Економічна характеристика пасиву балансу



Пасив балансу вказує на загальний обсяг фінансових ресурсів, використаних підприємством для придбання своїх активів з метою отримання прибутку. Виходячи із трактування суті капіталу як економічної категорії, можна зробити висновок, що пасив балансу відображає фінансову структуру капіталу, джерела його формування.

За правом власності капітал, відображений у пасиві балансу, поділяють на власний і позичений.

Власний капітал – це власні джерела фінансування, які формуються за рахунок внесків засновників підприємства у вигляді грошових коштів та інших активів на безстроковий період, накопичення суми резерву, нерозподіленого прибутку, що залишається на підприємстві, а також подарований капітал.

Згідно ПСБО 2 “ БАЛАНС” власний капітал (ВК) - це частина в активах (А) підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань (З), тобто ВК= А- З. Частина активів сформована за рахунок власного капіталу є чистими активами підприємства. На етапі свого створення підприємство немає заборгованості, тому ВК=А, З=0. Тому власний капітал є основою початку бізнесу та необхідною умовою його продовження.

Складовими власного капіталу є:

1. Статутний капітал –це сума засобів внесена засновниками для забезпечення статутної діяльності підприємства.

2. Пайовий капітал – це сума пайових внесків засновників підприємства. Формується кредитними спілками, колективними підприємства, підприємствами споживчої кооперації.

3. Додатковий капітал –це сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їх номінальну вартість (емісійних дохід акціонерних підприємств).

4. Інший додатковий капітал - це сума дооцінки необоротних активів та  вартість активів безкоштовно отриманих підприємством від інших юридичних і фізичних осіб

5. Резервний капітал –сума резервів, створених підприємством відповідно до чинного законодавства за рахунок чистого прибутку

6. Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) – це сума прибутку, яка реінвестована у підприємство, або сума непокритого збитку. Це прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства після виплати доходів власникам та формування резервного капіталу.

7. Неоплачений капітал - зменшує величину власного капіталу підприємства, бо відображає заборгованість власників за внесками до статутного капіталу.

8. Вилучений капітал – фактична собівартість акцій власної емісії або часток викуплених товариством у його власників з метою перепродажу, анулювання чи розповсюдження серед своїх працівників.

До підсумку ( валюти) балансу включається лише оплачена вартість статутного капіталу, яка визначається вирахуванням із загальної суми випущених акцій, тобто зареєстрованого капіталу, суми дебіторської заборгованості власників за внесками до статутного капіталу.

Залишок неоплаченого та вилученого капіталу показують у дужках і вираховують при визначенні загального обсягу власного капіталу.

Обсяг власного капіталу підприємства відображено в першому розділі пасиву балансу.

У другому розділі пасиву балансу наведено інформацію про склад забезпечень наступних витрат і платежів, які нараховані у звітному періоді ( витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов’язання, тощо), величина яких на дату складання балансу може бути визначена тільки шляхом попередніх оцінок, а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та інших джерел.

Позичений капітал характеризує засоби, які залучаються підприємством для фінансування діяльності на поворотній основі. Всі форми позиченого капіталу є його зобов’язаннями, які слід повернути у визначений термін.

Зобов’язання – це заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Обов’язки підприємства розглядаються як зобов’язання, коли вони:

·існують на певний момент і є наслідком минулих господарських операцій або подій, понесених чи таких, за які підприємство несе відповідальність;

·пов’язані з необхідністю майбутніх платежів з метою збереження господарських зв’язків підприємства або відповідно до здійснення звичайної підприємницької діяльності;

·мають бути виконані неминуче;

·мають визначений строк виконання, хоча точна дата може бути невідомою;

·прийняті відносно суб’єктів (юридичних чи фізичних осіб або їх групи), які можуть бути ідентифіковані якщо не в момент прийняття зобов’зання, то в момент їх виконання.

 

 

 Загальний обсяг зобов’язань підприємства відображено в третьому та четвертому розділі пасиву балансу.

У третьому розділі наводиться інформація про довгострокові кредити банків, довгострокові фінансові зобов’язання , відстрочені податкові зобовязання та інші довгострокові пасиви.

У четвертому розділі пасиву відображено обсяг поточних зобов’язань підприємства ( короткострокові кредити банків, векселі видані, кредиторська заборгованість, поточні зобов’язання за розрахунками).

У п’ятому розділі пасиву балансу показано суму доходів майбутніх періодів.Такі доходи відображаються у тому випадку, коли економічні вигоди вже отримані ( надійшли авансові платежі за оренду, підписні видання, послуги зв’язку тощо) , а фактичне надання послуг з визнанням доходів буде здійснено у майбутньому періоді.

Суть,форма та загальні вимоги до визнання і розкриття статей пасиву балансу визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс».


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 212; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!