Речовини, що впливають на зсідання крові



У нормальних умовах кров знаходиться у рідкому стані, що забезпечує рух її по кровоносній системі. При інфекційних, інвазійних захворюваннях та інтоксикаціях змінюються фізико-хімічні власти­вості крові, що негативно позначається на обміні речовин та функції внутрішніх органів.

Важливе біологічне значення має швидкість зсідання крові. Вона може бути прискореною або сповільненою. Залежно від перебігу патологічного процесу застосовують препарати, що прискорюють зсідання крові, - коагулянти, або ті, що сповільнюють процес, - антикоагулянти.

Зсідання крові і утворення тромбів — складний біохімічний процес, що захищає організм від втрати крові при порушенні цілісності кровоносних судин. У печінці синтезується протромбін. При руйнуванні тромбоцитів виділяється А'ГФ, АДФ, тромбопластин і судинозвужувальні речовини - адреналін, норадреналін, серотонін, які звужують просвіт судини.

Тромбопластин під впливом кальцію і білків плазми крові з'єд­нується з протромбіном і утворює тромбін, що з білком фібриногеном перетворюється у нерозчинний фібрин, який закупорює просвіт судин.

Зсідання крові сповільнюється при захворюваннях, пов'язаних з зміною рівня кальцію у крові, зменшенням кількості тромбоцитів, порушеннях синтезу протромбіну, фібриногену та вітаміну К.

Коагулянти - це лікарські засоби, які, впливаючи на відповідні системи зсідання крові, прискорюють процес утворення фібринових тромбів та проявляють кровоспинну дію.

Препарати прямої коагулюючої дії

Вони викликають швидке зсідання крові. Тому їх застосовують при гострих кровотечах для екстренної допомоги.

Як коагулянти застосовують природні компоненти біохімічної системи зсідання крові (фібриноген, тромбін), синтетичні засоби (вікасол, амінокапронову кислоту, кальцію хлорид) та рослинні препарати з листя кропиви, трави деревію та водяного перцю.

Желатина медична змінює фізичні властивості крові, підвищу­ючи її в'язкість, зменшує швидкість кровообігу у судинах, що сприяє утворенню тромбів у місці травматичного пошкодження судини.

Тромбін, феракрил, фібринна губка містять природні ферменти плазми крові, які перетворюють розчинний фібриноген у нерозчинний фібрин.

Кальцію хлорид підвищує активність тромбокінази і прискорює перехід протромбіну' у тромбін та фібриногену у фібрин.

Тромбін - Т rombinum . Це сухий природний фермент плазми крові тварин.

Властивості: біла або рожева маса, добре розчиняється у воді. Розчини термостабільні. Під впливом кислоти при рН 5,3 і лугу при рН понад 11, а також при нагріванні вище 60 °С препарат втрачає активність.

Форма випуску: флакони по 10 мл (125 ОД препарату).

Дія: за його допомогою розчинний білок фібриноген перетво­рюється у нерозчинний фібрин, який при нанесенні на рану закупорює дрібні кровоносні судини та зупиняє кровотечу.

Препарат діє гемостатично лише при місцевому застосуванні. Його не можна вводити внутрішньовенно, підшкірно або внутрішньо- м'язово, тому що можуть виникнути тромбози у внутрішніх органах.

Застосування: для зупинки кровотеч з дрібних судин. Перед застосуванням його розчиняють у 0,9% розчині натрію хлориду, змо­чують марлеві тампони та прикладають на рану, після зупинки тампон знімають.

Желатина медична – Gtlatina medicinalis(желатина, клей тваринний)

Безбарвні або злегка жовтуваті, прозорі листочки або шматочки, без запаху. У холодній воді набрякають, у гарячій – розчиняються.

Випускають – у ампулах по 10,20 і 25 г, 10% розчин в ампулах по 10 мл.

Дія: при введенні всередину або внутрішньовенно препарат підвищує в’язкість крові, внаслідок чого сповільнюється її рух у дрібних судинах, що сприяє утворенню тромбів у місцях травматичних пошкоджень судин.

Способи і дози застосування: для прискорення зсідання крові при кровотечах із внутрішніх органів – легень, кишечника, нирок і при геморагічних діатезах.

Дози в середину: коням, коровам – 10, 30г, вівцям, свиням 5 – 10, собакам 0,5 – 3г, внутрішньовенно - коням, коровам 5 – 20г.

Феракрил - Feracrilum

 Сіль заліза з поліакриловою кислотою.

Властивості: 1% водний розчин - прозора рожева рідина з кислим смаком, без запаху. Водний розчин витримує стерилізацію при температурі 120 °С. Стерилізований розчин зберігає свої властивості протягом двох років.

Форма випуску: 1% розчин в ампулах по 10 мл, гемостатичні серветки у коробках.

Дія:гемостатик місцевої дії. З білками крові утворює згустки, які закупорюють дрібні кровоносні судини та припиняють кровотечу. Проявляє протимікробну дію щодо грампозитивних і грамнегативних бактерій та знімає больову реакцію.

Застосування: для зупинки кровотечі з раньової поверхні. Для цього 1% розчином ферагсрилу змочують ватні тампони, які прикла­дають до рани на 5-10 хв. або рану покривають офіцінальними сухими гемостатичними серветками з феракрилом.

Гемостатична губка (фібриниа губка) – Spongia haemostatica

Одержують з крові великої рогатої худоби або донорської крові.

Властивості: жовто-білий порошок або пориста маса.

Форма випуску: у металевих коробках.

Дія: губка містить тромбопластичні речовини, здатні механічно закупорювати кровоносні судини та проявляти кровоспинну дію. Після цього губка поступово розсмоктується.

Застосування: для місцевої зупинки кровотечі у вигляді порошку або, розчинивши препарат в ізотонічному розчині натрію хлориду, просочують марлеві пов'язки, які накладають на рану.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!