Умови та шляхи зміни фінансово-правового статусу школи,



Перехід на самостійне ведення бухгалтерського обліку

При переході закладу від централізованої системи до децентралізації фі­нансової та господарської діяльності, ведення самостійного бухгалтерського обліку перед керівником постає ряд задач.

"З досвіду практичної роботи навчальних закладів Деснянського району м. Києва

Перш за все необхідно:

• отримати рішення засновника про переведення закладу на самостійне ведення фінансово-господарської діяльності та бухгалтерського обліку;

• створити шкільну бухгалтерію для ведення самостійного бухгалтерського обліку;

• провести державну реєстрацію закладу;

• зареєструватись в податковій інспекції та фондах державного страхування;

• отримати кошторис доходів та видатків на поточний календарний рік;

• отримати довідку про включення розпорядника (одержувача) до Єдиного реєстру розпо­рядників бюджетних коштів в державному казначействі;

• відкрити рахунки в державному казначействі;

• перевести на окремий баланс матеріальні цінності школи;

• укласти договори з організаціями по обслуговуванню та постачанню товарів та послуг, необхідних для забезпечення життєдіяльності закладу та виконання функцій передбаче­них статутом.

Державна реєстрація закладу освіти

Заклад переводиться на умови самостійного ведення фінансово-господарської діяльності та бухгалтерського обліку за рішенням засновника. Відповідно, він набуває статусу суб'єкта господарювання, діяльність якого регламентується Господарським кодексом України (ГК), ст. 58 якого передбачає Державну реєстрацію суб'єкта господарювання.

Органами державної реєстрації є виконавчі комітети міських і районних Рад депутатів; ра­йонні, міські державні адміністрації за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.

Для отримання свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи до вищезазначених органів необхідно подати наступні установчі документи:

· рішення про створення юридичної особи;

· статут закладу, затверджений засновником.

На підставі вищеназваних документів заповнюється реєстраційна картка, встановленого зразка, яка є одночасно і заявою про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються юридичній особі (закладу) Державним комітетом статистики України у вигляді довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Самостійне ведення господарської діяльності передбачає наявність печатки та штампу, які замовляються та виготовляються відповідно до інструкції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.99 р. №17 та згідно вимог додатку до наказу Міністерства освіти України від 22.12.99 р. № 434.

Особливу увагу слід звернути на п. 4 вищеназваного додатку, в якому наголошується, що напис на печатках і штампах повинен відповідати назві, яка зазначається у статуті та в свідо­цтві про державну реєстрацію.

Створення та організація роботи шкільної бухгалтерії

Штатним розписом закладу передбачаються посади бухгалтерів, як правило, головного бухгалтера та провідного спеціаліста.

Бухгалтерія має наступні задачі:

• забезпечує виконання кошторису школи;

• контролює та обліковує всі фінансові потоки установи;

• веде облік та реєстрацію юридичних зобов'язань (договорів, додаткових угод);

• здійснює платежі по фінансовим зобов'язанням закладу;

• нараховує та виплачує заробітну плату працівникам;

• веде облік та списання матеріальних цінностей;

• готує та здає всю фінансову звітність, згідно інструктивних вимог;

• звітує перед державними фондами та податковою інспекцією;

• видає довідки працівникам;

• інше.

Оскільки, окрім головного бухгалтера, відповідальність за роботу шкільної бухгалтерії несе і керівник закладу, це, певною мірою, вносить доповнення до його функціональних обов'язків: додається робота з контролю за рухом та використанням коштів, виконанням юридичних та фінансових зобов'язань, підписання договорів, тощо. Дуже багато залежить від кваліфікації та професійності бухгалтерів, а зарплати, встановлені для них штатним розписом школи, нині явно не задовольняють амбіції людей із відповідною освітою. Тому плинність кадрів у шкільних бухгалтеріях достатньо висока. Отже, без відповідного підвищення кваліфікації самого директора не обійтися. Це стосується юридичних та фінансових питань. Наприклад, доведеться освоїти процедуру проведення тендерних закупівель. Дотримання законодавства з питань закупівель за державні кошти, коригування ціни договору важливі для директора, оскільки помилки в даній сфері тягнуть за собою адміністративну відповідальність.

З іншого боку, набуваючи право розпоряджатись коштами, керівник школи може значно поліпшити матеріально-технічне забезпечення школи, організацію харчування учнів, роз­ширити перелік послуг з утримання закладу, тощо. У зв'язку з тим, що конкуренція у сфері послуг достатньо висока, це дає можливість більш раціонально, аніж при централізації, роз­порядитись коштами.

У будь-якому випадку, контроль за роботою бухгалтерії та підписання різних бухгалтерських документів, звітів, платіжних доручень — це додаткове навантаження до роботи директора. При плануванні кошторису слід передбачити витрати на забезпечення роботи бухгалтерії: облаштування приміщення, забезпечення його необхідною офісною технікою (комп'ютер, ксерокс), придбання сейфа, обслуговування в головному інформаційно-обчислювальному центрі, канцелярські витрати, тощо.


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 246; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!