Малюнок 32. Напрямок сил, що діють на плаценту.



А – під час вагітності

Б – в період другої стадії родів

З часом при нарощуванні гнилісного розпаду посліду відбувається подразнення стінки матки цими токсичними продуктами, що поглиблює атонію, а потім обумовлює виникнення запальних процесів. У тварин підвищується температура, погіршується апетит, ремиґання стає рідшим, спостерігається тахікардія, ослаблення серцевої діяльності і лейкоцитоз.

 

Післяродові геніталіопатії у корів

 

 

Патологія матки. Найбільше поширення мають такі захворювання як атонія і субінволюція матки, ендометрити.

Атонія і субінволюція матки.

Порушення скорочувальної активності матки і її інволюції зустрічаються нерідко в період зимового утримання.

Атонія – порушення моторної функції матки. Субінволюція – сповільнений зворотній розвиток її до стану, що був у невагітних тварин.

Атонія і субінволюція матки спостерігаються у корів, які в період вагітності утримувались на дефіцитних раціонах (особливо А-вітамінна недостатність), без моціону (Хомин С.П., 2002).

Цей патологічний процес виникає на фоні перерозтягнення матки, як результат багатопліддя, крупнопліддя, травм родових шляхів і матки.

Головною ознакою цієї патології, на відміну від нормальних процесів (мал. 33, 34) є відсутність моторики матки, що призводить до накопичення лохій в її порожнині. Останні розтягують стінку матки і створюють перепони для її скорочення. Мікроорганізми, що проникають в матку, викликають розпад лохій. Лохії змінюють колір, стають темно-бурими з неприємним запахом.

Малюнок 33. Матка корови через добу після нормальних родів.

Кровозабезпечення корункулів.

Малюнок 34. Матка корови через шість тижнів після родів.

В правому яєчнику зрілий фолікул.

Продукти розпаду лохій обумовлюють інтоксикацію організму і післяродову сапремію.

Першими ознаками атонії і субінволюції матки вважають відсутність лохіальних виділень, або ж вони витікають малими порціями, переважно при лежачому положенні корови.

При вагінальному дослідженні виявляють набряк слизових оболонок вагіни і шийки матки. При ректальному дослідженні констатують опускання збільшеної в об’ємі матки до нижньої черевної стінки. При прощупуванні відмічають в’ялість матки, що не реагує скороченнями на масаж і виразно флуктуює.

Атонія і субінволюція матки можуть ускладнюватись ендометритами, або ж ця патологія, набуваючи хронічного перебігу стає причиною анафродизії.

 

 

Післяродові ендометрити

 

 

Ендометрити – запалення слизової оболонки матки, спостерігаються досить часто у корів знову ж таки в період зимового стійлового періоду утримання.

Ендометрити в післяродовому періоді, як правило, мають гострий перебіг і по характеру запального ексудату їх виокремлюють на катаральні, катарально-гнійні і фібринозні.

Катаральний і катарально-гнійний післяродовий ендометрит.

Катаральний ендометрит характеризується ушкодженнями поверхневих шарів слизової оболонки матки і виділеннями слизового ексудату. В післяродовому періоді катаральний ендометрит частіше є початковою стадією катарально-гнійного та інших більш тяжких захворювань матки.

В етіології катарального і катарально-гнійного ендометриту велике значення мають поверхневі травми та інфікування слизової оболонки матки стафілококами, стрептококами, диплококами, синьогнійною паличкою, кишковою паличкою та іншими мікроорганізмами.

Катаральний та катарально-гнійний ендометрити часто виникають після рододопомоги, при затримці посліду, субінволюції матки та її вивороті.

Якщо захисні реакції організму достатньо виражені то запальний процес, як правило, локалізується в слизовій оболонці матки і подальшого розповсюдження не отримує.

Запалення в таких випадках обмежується гіперемією і набуханням слизової оболонки матки, накопиченням в її порожнині катарального та катарально-гнійного ексудату.

При катаральному та катарально-гнійному ендометриті, крім того, в слизовій оболонці з’являються крововиливи, а інколи мілкі виразки. Больова реакція матки при цьому значно зростає. Із матки відповідно характеру запалення виділяється слизовий та слизово-гнійний ексудат. Цей ексудат можна спостерігати на підстилці під час лежання корови і в вагіні при огляді її через дзеркало. Підсохлий ексудат знаходять на вульві, на корені хвоста. При ректальному дослідженні виявляють флюктуацію матки, обумовлену накопиченням ексудату в її порожнині, незначну больову реакцію та зниження її скорочувальної функції. (мал. 35).


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 444; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!