Глава 24. Реалізація, застосування і тлумачення права



Поняття і форми реалізації права

Будь-яка правова норма створюється з метою її реалізації суб'єктами суспіль­них відносин. Інакше правотворчий процес позбавлений свого смислу. У юридич­ній науці присутні різні підходи до розуміння реалізації права. На думку відомого російського вченого С.С.Алексєєва, реалізація права - це втілення права в життя, тобто реальне втілення змісту юридичних норм у фактичну поведінку суб4'єктів.

Інший російський вчений Піголкін А.С. формулює поняття правореалізації дещо по-іншому - "це така поведінка суб'єктів права, в якій втілюються приписи правових норм (правомірна поведінка), практична діяльність людей щодо здійс­нення прав і виконання юридичних обов'язків". Схоже визначають право реаліза­ції й інші вчені. Більшість із них справедливо пов'язують реалізацію права з пра­вомірною поведінкою.

Реалізація права є однією з ключових категорій в юриспруденції ще й тому,
що ця остання стадія механізму правового регулювання засвідчує, наскільки впро­
ваджена воля правотворця, тобто є основним критерієм ефективності права як со­
ціального інституту.                                   9

Основним критерієм для класифікації форм правореалізації виступає видова різноманітність тих чи інших правових норм, які підлягають реалізації. За цією підставою виділяють три форми реалізації права: використання, виконання і дотримання.

Використання суб Активного права - це така форма реалізації права, за якої суб'єкт використовує можливості, надані йому уповноважуючою юридичною но­рмою, тобто такою, диспозиція якої містить суб'єктивне право. Наприклад, Прези­дент України, використовуючи право, надане йому ч.9 ст. 106 Конституції Украї­ни, призначає за згодою Верховної Ради України Прем'єр-міністра України. Інший приклад - ви стали студентами саме через використання свого права, передбаче­ного ст.53 Конституції України.

Виконання зобов'язуючих норм - це така форма реалізації, що полягає у вчи­ненні суб'єктом активної поведінки на виконання тих зобов'язуючих норм, диспо­зиції яких передбачають активне правило поведінки. Наприклад, Президент Укра­їни підписує та офіційно оприлюднює протягом десяти днів закони, які під час по­вторного розгляду були знову прийняті Верховною Радою України не менш як двома третинами від її конституційного складу, виконуючи вимоги ч. 4 ст. 94 Кон­ституції України.

208

Дотримання правових норм - це форма реалізації охоронних норм і таких норм, які встановлюють прямі заборони. Заборонні норми це такі, що прямо фор­мулюють необхідність утриматися від певних дій. Так, ч.2 ст. 2 Закону України

Загальна теорія держави і права


"Про адвокатуру" встановлює: "Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, державному нотаріаті, органах внутрішніх справ, національної безпеки, державно­го управління". Для дотримання цієї заборони вимагається пасивна поведінка: утримання від роботи адвоката у вказаних установах. Охоронні норми також міс­тять заборону, яка, хоча й не прямо формулюється, логічно випливає зі смислу правової норми. Якщо за певне діяння у санкції норми встановлена юридична від­повідальність, то очевидно, що такі діяння є забороненими. Такі заборони, напри­клад, встановлені нормами Особливої частини Кримінального кодексу України і Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З точки зору рівня (глибини) реалізації правових норм, зафіксованих у норма­тивних актах, в юридичній літературі виділяють:

1) реалізацію загальних установок, які містяться в преамбулах законів, у статтях, що фіксують загальні завдання і принципи права і правової діяльності;

2) реалізацію (поза правовідносинами) загальних норм, які встановлюють правовий статус і компетенцію;

3)       реалізацію в конкретних правовідносинах конкретних правових норм.
Залежно від настання юридичних наслідків від дій, спрямованих на реаліза­
цію правових норм остання класифікується ще на дві форми:

а) правореалізація, котра не пов'язана з динамікою правовідносин, наприклад,
утримання від правопорушень чи участь у демонстрації;

б) реалізація права, котра пов'язана з виникненням, зміною чи припиненням
конкретних правовідносин.

За суб^єктом реалізації права можна виділити дві його форми: індивідуальну і колективну. Справа в тому, що деякі вимоги права не можна здійснити інакше як об'єднуючись з іншими. Наприклад, право громадян на об'єднання в громадські організації та політичні партії неможливо реалізувати на індивідуальному рівні.

Слід також мати на увазі, що виходячи з видів правомірної поведінки, реаліза­ція права практично може виражатися у таких двох формах як правові акти, котрі видаються компетентними державними органами та поступки людей. До прикла­ду, Верховна Рада України, приймаючи нову Конституцію України в червні 1996 р. вчинила ніщо інше, як реалізувала природне право українського народу на уста­новчу владу. Можна продовжувати: закони реалізують норми Конституції, підза-конні акти - закони тощо.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 181; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!