СОЛІ ЛУЖНИХ ТА ЛУЖНОЗЕМЕЛЬНИХ МЕТАЛІВ.



Засоби, що впливають на систему крові і еритропоез. Замінники крові. вуглеводи

План

1.Значення, класифікація та практичне застосування препаратів групи солей лужних та лужноземельних металів.

2.Загальна характеристика засобів, що впливають на систему крові і еритропоез. Препарати заліза.

3.Препарати, що впливають на зсідання крові. Коагулянти. Антикоагулянти. Замінники крові.                                                               

4.Вуглеводи: глюкоза і цукор.

 

¨Література

1. Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 273-296 с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта, 2001. с 150- 169.

 

Для нормального функціонування організму абсолютно необхідними є неорганічні сполуки лужних (натрію, калію, кальцію, магнію) та важких (заліза, міді, цинку тощо) металів. З лікувальною та профілактичною метою широко використовують їх солі, які є продуктами заміщення іонів водню кислот на іони металу або гідроксильних груп лугів на аніони кислот. За хімічною будовою і властивостями солі поділяють на середні або нейтральні, кислі та лужні.

Солі лужних та лужноземельних металів у розбавлених розчинах дисоціюють на іони, які виконують важливу біологічну роль - підтримують осмотичний тиск крові та цитоплазми клітин, що забезпечує нормальний фізико-хімічний стан колоїдів, беруть участь у підтриманні кислотно-лужної рівноваги в організмі та проведенні нервових імпульсів.

Стабільність величини рН крові регулюється буферними системами, які включають бікарбонатний, фосфатний і білковий буфери. Бікарбонатний буфер підтримує концентрацію водневих іонів шляхом виведення двоокису вуглецю легенями та гідрокарбонату нирками.

У недисоціойованій формі солі лужних і лужноземельних металів впливають переважно на осмотичний тиск тканин, який повинен бути постійним. Залежно від концентрації солей розчини поділяють на ізотонічні, гіпотонічні і гіпертонічні.

Ізотонічні (фізіологічні) розчини мають осмотичний тиск, який для натрію хлориду відповідає 0,85-0,9% концентрації. Вони помітно не змінюють функцію клітин, але широко використовуються для поповнення рідини в організмі, як розчинники для лікарських речовин та в дослідах з ізольованими органами.

Гіпотонічні розчини знижують осмотичний тиск, при внутрішньовенному введенні викликають гемоліз еритроцитів, негативно впливають на функцію органів, тому використовуються рідко.

Гіпертонічні розчини різної концентрації місцево діють подразню­юче на слизові оболонки, поверхню ран і рефлекторно стимулюють функцію внутрішніх органів та сприяють загоєнню ран. При внутрішньовенному введенні вони посилюють відтік води з клітин, тим самим підвищують концентрацію біологічно активних речовин у цитоплазмі, що призводить до посилення їх функції. Надто високі концентрації через деякий час впливають на функції організму негативно.

Натрію хлорид – Natrii chloridum

Синоніми: натрій хлористий, кухонна сіль.

Кристалічний порошок білого кольору, солоний на смак, добре розчиняється у воді (1:3). Гігроскопічний.

Випускають y порошку, таблетках по 0,9 г. ампули по 5, 10, 20мл та флакони по100 і 200мл 0,9% розчину та в ампулах по 10мл 10% розчину.

Дія: Місцево при нанесенні на рани гіпертонічних розчинів іони натрію посилюють відтік лімфи, що сприяє очищенню рани, поліпшують обмін, прискорюють процеси грануляції, але при тривалому застосуванні діють негативно.

При введенні всередину в підвищених концентраціях натрію хлорид стимулює секрецію травних залоз, перистальтику шлунка і кишок, підвищує апетит і поліпшує травлення.

Ось чому він є необхідним компонентом раціону тварин та птиці, але у великих дозах може викликати отруєння, що не рідко зустрічається, особливо у свиней і птиці. Для лікування необхідно забезпечити тварин питної водою, промити шлунок, свиням зробити глибоку клізму, ввести внутрішньовенно 10% розчин кальцію хлориду, а дрібним тваринам та притиці – внутрішньом’язово 5% розчин на 1 процентному розчині желатину.

Застосовують для поліпшення травлення, при гіпотонії та атонії передшлунків у жуйних, при закупорці книжки, при гострому розширенні шлунка в коней, як діуретичний засіб, при внутрішніх кровотечах, для профілактики затримання посліду в корів.

 Ізотонічні 0,9% розчини – при зневодненні, крововтраті, диспепсії, зниженні кров*яного тиску, для промивання ран та як розчинник.

Натрію гідрокарбонат – Natrii hydrocarbonas

Синоніми: натрій двовуглекислий, натрію бікарбонат, питна сода.

Кристалічний порошок білого кольору із солоно – лужним смаком, добре розчиняється у воді з утворенням лужних розчинів. При кип’ятінні перетворюється в натрію карбонат, який є сильним лугом.

Дія: при внутрішньому введенні нейтралізує соляну кислоту шлункового соку, нормалізує кислотно – лужну рівновагу в організмі, підвищує лужні резерви, виділяється легенями та нирками, діючи відхаркувально та діуретично. При введенні в склад раціону разом із солями магнію, цинку і марганцю прискорює процеси карбоксилювання і значно підвищує продуктивність тварин.

Застосовують: зовнішньо у формі 3%  розчину для промивання ран і слизових оболонок при запальних процесах; інгаляцію парів рекомендують при ринітах та фарингітах; всередину як антидот при отруєннях лугами, а також як протизапальний засіб при гастритах і гастроентеритах; внутрішньовенно і всередину у великих дозах при ацетонемії в корів, овець і свиноматок, при отруєнні ВРХ цукровими буряками і хлорорганічними пестицидами, при паралітичній міогемоглобінурії.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 498; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!