Основні вимоги до закладів харчування



Для функціонування закладів харчування неодмінними і ти­пово характерними є такі атрибути діяльності підприємства, як меню, організація приготування страв, закупівля і зберігання си­ровини, обслуговування відвідувачів і т. ін. Відповідно існують певні норми і правила для здійснення господарської діяльності. Для всіх закладів харчування існують загальні вимоги (пожежної безпеки, санітарного стану) і типові, залежно від типу закладу харчування.

Найважливішим документом закладу харчування є меню, яке має оцінювальну, аналітичну і стимулювальну функції.

Меню — це перелік страв, наявних у щоденному раціоні, з ві­льним вибором порційних і чергових страв, комплексних обідів, банкетів, спеціальних видів обслуговування. У прейскуранті по­дається перелік напоїв, фруктів, кондитерських та тютюнових виробів. Оцінювальна функція меню — це відображення основ­ної діяльності підприємства і кулінарної майстерності кухарів. Не менш важливі і його аналітичні функції. Як пов'язувальний предмет між підприємством в особі офіціанта і відвідувачем, ме­ню дає можливість вивчити попит, а потім розробити раціональні напрями формування меню, кухні, технології. Стимулювальна функція відображає вплив меню на результати діяльності підпри­ємства.

Меню розробляють, зважаючи на асортиментний мінімум — мінімальну кількість страв, які мають бути в реалізації. Дуже ве­лике меню утруднює обслуговування відвідувачів, потребує ве­ликої кількості сировини, напівфабрикатів, великих площ і різ­номанітного обладнання для приготування страв. З іншого боку, вибір страв має бути достатньо різноманітним. Ось чому скла­дання меню — надзвичайно важливий елемент діяльності під-

102


приємства. Оформлення меню перетворюється в розвинуту сферу рекламної діяльності.

Організовуючи обслуговування відвідувачів, слід мати відпо­відь на три запитання: де, коли і як обслужити.

Місце розташування підприємства вибирають перед його бу­дівництвом або при реконструкції раніше побудованої споруди в заклад харчування. Вважається, що вдале розташування може на 30 відсотків підвищити товарообіг. Тому слід якнайповніше оці­нити можливий контингент відвідувачів та їх кількість. Певну допомогу в цьому надають показники щільності мережі закладів харчування.

Не менш важливим є встановлення режиму роботи. Щоб збі­льшити потік відвідувачів, підприємства ведуть «битву за час», ор­ганізовуючи роботу переважно в ті години, коли населення має найбільшу потребу у відвідуванні закладів харчування. Якщо пи­тання про розташування закладу вирішують один раз, то режим роботи, а також форми обслуговування клієнтів, час від часу пере­глядають, щоб якнайкраще адаптувати їх до попиту споживачів.

Форми обслуговування можуть бути різними. Обслуговування відвідувачів, які сидять за столиками, може доповнюватися еле­ментами самообслуговування за типом «шведський стіл». Поши­рені такі форми обслуговування: у номері готелю; обслуговуван­ня пасажирів у засобах пересування; святкове, виїзне та банкетне обслуговування. Популярним є обслуговування в барах.

Прийнята форма обслуговування не дає відповіді на запитання «як обслужити». Слід приваблювати відвідувачів інтер'єром, чис­тотою зали, гігієною кухні, зовнішнім виглядом персоналу, якістю поданих страв, культурою та ефективністю обслуговування.

Зала мусить бути гарно і якісно умебльована. Комфорту відві­дувачів сприяє відповідна звукоізоляція, освітлення, обмін та ци­ркуляція повітря.

- До безпосереднього обслуговування у залі входять такі опера­ції: зустрічання, привітання і розташування гостей, прийом замо­влення, передача замовлення на виробництво, отримання проду­кції з буфету і кухні та подача її гостям, зміна та прибирання посуду, розрахунок з відвідувачами, надання інших послуг.

Страви подаються на стіл у певній послідовності. Насамперед подають холодні страви та закуски. Серед них теж зберігають послідовність: рибні, м'ясні, холодні, з домашньої птиці та дичи­ни, овочеві та грибні, сир, потім — гарячі закуски (у такій самій послідовності); за ними — гарячі страви (перші): прозорі супи, супи-пюре, заправлені, молочні, холодні, солодкі, після них —

103


овочеві страви, далі страви з круп, бобових та макаронних виро­бів, з яєць та сиру. Завершують послідовність солодкі страви та гарячі напої.

Щодо якості обслуговування відвідувачів слід звернути увагу на три елементи: характеристику якості страв, тривалість обслу­говування та якість робіт.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 309; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!