Малюнок 27. Порівняльні зміни маси статевих органів, оболонок, амніотичної і алантоісної рідини плода корови на протязі вагітності.



Статеві органи

Оболонки плода

Амніотична та алантоісна рідина

Плід

Малюнок 28. Порівняльний ріст плода корови.

Як бачимо найбільш інтенсивно розвивається плід у корови на 8 – 9 місяцях, що пояснює періодизацію і механізм виникнення гіпотрофії, загострює проблему та зосереджує увагу спеціалістів при розробці заходів профілактики.

Питання про внутрішньоутробне інфікування в даний час переросло в цілу проблему, що має першочергове значення в ветеринарному акушерстві.

Увагу ветеринарних спеціалістів привертали і привертають основним чином такі інфекційні та протозойні захворювання як бруцельоз, кампалобактеріоз, тріхомоноз, лептоспіроз, лістеріоз, токсоплазмоз, хламідіоз та інші.

Разом з тим, особливої уваги заслуговує інфікування плода, так званою неспецифічною мікрофлорою (стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, сальмонели, синьогнійна паличка) .

Структура статевих органів самок сільськогосподарських тварин, в тому числі корів і телиць, робить доступним проникнення згаданих мікробів в порожнину вагіни.

При нормальному фізіологічному стані самки та її статевого апарату глибокі його відділи (матка, яйцепроводи, яєчники), як правило, стерильні.

Проте, в деяких випадках можливе проникнення мікробів не тільки в ці перераховані відділи, але й, при настанні вагітності, в амніотичну, алантоісну рідину, плід.

Існує два джерела інфікування плода: вагітна тварина та навколишнє середовище. Із організму вагітної тварини до плода мікроби можуть проникнути двома шляхами: а) від плаценти через судини, що проникають в плід (трансплацентарний шлях); б) із амніотичної рідини через органи дихання та травлення плода. (мал. 29).

Мікроби можуть проникнути в плід і в тому випадку, коли запальний процес, викликаний латентною інфекцією матки розповсюджується на плаценту, міжворсинчатий простір, оболонки плода.

Мікроби також можуть проникнути східним шляхом із вагіни або ж з черевної порожнини через яйцепроводи.

Мікроби, що проникли в плід, без сумніву, негативно впливають на його розвиток, викликаючи ті чи інші патологічні процеси.

Ушкодження органів плодів корів і нетелів при внутрішньоутробній неспецифічній мікробній інфекції характеризуються переважно рядом гемодинамічних порушень в шлунково-кишковому тракті (в основному в тонкому відділі кишковика), в нирках, легенях, селезінці, мезентеріальних лімфатичних вузлах, печінці, серці; дистрофічними процесами в печінці та епітеліальних клітинах ворсинок тонкого відділу кишечника; наявністю великої кількості гемосидерину в печінці та незавершеністю екстрамедулярного гемопоезу.

У плодів корів і нетелів з високим ступенем контамінації внутрішніх органів та наявністю патогенних властивостей у мікробів ушкодження мають виражений характер. У плодів же з низьким ступенем контамінації внутрішніх органів вони зглажені або взагалі відсутні.

Ступінь ушкодження внутрішніх органів плодів у корів знаходяться в прямій залежності від інтенсивності контамінації та патогенних властивостей мікробів.


 

 

 


Мікроби

порожнини матки                                                                                                                                          Східний шлях

 

 

Транс-

плацентарний шлях       

 

З черевної

порожнини через

яйцепровід

 

 

Безпосередньо до плода:

а) через пуповину;

б) при ковтанні амніотичної рідини

 

 


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 386; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!