % і 0,5 % розчин (1 мл містить відповідно 25, 50 і 200 тис. ОД, а крапля відповідно 625, 1250 і 5000 ОД); розчин в спирті 0,5 %, 1 мл якого містить 200 тис. ОД, а крапля - 4 тис. ОД.

Джерелом вітаміну Д2 с риб'ячий жир і сухий дріжджовий концентрат вітаміну Д2.

Застосування: всередину великій рогатій худобі 100-150 тис. ОД, свиням 30-50 тис. ОД, поросятам 5—10 тис. ОД, курям 2-3 тис. ОД.

Дози: профілактичні дози вітаміну Д2 (на 1 кг маси тіла) телятам і молодняку на відгодівлі 20-30 ОД, коровам і бугаям 20-40 ОД; коням в зимовий період 10 ОД, вівцематкам і ягнятам 10-15 ОД; на 1 кг сухого корму для свиней 225 -400 ОД; дня птиці 1000-1500 ОД.

              Препарати вітаміну Е   організмі ссавців і птахів не синтезується,

тому їм необхідно його одержувати з кормом. Регулює окислення у процесах синтезу білка. Затримуючи окислення жирів, він запо­бігає утворенню токсичних метаболітів, сповільнює обмін вуглеводів, білків, нуклеїнових кислот та забезпечує стійкість еритроцитів проти гемолізу і окислення.

Підтримує нормальну функцію травного і репродуктивного апарату. У самок поліпшує запліднення та ембріональний розвиток плоду. У самців регулює сперматогенез та запобігає переродженню епітелію сім'яних канальців.

Застосовують при порушенні функції розмноження - неплід­ності, низькій заплідненості та лікування м'язевої дистрофії при білом'язовій хворобі телят та ягнят.

Токоферолу ацетат – Тосо pheroli acetas

Властивості: світло-жовта, прозора, однорідна, масляниста рідина. На світлі окислюється і темніє. Розчиняється у рослинних оліях та спирті.

Форма випуску: 5% олійний розчин для застосування всередину у флаконах по 20 мл (в 1 мл міститься 10 мг токоферолу ацетату); 5, 10, 30% розчини для ін'єкцій в ампулах по 1 мл.

Дія: виявляє антиоксидантну дію, захищає від окислення ненасичені жирні кислоти, ретинол та ліпіди.

Застосування: при порушенні функції розмноження у самців і самок, для поліпшення функції травного апарату та регенеративних процесів у кишечнику, лікування кон'юнктивітів, кератитів та білом'язової хвороби.

Дози: всередину коровам 0,01—0,03 г, телятам 0,005-0,01 г, собакам 0,001-0,002 г.

Комплексні препарати

Тривіт А, D 3 , Е - Vitaminum А , D 3 , Е.

Властивості: світло-жовта прозора або злегка каламутна масляниста рідина з запахом рослинної олії. В 1 мл міститься 70 тис. ОД вітаміну А, 10 тис. ОД - Д3, 70 мг вітаміну Е.

Форма випуску: алюмінієві фляги по 25 і 38 л, бочки по 100 і 200 л.

Застосування: для профілактики гострих і хронічних кишкових і респіраторних захворювань, лікування уражень шкіри, слизових оболонок, рахіту, остеомаляції, лизухи, при імпотенції плідників, розладах репродуктивного апарату самок, для збагачення кормів вітамінами.

Дози: всередину на 1 т корму: курям, гусям, качкам 150 г, індикам 215 г, курчатам 55 г; гусенятам 143 г. З лікувальною метою дають в дозах, у 3-5 разів більших від профілактичних.

Тетравіт - Те travitum

Властивості: світло-жовта або світло-коричнева прозора масляниста рідина з запахом рослинної олії. Це стерильний розчин вітамінів у рослинній олії. В і мл його міститься 50 тис. ОД вітаміну А, 50 тис. ОД — Д2, 20 мг — Е, 5 мг вітаміну Р. Це комплексний препарат, у якому жиророзчинні вітаміни знаходяться у фізіологічно обгрунтованих співвідношеннях.

Форма випуску: ампули по 5, 10 і 20 мл, флакони по 100 мл.

Застосування: для профілактики авітамінозів, лікування рахіту, остеомаляції, токсичної дистрофії печінки, дерматитів та довго заживаючих ран. Для вітамінізації організму свиноматкам дають за 1,5-2 міс. до опоросу, коровам за 3-1 міс. до отелення.

Дози:внутрішньом'язово: коровам, телятам 5-6 мл, коням З— 5 мл, лошатам 2-3 мл, свиням 3-5 мл, ягнятам 1—1,5 мл, вівцям 1—2 мл, поросятам 1,5-2 мл, новонародженим поросятам 0,5-0,7 мл. З профі­лактичною метою вводять один раз на 2-3 тижні, з лікувальною - один раз у 7-10 днів.

Дози всередину коровам 5 крапель, коням 4, вівцям 2, ягнятам 1, свиням 1, поросятам 1 - 2 краплі щоденно.

Продевіт

Властивості: прозора масляниста рідина від світло-жовтого до світло-коричневого кольору з специфічним запахом складових елементів.

Склад: 1 мл містить ретинолу ацетат 10000 ОД, холекальциферол 15000 ОД, токоферолу ацетат 20 мг.

Форма випуску: флакони скляні по 10 мл і 100 мл; полімерні флакони по 1000 мл.

Дія: для підвищення резистентності організму, посилення захисних функцій епітелію, регуляції мінерального, вуглеводного, жирового обмінів, стимуляції репродуктивної функції організму, підвищення рівня альбумінів у крові та регуляції рівня холестерину у печінці.

Застосування: при гіпо- та авітімінозах у різних видів тварин, дня профілактики та лікування ксерофтальмії, рахіту, токсичної дистрофії печінки, дерматитів, ран, виразок, запалень слизових оболо­нок, для підвищення репродуктивної функції дорослого організму та життєздатності новонародженого молодняку.

Дози:внутрішньом'язово коням 5-6 мл, великій рогатій худобі 6-7 мл, дрібній рогатій худобі 2-3 мл, свиням 5-6 мл, собакам 2 мл.

                        Гормональні препарати

Гормони - це продукти залоз внутрішньої секреції та тканин, які виявляють специфічну фармакологічну дію на органи-мішені.

Гормони регулюють основні процеси життєдіяльності організму, всі етапи його розвитку та клітинний метаболізм. Вони забезпечують нормальний ріст, індивідуальний розвиток тварин, адаптацію організму до умов зовнішнього середовища, його реакцію на патологічні подразники та підтримують гомеостаз.

Для гормонів характерні такі основні властивості:

- специфічність дії - кожний гормон впливає лише на відпо­відні органи-мішені, тобто органи, які мають високоспецифічні рецептори, з якими зв'язується гормон;

-високу біологічну активність - вони проявляють фармаколо­гічну дію при застосуванні у дуже малих дозах;

-дистанційний характер дії — впливають на органи, що розміщені на значній відстані від місця синтезу гормону;

-відсутність видової специфічності дії — гормон, одержаний від одного виду тварин, діє аналогічно на інші види тварин;

-швидке руйнування гормонів тканинами. Тому вони повинні постійно продукуватися залозами внутрішньої секреції.

Розрізняють гормони ендокринні та тканинні.

Ендокринні гормони (адреналін та ін.) утворюються в залозах внутрішньої секреції, виділяються у кров і лімфу, надходять в усі органи і тканини та проявляють в них фармакологічну дію.

Тканинні гормони (гормоноїди) - це біологічно активні речовини (серотонін), що проявляють фармакологічну дію на місці утворення.

рннаннпннннннмннвш

Гормональні препарати - це фармакологічні засоби, які є В повними аналогами природних гормонів або подібні до них за їх фізіологічною активністю.

їх одержують з ендокринних залоз забійних тварин способом хімічного синтезу та застосовують у вигляді таких препаратів:

-екстракти гормонів, одержані з ендокринних залоз забійних тварин (адреналін, інсулін);

-синтетичні гормони, які повністю відповідають структурі природних і діють аналогічно їм;

-синтетичні сполуки  відрізняються за хімічною будовою, але проявляють гормональну активність при введенні в організм тварин.

Активність гормональних препаратів виражають в одиницях дії (ОД) або в міжнародних одиницях (МО), а синтетичних препаратів, що мають постійну активність — у вагових одиницях (мг).

За хімічною будовою гормони поділяють на три класи: стероїди, пептиди та аміни.

До стероїдних гормонів належатьестрогенні гормони (естрадіол, естрол), гестагенні гормони (прогестерон), кортикостероїди (кортикостерон, кортизол, альдостерон).

До групи білково-пептидних гормонів належать гормони гіпофізу, підшлункової та вилочкової залоз.

Гормони-аміни - це похідні амінокислоти тирозину. До них належать адреналін і тироксин.

Стероїдні гормони проникають в клітину і утворюють ком­плексні сполуки з цитоплазматичними рецепторами. Комплекс транспортується у ядро, де гормон звільняється від рецептора і взаємодіє з ядерним хроматином і через РНК регулює синтез білка, проявляючи гормональний ефект. Дія настає через кілька годин або днів, шо залежить від швидкості синтезу нових білків, які забезпечують гормональний ефект.

Нестероїдні гормони активізують аденилатциклазу клітинної оболонки і в цитоплазмі утворюють циклічний аденозинмонофосфат (цАМФ), який в свою чергу активізує протеїнокінез, викликає синтез білка та проявляє гормональний ефект. Дія настає відразу після їх застосування.

Застосовують гормональні препарати у таких випадках:

-при недостатньому утворенні гормонів залозами внутрішньої секреції (інсулін при гіпофункції підшлункової залози);

-для посилення фармакологічної дії гормонів (окситоцин для прискорення скорочень матки під час родів);

-для лікування захворювань, не пов'язаних з порушенням гормональної функції організму (інсулін вводять для лікування атонії передшлунків у жуйних тварин).

Гормональні препарати не токсичні, але мають виражену побічну дію, що виявляється не від введеної дози, а від частоти введення препарату.

Побічна дія настає поступово при тривалому застосуванні гормону. Вводити гормони необхідно в оптимальних дозах. Збільшення дози препарату понад оптимальну може спричинити зворотну дію (так, застосування прогестерону коровам у дозі 10 мг викликає овуляцію). У фармакологічній практиці прийнята змішана класифікація гормонів, яка враховує їх функціональну дію (естрогени, гестагени, андрогени) і за назвою органів, що їх виділяють (гормони гіпофіза, підшлункової залози).


                                                                                      

                                                                                           

             

Препарати гіпофіза

У передній частці гіпофіза утворюються тропні гормони: соматотропін контролює ріст скелету, збільшує масу тіла тварини, впливає на обмін глюкози, жирних кислот та активізує імуногенез; пролактин стимулює проліферацію тканин молочної залози та секрецію молока;тиреотропний гормон стимулює ріст щитовидної залози та регулює утворення тиреоїдних гормонів; андренокортико- тропний гормон регулює функцію кори наднирників, а саме синтез та секрецію кортикостероїдних гормонів; гонадотропні гормони забезпечують статеву специфічність самців та самок.

У задній частці гіпофіза (нейрогіпофізі) знаходяться окситоцин і вазопресин, які синтезуються у ядрах гіпоталамусу та надходять у задню частку гіпофіза. Окситоцин стимулює тонус гладеньких м'язів матки, вазопресин - кровоносних судин.

У проміжній частці гіпофіза утворюється інтермедин і меланостимулюючий гормони, які забезпечують пігментацію шкіри.

Гормональні препарати гіпофіза застосовують для лікування алергічних захворювань, ревматичних запалень, для посилення тонусу гладеньких м'язів матки, кровоносних судин та кишечника.

Адренокортикотропний гормон для ін'єкцій (кортикотропін для ін'єкцій) - Но rm опит А drenocorticotropinum pro injectionibus

Властивості: гормон утворюється клітинами передньої долі гіпофіза. Поліпептид, що складається з 39 амінокислот. Білий порошок, добре розчиняється у воді. Розчини готують перед застосуванням в асептичних умовах.

Форма випуску: порошок у герметично закритих флаконах по 10, 20, 30 і 40 ОД.

Дія: діє аналогічно глюкокортикостероїдам (гормон є фізіоло­гічним стимулятором кори надниркових залоз), а саме: підвищує рівень цукру у крові, посилює обмін жирів, гальмує виділення натрію нирками, посилює виділення калію, діє протизапально та протиалергічно.

Застосування: для лікування важкозагоюваних ран і виразок, при екземах, дерматитах та алергічних захворюваннях.

Дози:внутрішньом'язово коням 1,5-5 тис. ОД, великій рогатій худобі 1,5—4 тис. ОД, вівцям 180-1200 ОД, свиням 150-180 ОД, собакам 60-200 ОД рази на добу.

Сироватка жеребих кобил (СЖК) – Serum aequi praegnantis

Властивості: сироватка крові кобил у період вагітності 45 - 90 днів. Світло-жовта рідина, що містить фолікулостимулюючий і лютеінізуючий гормони гіпофізу.

Форма випуску: флакони по 100-500 мл.

Дія: стимулює функцію статевих залоз, прискорює дозрівання яйцеклітин і овуляцію, сприяє заплідненню, розвитку плода та підвищує плодючість.

Застосування: при функціональній недостатності яєчників, захворюваннях матки та для підвищення плодючості, особливо у овець.

Дози: підшкірно коровам 2000-3500 ОД, вівцям 800-1250 ОД, свиням 1000 ОД, собакам 50-200 ОД.

Окситоцин - Оху t осіпи m

Властивості: гормон  одержують з задньої долі гіпофіза. Поліпептид, що складається з 8 амінокислот.

Форма випуску: ампули по 1 мл (в 1 мл 5 MО).

Дія: викликає сильні скорочення м'язів матки, особливо у вагітних тварин. Окситоцин підвищує секрецію молока, стимулюючи виділення пролактину та прискорюючи вихід його з молочної залози.

Застосування: для стимуляції родів при слабих потугах, особливо у дрібних тварин, а також при затримці посліду, для припинення кровотечі з матки, при субінволюції матки та агалактії свиноматок і собак.

Дози: підшкірно або внутрішньом'язово кобилам і коровам 30- 50 MО, вівцям і свиням 30-50 MО, собакам 5-25 MО, кішкам 5-10 MО.

Пітуїтрин для ін'єкцій – Pituitrinumpro injectionibus

Властивості: прозора рідина, гормональний препарат із задньої долі гіпофіза. Містить гормони вазопресин та окситоцин.

Форма випуску: ампули по 1 мл активністю 5 і 10 ОД.

Дія:окситоцин стимулює скорочення м'язів матки, особливо під час родів, секрецію та виділення молока; вазопресин звужує капіляри і підвищує тиск крові, а також діє антидіуретично.

Застосування: самкам під час родів при слабких потугах, маткових кровотечах, затримці посліду і нецукровому діабеті та як засіб, що тонізує м'язи кишок.

Дози: підшкірно коням і великій рогатій худобі 3-5 мл, дрібній рогатій худобі і свиням 0,5-1 мл, собакам 0,1-0,3 мл.

Естрогенні препарати

Фолікулін (естрон) — Folliculinum

Властивості: природний гормон, що утворюється у фолікулах яєчників. Білий кристалічний порошок, майже не розчиняється у воді, розчиняється у спирті та олії.

Форма випуску: олійний розчин в ампулах по 1 мл, що містить 0,5 або 1 мг естрону; 1 мг естрону містить 10000 ОД.

Дія: при введенні в організм самок спричинює тічку і охоту та посилює скорочення матки. У молодих тварин зумовлює проліферацію ендометрію, стимулює розвиток матки та вторинних жіночих статевих ознак при їх недорозвиненості.

Застосування: при захворюваннях, пов'язаних з недостатньою функцією яєчників, ендометритах, для стимуляції статевої охоти та затримці посліду.

Дози:внутрішньом'язово коням і коровам 1,5-3 мг, свиням 0,3- 0,6 мг, собакам 0,15-0,3 мг один раз на добу або через 1-2 доби.

Синестрол - Synoestr оІит

Властивості:естрогенний синтетичний препарат нестероїдної будови. Білий або жовтуватий порошок, не розчиняється у воді, слабо­розчинний в оліях (1:50), легко - у спирті.

Форма випуску: таблетки по 0,001; 0,1 %, 1 % і 2 % олійний розчин в ампулах по 1 мл. І мг синестролу відповідає 10000 ОД.

Дія: викликає такі ж зміни, як і естрон, перевищує його за естрогенною активністю.

Застосування: при гіпофункції яєчників, для стимуляції стате­вої охоти у корів і кобил, при ендометритах, затримці посліду та для посилення функції молочних залоз. Передозування викликає кістознепереродженігя яєчників та німфоманію, а у вагітних тварин - аборт.

Дози: підшкірно, внутрішньом'язово коням 0,005-0,050 г, коровам 0,01-0,10 г, вівцям 0,001-0,015 г, свиням 0,015-0,025 г, собакам 0,002-0,005 г 1 раз на добу.

Гестагенні препарати

Це лікарські речовини, ідентичні гормону жовтого тіла або близькі до нього за фармакологічною дією.

Гестагенні препарати зменшують чутливість матки до оксито- цину, підтримують вагітність, затримують розвиток фолікулів після запліднення, припиняють тічку, сприяють утворенню плаценти та забезпечують прикріплення заплідненої яйцеклітини у матці. Сприя­ють розслабленню зв'язок тазового апарату і виходу плоду перед родами Синтетичні гестагени затримують виділення, але не секрецію гонадотропних гормонів у гіпофізі. Після припинення дії препарату гормони гіпофіза виділяються та стимулюють дозрівання фолікулів.

Застосовують прогестерон, гонадотропін сироватковий та синте­тичні препарати — синхровет, сурфагон та ін. Гестагенні препарати застосовують для збереження вагітності, синхронізації охоти у овець та корів. Багатоплідним тваринам їх вводять для підвищення плодючості.

Прогестерон - Р rogester опи m

Властивості: білий кристалічний порошок, нерозчинний у воді. Добре розчиняєгьося у спирті, ефірі, хлороформі, але погано у рослинних оліях. Це гормон жовтого тіла яєчників, що забезпечує функцію репродуктивного апарату самок.

Форма випуску: 1%, 2,5% олійні розчини в ампулах по 1 мл. 1 мг прогестерону відповідає 1 ОД.

Дія: активізує перехід слизової оболонки матки із проліфератив- ної у секреторну стадію, що забезпечує імплантацію зиготи, зменшує збудливість та скоротливість вагітної матки. Сприяє формуванню плаценти, підтримує секрецію ендометрію та стимулює розвиток молочних залоз.

Застосування: для зниження скоротливості матки та створення умов для виношування плоду. Для відновлення циклічності статевих циклів.

Дози: підшкірно або внутрішньом'язово коням, коровам 0,001— 0,10 г, вівцям 0,001-0,015 г, свиням 0,015-0,025 г, собакам, котам 0,002-0,005 г один раз на добу.

Гравогормон — Gravogormonum

Властивості: світло-сірий гігроскопічний порошок, іноді з рожевим відтінком, добре розчиняється у воді. Це ліофілізований порошок, одержаний з сироватки жеребних кобил. Він містить фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони у співвідношенні 4:1.

Дія: гормони стимулюють функцію статевих залоз, сприяють заплідненню яйцеклітин, підвищують плодючість, нормалізують функцію яєчників у самок та сперматогенез у самців.

Застосування: при гіпофункції яєчників, наявності персистент- них жовтих тіл, для стимуляції багатоплідності у самок та підвищення статевої потенції у самців. При відсутності дії препарат вводять повторно через три тижні.

Дози:внутрішньом'язово або підшкірно коровам 4000-5000 ОД, бугаям 1500-2000 ОД, нетелям 3000-4000 ОД, свиням 800-1500 ОД, кнурам 500-800 ОД, вівцям 1000-1200 ОД, баранам 1500-2000 ОД.

Протипоказання: кістозні переродження яєчників, виснаження та захворювання печінки.

Андрогенні препарати

Природні андрогени синтезуються у корковому шарі наднирників, у сім'яниках самців та яєчниках самок. Основним гормоном є тестостерон, який метаболізується у метаболіти, які також проявляють гормональну дію.

Андрогенні препарати виявляють біологічну дію подібно до чоловічих статевих гормонів. У самців вони забезпечують спермато­генез, підвищують активність сперміїв, поліпшують функцію простати та стимулюють розвиток вторинних статевих ознак. У самок вони впливають на естральний цикл і спричинюють стійку фазу диеструсу.

Природні андрогенні гормони мають нетривалу дію. Для пролонгованої дії застосовують тестостерону пропіонат, дипропіонат або метилтестостерон, дія яких проявляється протягом 3-80 днів.

Андрогенні препарати застосовують при статевій перевтомі плідників, самкам їх вводять при дисфункції матки та порушеннях серцево-судинної системи.

Тестостерону пропіонат —Т estosteronum propionas

Властивості: білий або жовтуватий кристалічний порошок, не розчиняється у воді, добре розчиняється у спирті, ефірі та у рослинних оліях.

Форма випуску: 0,5, 1, 2,5% розчини в ампулах по 1 мл.

Дія: синтетичний препарат, що має у 2-3 рази сильнішу і тривалішу дію за природний чоловічий статевий гормон - тестостерон.

Застосування: при імпотенції плідників, судинних та нервових порушеннях. Самкам вводять для лікування метритів та вагінітів. У самок пригнічує лактацію.

Дози:внутрішньом'язево або підшкірно коням, коровам 0,04- 0,08 г, вівцям 0,025-0,003 г, собакам 0,05—0,01 г. Вводять три рази на тиждень.

Метилтестостерон — Ме thyltestosteronum

Властивості: білий або жовтуватий дрібнокристалічний гігро­скопічний порошок, без запаху і смаку, не розчиняється у воді, добре розчиняється у спирті, ацетоні, погано - у рослинних оліях. При введенні всередину він не руйнується, повільно всмоктується. Це синтетичний аналог чоловічого статевого гормону тестостерону.

Форма випуску: таблетки по 0,005, 0,01 г.

Дія: менш активний, ніж тестостерону пропіонат, проявляє анаболічну дію та сприяє утворенню білків м'язової тканини.

Застосування: для підвищення статевої активності плідників, активізації сперматогенезу та прискорення розвитку вторинних ознак у самців. У самок застосовують для пригнічення лактації, лікування метритів та вагінітів.

Дози: всередину коровам 0,04-0,8 г, собакам 0,005-0,02 г, котам 0.005-0,006 г.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 328; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!