Аналіз кредиторської заборгованості



Кредиторська заборгованість підприємства включає його товарні операції (товарний кредит) і операції за розрахунками (внутрішню кредиторську заборгованість).

У вітчизняній господарській практиці товарний кредит може бути обумовлений умовами контракту на поставку матеріальних цінностей чи виконання робіт, використовувати вексельний обіг, здійснюватися по відкритому рахунку чи у формі консигнації.

Найбільш короткотерміновою формою залучення позиченого капіталу є внутрішня кредиторська заборгованість. Її основною особливістю є те, що це, по суті, – безкоштовне джерело формування капіталу, який використовується для фінансування оборотних активів. Тому збільшення обсягу внутрішньої кредиторської заборгованості зменшує обсяг засобів, необхідний підприємству для ведення своєї поточної діяльності.

Склад внутрішньої кредиторської заборгованості відображено на рис. 2.35.

Аналіз кредиторської заборгованості здійснюється в такій послідовності.

Вивчається загальний обсяг кредиторської заборгованості, його динаміка, а також частка цього виду заборгованості в загальному обсязі позиченого капіталу.

Оцінюючи динаміку кредиторської заборгованості, виходять з того, що підприємство в такий спосіб задовольняє свою потребу у фінансуванні за рахунок створення виробничих запасів сировини і матеріалів і зниженні вартості позиченого капіталу.

Вивчається склад кредиторської заборгованості по окремих видах, за строками утворення.

Значна увага в аналітичному дослідженні приділяється простроченій заборгованості та внутрішній кредиторській заборгованості.

Затримка у виконанні поточних зобов’язань за розрахунками веде до росту розміру внутрішньої кредиторської заборгованості. Оскільки даний факт знижує потребу підприємства в кредиті, то це формує бажання власників збільшувати її обсяг і сповільняти оборотність. Однак необхідно враховувати, що зниження рівня матеріальної зацікавленості працівників супроводжується падінням продуктивності праці, ростом плинності кадрів. Невиконання податкових зобов’язань веде до росту штрафних санкцій.

Оцінюється якість кредиторської заборгованості, що є одним із показників кредитного рейтингу і ділового іміджу підприємства.

Якість кредиторської заборгованості вивчається на основі визначення частки в ній вексельної форми розрахунків, а також тривалості використання кредиторської заборгованості в обороті підприємства (ТОкз):

,

де: КЗ – середні залишки кредиторської заборгованості за період, що аналізується;

ОРододноденний обсяг реалізації в періоді, що аналізується.

Даний показник характеризує середній період повернення боргів підприємством. Позитивною тенденцією його зміни слід вважати зниження до прийнятного рівня.

Швидкість оплати рахунків кредиторів оцінюється на основі розрахунку коефіцієнта оборотності. Ріст коефіцієнта означає збільшення швидкості оплати, зниження – її затримку (ріст покупок у кредит):

,

де: КОкзкоефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості за відповідний період;

ОР – обсяг реалізації продукції за відповідний період;

КЗ – середні залишки кредиторської заборгованості за аналізований період.

Коефіцієнт оборотності (КОв) і тривалість боргу по виданих векселях (ТОв) розраховують наступним чином:

 

;

 

.

 

У процесі аналізу фактичну тривалість вексельного боргу порівнюють з середніми строками платежів, обумовлених у векселях, встановлюють причину прострочки платежів по векселях, а також суму додатково сплачених санкцій.

Відсутність затримок у виконанні поточних зобов’язань, своєчасність їх погашення, висока швидкість оплати рахунків кредиторів, наявність вексельної форми розрахунків свідчить про ріст якості кредиторської заборгованості.

Вивчається співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованостей підприємства та показників їх оборотності.

 Оптимальним станом є рівність вказаних сум заборгованостей. Перевищення дебіторської заборгованості над кредиторською створює загрозу фінансової стійкості підприємства, робить необхідним залучення додаткових джерел фінансування. Якщо кредиторська заборгованість значно перевищує дебіторську, то це є ознакою нестабільного фінансового стану, а при наявності прострочених платежів свідчить про фінансові труднощі або є наслідком незбалансованості в часі грошових потоків підприємства.

Позитивними в стані розрахунків підприємства є переважання швидкості обороту дебіторської заборгованості над кредиторською. Ця ознака характеризує вміння затримувати позики довше, ніж дозволяти це своїм боржникам. Однак, враховуючи негативні наслідки цього факту, сповільняти оборотність слід до прийнятного рівня.

На основі фінансової звітності підприємства вивчимо розміри, склад, динаміку і якість кредиторської заборгованості підприємства (див. таблицю 2.85).

Статья CXI. Таблиця 2.85.

Оцінка складу, динаміки та якості кредиторської заборгованості

(тис. грн.)

Показники За базовий період За звітний період Відхилення
1. Кредиторська заборгованість, всього, в т.ч. 2481,05 2738,50 257,45
1.1. Виправдана у % до кредиторської заборгованості 1701,05 68,60 1938,50 70,80 237,45 2,20
1.2. Не виправдана у % до кредиторської заборгованості 780,00 31,40 800,00 29,20 20,00 –2,20
2. Частка кредиторської заборгованості в загальному обсязі позиченого капіталу, % 75,80 82,00 6,20
3. Частка кредиторської заборгованості, забезпечена виданими векселями, в загальній сумі кредиторської заборгованості, %
4. Тривалість використання кредиторської заборгованості, дні (ТО) 28,70 29,00 0,30
5. Співвідношення дебіторської і кредиторської заборгованостей 0,90 0,90
6. Співвідношення періоду погашення дебіторської і кредиторської заборгованостей 0,90 0,90

ТО=2481,05×360/31126,1= 28,7 (днів) – за минулий період.

ТО=2738,5×360/33900,5= 29 (днів) – за звітний період.

На основі даних таблиці можна зробити висновок, що кредиторська заборгованість за звітний рік у середньому склала 2738,5 тис. грн., що на 257,45 тис. грн., або на 10,4% більше від рівня минулого року. Зростає також і сума простроченої кредиторської заборгованості, хоч її частка в складі кредиторської заборгованості зменшилася і складає 29% всієї кредиторської заборгованості підприємства. В процесі аналізу необхідно встановити причини прострочки за окремими її видами, в розрізі окремих кредиторів.

Оцінюючи якість кредиторської заборгованості, слід відмітити її задовільний рівень. Як у звітному році, так і в попередньому році кредиторська заборгованість дещо перевищує дебіторську. Строк погашення кредиторської заборгованості більший, ніж дебіторської. Даний факт оцінюється позитивно, бо свідчить про переважання позитивного грошового потоку над негативним, означає вміння втримувати позики довше, ніж дозволяти це своїм боржникам.

(i) КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Вкажіть на основні завдання, які вирішуються в ході аналізу джерел фінансування підприємства.

2. Назвіть основні етапи аналізу джерел фінансування підприємства.

3. Як оцінюється динаміка власного капіталу підприємства?

4. Назвіть основні показники ефективності використання власного капіталу підприємства.

5. Поясніть механізм дії фінансового важеля.

6. Від яких факторів залежить формування структури капіталу підприємства?

7. Перерахуйте основні функції власного капіталу.

8. Як розраховується величина власного оборотного капіталу? Який економічний зміст цього показника?

9. Назвіть основні напрямки аналізу позиченого капіталу.

10. Поясніть поняття «якість кредиторської заборгованості».

Розділ 9.
Аналіз фінансової стійкості, платоспроможності та ділової активності підприємства


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!