ПОПИТ ТА ПРОПОЗИЦІЯ В МАРКЕТИНГУ



Функціонування будь-якого товарного ринку відображається за допомогою низки характеристик, основними з яких є попит та пропозиція. З позицій маркетингу, попит та пропозиція є голо­вними об'єктами постійного спостереження, детального вивчен­ня і, в окремих випадках, маніпулювання з боку фірми (напри­клад, формування смаків споживачів, а значить, і можливого попиту за допомогою реклами, паблік рілейшнз). Успіх фірми в усіх її починаннях залежить від того, наскільки точно і вчасно проводять маркетингові дослідження попиту та пропозиції на пе­вному сегменті ринку, наскільки точно спрогнозировано їхні майбутні зміни.

Функції попиту та пропозиції характеризують залежність цих категорій від їх визначальних факторів. Функцію попиту чи пропозиції можна зобразити так:

J>=/(Xi,X2, Х3...,ХП),

де у — попит (чи пропозиція) якого-небудь товару (послуги);

х\, Х2,хз...рс„ — чинники, що впливають на попит (пропозицію).

Попит. Характеризує кількість продукції (товарів і послуг), яку споживачі хочуть і можуть купити за певною ціною впро­довж певного часу дії ціни. На попит, окрім ціни, впливають:

1) смаки споживачів;

2) доходи споживачів;

3) ціна на товари-замінники;

4) очікування споживачів.

Споживчий попит визначають за допомогою низки характери­стик товарного споживання й опитувань покупців, а також екс­пертного і кон'юнктурного оцінювання. Він також може бути кі­лькісно виражений як потенційний обсяг покупки.

У господарській практиці зазвичай виокремлюють такі види попиту:

• макропопит, тобто попит на великі, об'єднані за тією чи ін­шою ознакою групи товарів (послуг), і мікропопит — попит на окремі види товарів (послуги);

... ™ .. "....................................... 205


міський і сільський попит, тобто попит окремих соціальних груп населення;

• задоволений і незадоволений попит;

• умовно задоволений попит, коли товари (послуги) придбані, але вони нижчої якості або іншого виду;

• відкладений попит, коли покупка відкладена до нагрома­дження певної суми грошей;

• чітко сформульований попит;

• альтернативний попит;

• імпульсивний або спонтанний попит та ін.

Для вивчення попиту використовують різні методи. Зокрема, один із практичних способів вивчення — ведення журналів облі­ку попиту, у які постійно записують незадоволені запити покуп­ців. Зміст іншого полягає у порівнянні асортиментної структури продажу і надходження. Для вивчення попиту застосовують та­кож опитування покупців (усні чи письмові), виставки-продажі та інші заходи.

Пропозиція. Характеризує кількість продукції (товарів і по­слуг), яку виробники хочуть і можуть продати за певною ціною впродовж певного часу дії ціни.

На пропозицію також впливають:

• технологія виробництва (якщо технологія прогресивна, то зменшується собівартість);

• ціна на робочу силу, основні й обігові фонди, ресурси, при зниженні цін на які також зменшується собівартість продукції;

• кількість виробників (що їх більше, то більше пропозицій товарів і послуг);

• податки (підвищення податків знижує пропозицію).
Попит та пропозиція— основні характеристики ринку, що

впливають на його стан і є головними орієнтирами на всіх етапах маркетингу, завдання якого — точно «сигналізувати» про зміни попиту та пропозиції, використовуючи цю інформацію з макси­мальною вигодою для фірми.

7.12. Конкуренція

Конкуренція — це жорстке суперництво людей, насамперед, в економічній, а також в інших сферах суспільного життя. З по­зиції економіки, конкуренція — це боротьба продавців (виробни­ків) за краще задоволення вимог споживачів, а також суперницт­во покупців за придбання максимально корисних товарів

tuuuu-JUUlvinnr.nnni'JJ.nfiWJ/WJ.W^^                                                                                                                                                                                             *'...................................................... «■■■»■■■■■ »A*A**AWWHAM*W*W»W

206


(послуг) на найвигідніших умовах. Конкуренція є гарантом безу­пинного прогресу суспільства, вона перешкоджає застою в еко­номіці, проте невід'ємними супутниками її є конфліктність, не­стабільність, банкрутство, звільнення працівників. На Україні про конкуренцію заговорили лише з початком проведення рин­кових реформ. Вочевидь, досвіду ведення конкурентної боротьби нашим виробникам та посередникам поки не вистачає.

Виокремлюють два види конкурентної боротьби на ринку:

— цінова конкуренція;

— нецінова конкуренція.

У першому випадку боротьбу з конкурентами ведуть мето­дом зниження ціни на свій товар (послугу). Цінову конкурен­цію застосовують на ринках з пріоритетом продавця (переви­щення попиту над пропозиціями та інтенсивніша конкуренція покупців), в умовах переваги чистої конкуренції (коли існує безліч виробників однакової продукції), повільної зміни попи­ту, недостатньої мобільності капіталів. Ціновий метод конкуре­нтної боротьби малоефективний, оскільки конкуренти практич­но відразу можуть почати аналогічні кроки у відповідь. До того ж, маніпулювання ціною унеможливлює фінансову стабіль­ність, ускладнює планування та управління підприємством. Сьогодні ціновий метод застосовують зазвичай при впрова­дженні товару на нові ринки. Наприклад, японці при проник­ненні на нові ринки практикують зниження цін на 10 відсотків. Однак це потребує точного та ґрунтовного аналізу майбутніх прибутків і рівня рентабельності (слід точно вирахувати, чи призведе зниження ціни до зростання доходів).

В сучасних умовах розвинутого ринку перевагу віддають методу нецінової конкуренції— виділенню свого товару з-поміж товарів-конкурентів, надання йому унікальних для поку­пця властивостей, підвищенню рівня обслуговування, розвитку прогресивних форм збуту, вдосконаленню структури і функціо­нальних сторін діяльності фірми, обліку специфіки попиту по­купців, аж до індивідуальних запитів. Задля цього конкуренти вдаються до випуску нових товарів (послуг), їх удосконалення, підвищення їх якості, реклами, наданню різноманітних додат­кових послуг і гарантій післяпродажного обслуговування. При неціновій конкуренції гарантована відносна фінансова стабіль­ність, що дає можливість ефективніше керувати підприємством. Неціновий метод конкуренції ефективніший, тому що конкуре­нти не можуть так само блискавично, як при ціновому, зробити кроки відповідні. Тому нецінову конкуренцію називають ще

207


ефективною. Неціновий метод конкуренції вимагає великих зу­силь і фінансових витрат порівняно з ціновим, але він з лихвою окупається у разі успіху. Фірма, залежно від цілей і можливос­тей, може вибрати для себе один із декількох варіантів конку­рентної поведінки:

• створення нових продуктів, технологій, методів збуту, сер­вісу і реклами;

• копіювання в мінімальний термін і з мінімальними витрата­ми результатів тих, хто створює щось нове;

• збереження завойованих позицій впродовж максимально можливого періоду шляхом підвищення якості, видозміни асор­тименту та інших заходів.


Розділ 8


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!