Навчальна програма гуртка «Юні туристи-краєзнавці»



(для занять з дошкільниками)

 

Пояснювальна записка

У гуртку «Юні туристи-краєзнавці» діти займаються з 4,5-6 років (старша та підготовча групи дитячого садка). Ця програма розрахована на 1 рік навчання.

До занять допускаються діти, що пройшли медогляд, під час якого не виявлено відхилень у стані здоров'я не виявлено. Група займається 4 години на тиждень у другій половині дня. Тривалість заняття – 35 хвилин з 20-хвилинною перервою.

Кожне заняття складається з двох частин: теоретичної та практичної. У класі  дітям дають теоретичні відомості за програмними темами (це може бути робота з картою, розповідь про історію міста, теоретичні знання з туризму, бесіда і т.д.) Після 20-хвилинної перерви вихованці шикуються у спортивному залі, де спочатку проводиться розминка, на якій основна увага приділяється вихованню усвідомленого сприйняття виконуваних вправ, формування чіткості при виконанні найбільш суттєвих елементів рухів. Доцільно варіювати сполучення наочних та словесних методів навчання: показувати всю вправу з навчанням, частковий показ з поясненням, опис вправи без показу. Потрібно пам'ятати, що дітям необхідно створювати радісний, жвавий настрій, слід уникати одноманітних форм проведення вправ. Наступний етап - опрацювання елементів орієнтування, техніки пішохідного туризму. Заняття будуються обов'язково в ігровій формі, а закінчуються  рухливими іграми, які, по можливості, повинні відповідати темі, що вивчається. На закінчення заняття проводиться менш рухлива гра.

Ця програма пропонує навчання дошкільників за двома напрямками: краєзнавство та туризм.

Людина не може стати яскравою особистістю, якщо з дитинства не наповнює свою душу з джерела народної мудрості, тому вивчення краєзнавства необхідно починати з дошкільного віку, а можливостей у батьків багато – бесіди, прогулянки, спостереження, питання-відповіді і т.д.

Серед різноманітних методів виховання і навчання дітей значне місце відводиться туризму, так як туристські походи сприяють розвитку в дитини кращих людських якостей: дружелюбності, взаємодопомоги, вміння долати труднощі.

Основу цієї програми складає єдність двох блоків: спортивного туризму та поширених напрямків краєзнавства у формі, доступній для малюків (в іграх, які направлені на формування вмінь та навичок, що сприяють підготовці до туристсько-краєзнавчих походів, подорожей та екскурсій). Підсумком цієї сумісної роботи є практичні заняття, а також одноденні походи на 3-4 години.

Навчальний план

№ п/п

Назва теми

Кількість годин

Усього

У тому числі

теор.

практичних

у прим. На місцевості
1. Туризм і краєзнавство 2      
  Мета і завдання роботи   1    
  Правила поведінки юних мандрівників. Безпека походів   1    
2. Наш дім - Земля 12      
  Наша «адреса» у світі: планета, материк, країна, місто, вулиця   2    
  Планети Сонячної системи. Сонце.   2    
  Зміна дня та ночі, пір року на Землі.   2 2  
  Форма Землі   2    
  Глобус   2    
3. Природа рідного краю 35      
  Людина та природа   2   3
  Подорож до світу Рослин   2   3
  Зелена аптека   2   3
  Тваринний світ   2   3
  Під нашим захистом (Червона книга Київщини)   2   3
  Водоймища краю   2   3
  Народні прикмети   2   3
  Екологічна стежка       3
4. Вивчаємо історію 46      
  Моя батьківщина – Україна:        
  * Символіка української держави   2    
  * Київська Русь   2    
  * Запорізька Січ   2    
  Моя маленька батьківщина:        
  *Заснування мого міста (села)   2    
  * Герб нашого міста (району)   2 2 3
  * Найближчі давні поселення   2    
  *Походження назви мого міста (району), навколишніх сіл   2    
  *Моє місто (район) в довоєнний період   2   3
  *Знамениті земляки   2 4 6
  *Звичаї та традиції рідного краю   2    
  Моя родина     2 4
5 Цікава географія 18      
  *Фізична карта України   2 2  
  *Сторони горизонту     4  
  *Орієнтування   2   2
  *Топографічна карта. Умовні знаки   2 4  
6. Вчимося туризму 31      
  *Закони, правила і традиції туристів   1    
  *Обв'язка     2  
  *В'язання вузлів: провідник, схоплюючий     4  
  *Спорядження в поході     4  
  *Типи вогнищ   2   2
  *Харчування в поході   2    
  *Етапи смуги перешкод     10  
  *Подолання простих природних перешкод       4

Всього

144 57 42 45

   

Зміст програми (рекомендації щодо виконання)

  1. Туризм і краєзнавство

Мета та завдання роботи. Правила поведінки юних мандрівників. Безпека походів

Знайомитися з туризмом діти починають з вивчення історії та традицій туристів, видів туризму, завдань та можливостей гуртка. Дошкільнята дізнаються про основні правила безпечної поведінки у походах, при проведенні практичних занять в залі. Рекомендовані теми бесід: «Етика мандрівника – правила співіснування», «Традиції – це ланцюжок, що зв’язує покоління туристів», «Моральні закони туристів – це неписані закони колективу: закон справи, колективізму, товариськості, взаємодопомоги, взаємоповаги, критики і закон непримиренності».

  1. Наш дім – Земля

Наша «адреса» у світі: планета, материк, країна, місто, вулиця. Планети Сонячної системи. Сонце. Зміна дня та ночі, пір року на Землі. Форма Землі. Глобус.

За цією темою дається основне уявлення про планету Земля, про Місяць, Сонце та зорі. Діти повинні знати, що  Земля круглої форми, що вона унікальна, відмінна від інших тим, що має всі умови для існування живих організмів. На цих заняттях ми знайомимо дітей із глобусом – моделлю Землі. Пояснюємо, як відбувається зміна дня та ночі. Рекомендовані теми для занять та бесід: «Сонячна система – сім’я Сонця», «Планети Сонячної системи», «Зоряний світ», «Астрономічні відкриття», «Вивчення космосу, дослідження планет», «Земля – найулюбленіша дочка Сонця», «Глобус – модель Землі», «Місяць – єдиний супутник Землі», «Як Сонце, Земля та Місяць рухаються у Всесвіті», «Атмосфера. Повітряні шари навколо Землі».

3. Природа рідного краю


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 563; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!