Навчання елементам картографії дошкільників



 План – це, насамперед, наочна модель, де окремі елементи позначені умовними знаками чи геометричними фігурами, розміщення яких точно повторює розташування предметів у реальному просторі. Працюючи з планом, ви повинні прагнути сформувати у дітей вміння орієнтуватися не тільки в навколишньому середовищі, а й на аркуші паперу.

Ознайомлення дошкільників з елементами картографії слід розпочинати з екскурсії територією дитячого садка. Намалюйте спочатку план з ігровими та спортивними майданчиками, будівлями та деревами. Потім – екскурсія в приміщенні. Замалюємо коридори, помітимо кількість дверей, кабінети. Намалюйте також план кімнати групи, з якою займаєтеся. За допомогою батьків діти вдома намалюють план свого будинку, квартири. Згодом вони вчаться орієнтуватися за планом. Чотири-п’ятирічні малята вже розуміють, що таке план, і можуть використати його для знаходження захованого предмета.

Даючи уявлення про умовні знаки, розпочніть роботу із зображення плану ігрового майданчика, де є квітник, лавка, столик, гірка. Альтанку позначте певним умовним знаком. Зверніть увагу дітей на необхідність цих позначень – малюки повинні зрозуміти, що певні предмети можна позначати на аркуші паперу відповідними умовними знаками, а знаки ці повинні залишатися незмінними. Згодом ознайомте дітей з топографічними знаками, які найчастіше можна використовувати при зображенні даної місцевості.

Наступним етапом буде екскурсія на вулицю. Дайте дітям завдання замалювати шлях, а де є можливість, зображувати топознаки. Потім – екскурсія мікрорайоном. Домашнім завданням може бути зображення на аркуші паперу шляху з дитсадка додому. Екскурсії організовуйте так, щоб кожен новий план включав елементи попереднього і ускладнювався. Інакше кажучи, щоб простежувалася послідовність у зображенні місцевості.

Особистий досвід, короткі щоденні переходи знайомою місцевістю допоможуть дітям перейти від сприймання найближчого середовища до сприймання простору, який не може бути безпосередньо сприйнятий дітьми. Вихованці повинні зрозуміти, що за допомогою планів можна відображати і більш віддалений простір, усе місто, село.

Отже, внаслідок аналізу планів формуємо у дітей узагальнене вміння визначати відносний розмір різних предметів та об’єктів місцевості. Діти повинні усвідомити, що на аркуші паперу однакового розміру можуть бути зображені різні плани: кімната, приміщення усього дитячого садка, вулиця, мікрорайон і навіть місто з вулицею, мікрорайоном та дитячим садком. Один і той самий об’єкт можна зобразити різним за розміром. Ця здатність дітей бачити в однаково зображених лініях (на різномасштабних планах!) різні відстані свідчитиме про елементарне розуміння ними масштабу.

Наступним етапом буде малювання схем місцевості, де мешкає дитина, з використанням топографічних знаків, складання маршрутних листків під час прогулянок-походів і на їх основі – найпростішої топографічної карти місцевості. Це може бути колективна робота.

У процесі цієї роботи діти повинні усвідомити, що один і той же об’єкт може бути зображений на різних схемах не тільки різним за розміром, він може зовсім не існувати. Головне, що величина цього об’єкта не залежить від величини його зображення. Діти повинні зрозуміти, що їх дитячий садок, зникнувши з карти, продовжує існувати насправді. Таке розуміння свідчитиме про високий рівень узагальнення та абстрагування.

Отже, послідовно приводимо дітей до того, що на порівняно невеликому аркуші паперу у зменшеному вигляді можна зобразити те, що насправді існує на великій території. Це дасть змогу дітям стати на принципово новий шлях пізнання довкілля.

Ознайомлення дітей з географічною картою

На перших заняттях ознайомте дітей з умовними позначеннями – головними елементами будь-якої карти, за допомогою яких „читають” цю карту. Це – своєрідна абетка. Розгляньте разом масштабні знаки (яким чином позначають озера, ліси, гори, степи, болота луки тощо), лінійні знаки (дороги, річки, канали), якими знаками позначають на карті міста та села. При  поясненні особливу увагу зверніть на колір. На першому занятті навчіть дітей розрізняти рельєф місцевості за кольором.

Наступний етап – робота з географічною картою. Роздайте дітям карти і попросіть малюків з’ясувати, який рельєф зображено, які знайомі умовні знаки вони побачили. Запропонуйте наступне завдання: хто більше умовних знаків побачить на карті, хто швидше знайде незнайомий знак. Далі, на наступних заняттях, запропонуйте географічне лото.

  Під час ваших занять із картою ви повинні підвести дітей до розуміння просторових відношень між містом та країною. На окремому занятті ознайомте дітей із картою світу і глобусом.

Топографія

На цьому етапі навчіть дітей розрізняти топографічні знаки, якими позначають важливі для туристів об’єкти – озеро, ліс, населений пункт, ґрунтові дороги, стежки, струмки, магістралі, лінії електропередач, будівлі, колодязі. На заняттях давайте завдання шукати їх на карті. Навчіть дітей розрізняти топографічну та загальногеографічну карти.

На наступному занятті після повторення відповідних знаків (наприклад, місток, струмок, вежа) запропонуйте знайти на топографічній карті місток. Водночас зорієнтуйте дітей, де треба шукати місток (орієнтир - річка, струмок). Наступне завдання – хто нарахує більше містків. І на завершення можна дати ще одне завдання – знайти всі містки (слід дати точну кількість) на карті. Такі завдання діти виконують невимушено, із цікавістю.

Для закріплення навичок пропонуються наступні вправи та завдання:

  1. Показ картки із знаком – діти відповідають, що за знак зображено.
  2. Лото з умовними знаками.
  3. Топографічний диктант – назвати дітям знак, не показуючи його. Завдання дітей – замалювати названий знак.
  4. Копіювання карти.
  5. Визначення шляху до об’єкта (можливе домашнє завдання), як краще пройти до визначеного місця.

Ця робота навчить дітей орієнтуватися за картою серед різноманітних об’єктів місцевості та орієнтирів, сформує вміння точно і швидко запам’ятовувати місцевість, пройдений шлях та безпомилково знаходити дорогу назад.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 206; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!