Контроль за веденням обліку військового майна



 

9.1. Визначення контролю, види контролю, організація його проведення, обов’язки посадових осіб щодо проведення контролю у: підрозділах, на складах, в майстернях, на інших об’єктах військового (корабельного) господарства, служби військової частини і з’єднання

 

9.1.1. Контроль за веденням обліку військового майна здійснюється з метою забезпечення його своєчасності, повноти, достовірності та точності, а також законності витрати і збереження військового майна. У разі здійснення контролю також надається допомога службовим особам військової частини (з’єднання) у виконанні функціональних обов’язків з обліку військового майна.

9.1.2. Контроль за веденням обліку здійснюється посадовими особами військової частини (з’єднання), старшими начальниками та спеціально призначеними особами і комісіями.

9.1.3. Обов’язки командира роти та рівних йому за посадою командирів, командира батальйону, дивізіону (корабля, який не веде своє господарство), начальника служби забезпечення військової частини (корабля, судна), заступника командира військової частини з тилу (технічної частини, озброєння, інженерно-авіаційної служби), командира військової частини щодо перевірки стану військового майна у підрозділах, на складах та підпорядкованих об’єктах військового (корабельного) господарства, його фактичної наявності та відповідності даним бухгалтерського обліку визначені Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.

Заступник командира військової частини з виховної роботи перевіряє не менше одного разу на шість місяців стан обліку та наявність культурно-просвітницького майна у підрозділах, клубі і речовій службі військової частини, а також під час приймання (передавання) посади.

9.1.4. Начальник служби забезпечення з’єднання здійснює контроль за веденням обліку військового майна, його фактичною наявністю і станом на підлеглих об’єктах військового (корабельного) господарства.

9.1.5. Заступник командира з’єднання з логістики здійснює контроль в межах повноважень, визначених Статутами Збройних Сил України.

Заступник командира з’єднання з виховної роботи перевіряє не менше одного разу на шість місяців стан обліку культурно-просвітницького майна у військових частинах, у клубі та речовій службі з’єднання, а також під час приймання (передавання) посади.

9.1.6. Командир з’єднання періодично перевіряє стан обліку військового майна у з’єднанні через призначених службових осіб і комісій під час проведення ними перевірок господарської діяльності та інвентаризацій військового майна у військових частинах і службах забезпечення з’єднання.

9.1.7. Контроль за веденням обліку військового майна службовими особами та внутрішніми перевірочними комісіями військової частини (комісіями з’єднання) здійснюється і документально оформлюється у встановленому порядку.

Підсумки проведених перевірок та інвентаризацій оголошуються наказом відповідних командирів (начальників), які призначили перевірки.

9.1.8. Старші начальники контроль за веденням обліку здійснюють через службових осіб і комісії, призначені для проведення перевірок господарської діяльності та інвентаризацій військового майна у військових частинах і з’єднаннях. Цей контроль організовується у порядку, передбаченому цим Керівництвом.

9.1.9. Кожна перевірка наявності і стану військового майна повинна обов’язково включати звірку облікових даних об’єкту, що перевіряється, з обліковими даними відповідної служби забезпечення військової частини (з’єднання).

9.1.10. Службові особи (комісії), які проводили перевірку ведення обліку, фактичної наявності та стану військового майна, зобов’язані відображати підсумки перевірки в книгах і картках обліку та складанням відповідних актів з інвентаризаційними описами.

9.1.11. Під час ведення обліку з використанням обчислювальної техніки контроль за його станом проводиться шляхом звірки даних облікової інформації фінансово-економічного органу та служби забезпечення військової частини (з’єднання) з даними обліку підрозділів, складів та інших об’єктів військового (корабельного) господарства, а також з первинними обліковими документами, які знаходяться у фінансово-економічному органі та службі забезпечення військової частини (з’єднання).

За даними облікової інформації, наявної у фінансово-економічному органі та службі забезпечення військової частини (з’єднання), службовим особам (комісіям), які здійснюють перевірку, видаються обігові відомості по кожному об’єкту та найменуванню військового майна.

Обігова відомість (дані обліку на носії інформації для зчитування на ПЕОМ) повинна відображати по кожному обліковому документу за період, що перевіряється, таку інформацію: дату обробки; реєстраційний номер, номер та дату документа; код документа; код операції та її дату; код органу управління, який видав документ; код вантажовідправника (вантажоодержувача); кількість військового майна та його якість (категорія, сорт, ступінь придатності). У кінці обігової відомості (дані обліку на носії інформації для зчитування на ПЕОМ) вказуються: залишок військового майна на початок періоду, що перевіряється, загальна кількість отриманого (відпущеного, відвантаженого, відправленого, списаного, переведеного до іншої категорії якості тощо) військового майна за цей період, залишок його на початок перевірки.

9.1.12. Всі недоліки у веденні обліку, зберіганні військового майна та облікових документів, виявлені під час перевірки, негайно усуваються за розпорядженням відповідного командира (його заступника, начальника служби забезпечення).

 

9.2. Визначення контролю, види контролю, організація його проведення, обов’язки посадових осіб щодо проведення контролю на військових складах

 

9.2.1. Контроль за веденням обліку військового майна здійснюється з метою забезпечення його своєчасності, повноти, достовірності та точності, а також законності витрачання і зберігання військового майна.

9.2.2. Контроль за веденням обліку здійснюється посадовими особами військового складу, старшими начальниками та спеціально призначеними особами і комісіями.

9.2.3. Начальник відділу зберігання не рідше одного разу на місяць особисто перевіряє стан обліку та зберігання військового майна у закріплених за ним сховищах.

9.2.4. Начальник транспортного відділу не рідше одного разу на місяць особисто перевіряє стан обліку і зберігання військового майна у сховищах.

9.2.5. Начальник обліково-операційного відділу систематично здійснює контроль за станом обліку військового майна у відділах зберігання, транспортному відділі та інших підрозділах військового складу; один раз на квартал (на військових складах ракетного палива, пального та продовольства – щомісяця) організовує звірку даних обліку військового майна у відділах зберігання (сховищах) та транспортному відділі військового складу згідно з даними обліку обліково-операційного відділу, відповідність даним бухгалтерського обліку. У цехах по ремонту озброєння звірка проводиться щомісяця, а в інших підрозділах військових складів – у строки, встановлені начальниками відповідних військових складів.

9.2.6. Начальник складу проводить планові та раптові перевірки наявності, якісного (технічного) стану та обліку військового майна  особисто, а також через призначених службових осіб та внутрішні перевірочні комісії, у разі проведення ними перевірок господарської та операційної діяльності підрозділів військового складу, а також інвентаризації військового майна.

9.2.7. Старші начальники контроль за веденням обліку здійснюють через службових осіб та комісії, які призначаються для проведення перевірок виробничої та операційної діяльності, інвентаризації військового майна на військовому складі.

9.2.8. Кожній перевірці службовими особами і комісіями військового складу наявності і якісного (технічного) та вартісного стану військового майна обов’язково повинна передувати звірка облікових даних підрозділів, які перевіряються, з обліковими даними обліково-операційного відділу та фінансово-економічного органу.

9.2.9. У разі проведення перевірки господарської та операційної діяльності підрозділу військового складу встановлюються:

наявність у підрозділі передбачених книг та карток обліку, своєчасність і правильність записів у них облікових даних;

відповідність облікових даних підрозділу обліковим даним обліково-операційного відділу військового складу та фінансово-економічного органу;

усунення недоліків в обліку, зазначених в актах попередніх перевірок, інвентаризацій та ревізій;

виконання інших вимог цього Керівництва.

9.2.10. Інвентаризація військового майна проводиться відповідно до нормативно-правових документів.

9.2.11. Документальні ревізії фінансово-господарської діяльності на військовому складі здійснюються контрольно-ревізійною службою Збройних Сил України відповідно до вимог діючих нормативно-правових документів. Для проведення ревізій залучається внутрішня перевірочна комісія військового складу.

9.2.12. Документальна ревізія на військовому складі включає проведення інвентаризації та перевірку: законності здійснених операцій з приймання, відпускання (відвантаження, відправлення), зміни якісного (технічного) стану та списання військового майна; стану обліку військового майна в обліково-операційному відділі, у відділах зберігання та інших підрозділах, а також звітності на військовому складі; зберігання облікових документів; стану контролю за веденням обліку військового майна; використання обчислювальної техніки для ведення обліку військового майна; організації та стану економічної роботи на військовому складі; ведення претензійно-позовної роботи.

9.2.13. Після закінчення ревізії складається акт, до якого додаються матеріали інвентаризації та інші документи, які підтверджують викладені в ньому факти. Акт підписується представником контрольно-ревізійної служби, начальником складу та начальником фінансово-економічного органу. Начальник складу знайомиться із змістом акта до його підписання.

9.2.14. За необхідності за рішенням начальника складу або старшого начальника може проводитися раптова перевірка стану обліку, наявності та якісного (технічного) стану військового майна на військовому складі. Завдання такої перевірки визначаються начальником, що призначив її.

9.2.15. У всіх випадках результати перевірки стану обліку, фактичної наявності та якості військового майна службові особи (комісія), які проводили її, відображають у книгах та картках обліку (базі даних обліку на об’єктах обчислювальної техніки) відповідно з установленими правилами здійснення записів до цих документів.

9.2.16. У разі ведення обліку з використанням обчислювальної техніки контроль за його станом проводиться шляхом звірки даних облікової інформації обліково-операційного відділу з даними обліку відділів зберігання та інших підрозділів військового складу, а також з первинними обліковими документами, які знаходяться в обліково-операційному відділі.

За даними облікової інформації, наявної у фінансово-економічному органі та обліково-операційному відділі, службовій особі (комісії), яка здійснює перевірку, видаються обігові відомості (дані обліку на носії інформації для зчитування на ПЕОМ) по кожному підрозділу військового складу та по кожному найменуванню військового майна.

Обігова відомість (дані обліку на носії інформації для зчитування на ПЕОМ) повинна відображати по кожному обліковому документу, за період, що перевіряється, таку інформацію: дату обробки; реєстраційний номер, номер та дату документа; код документа; код операції та її дату; код органу військового управління, який видав документ; код вантажовідправника (вантажоодержувача); кількість, вартість військового майна та його якість (категорію, сорт, ступінь придатності). У кінці обігової відомості (даних обліку на машинних носіях інформації) зазначаються: залишок військового майна на початок періоду, який перевіряється, загальна кількість отриманого (відпущеного, відвантаженого, відправленого, списаного, переведеного до іншої категорії якості тощо) військового майна за цей період, залишок його на початок перевірки.

9.2.17. Усі недоліки у веденні обліку, зберіганні військового майна та облікових документів, виявлені під час перевірки, негайно усуваються за розпорядженням начальника складу (його заступників, начальника обліково-операційного відділу, начальників відділів зберігання та інших підрозділів військового складу.

 

9.3. Визначення контролю, види контролю, організація його проведення, обов’язки посадових осіб щодо проведення контролю у органах військового управління тощо

 

9.3.1. Контроль за веденням обліку військового майна здійснюється з метою забезпечення його своєчасності, повноти, достовірності та точності, а також законності витрати і збереження військового майна. Під час здійснення контролю також надається допомога посадовими особам служб забезпечення з’єднань, військових частин і підпорядкованих військових складів (ремонтних та інших військових частин, установ, організацій) у виконанні функціональних обов’язків з обліку військового майна.

9.3.2. Контроль за веденням обліку військового майна начальники органів військового управління здійснюють шляхом проведення документальних ревізій за планами комплексних перевірок військових частин (з’єднань), а також підпорядкованих військових складів (ремонтних та інших військових частин, установ, організацій). Крім того, за вказівкою командування, на вимогу судово-слідчих органів можуть проводитися позапланові (раптові) документальні ревізії або скорочені (вибіркові) перевірки стану обліку, а також за планом самостійної роботи всіх інспекційних органів та ревізорів.

9.3.3. Документальні ревізії здійснюються контрольно-ревізійними органами військового управління:

служб забезпечення органів військового управління – один раз на два (три) роки або за окремим розпорядженням;

військових складів (ремонтних та інших військових частин, установ, організацій) – щорічно;

9.3.4. Документальні ревізії проводяться ревізорами (інспекторами) контрольно-ревізійної служби Збройних Сил України.

Для проведення документальних ревізій у з’єднаннях (військових частинах), у ремонтних та інших військових частинах залучаються, крім того, їх внутрішні перевірочні комісії.

9.3.5. Документальна ревізія проводиться за період від попередньої ревізії до дійсної або за період, встановлений начальником, який призначив ревізію.

Документальна ревізія може проводитися на вимоги правоохоронних органів за визначеними термінами.

9.3.6. Документальна ревізія включає проведення інвентаризації військового майна і перевірку:

законності здійснених операцій по прийманню, відпусканню (відвантаженню, відправленню, передаванню), зміні вартості, якісного (технічного) стану і списанню військового майна;

доцільності і законності придбання і витрачання військового майна;

стану обліку військового майна, звітності і зберігання облікових документів;

організації контролю і заходів щодо боротьби з втратами військового майна;

правильності і своєчасності розрахунків із постачальниками і споживачами, що одержують військове майно за плату;

впровадження і використання засобів обчислювальної техніки для ведення обліку військового майна;

організації і стану економічної роботи.

9.3.7. Інвентаризація військового майна може бути повною або частковою (вибірковою) і здійснюватися в плановому порядку або раптово.

Під час проведення інвентаризації перевіряється фактична наявність, якісний (технічний) стан, комплектність та вартісні показники військового майна. При цьому виявляються:

нестача і надлишки військового майна у порівнянні з обліковими даними;

потреба в переконсервації, перевипробуваннях озброєння, техніки і майна, у заміні окремих їхніх елементів за термінами зберігання;

зайве військове майно в порівнянні з табельною потребою (нормами утримання);

військове майно, яке не має перспектив застосування.

Інвентаризація військового майна проводиться із дотриманням порядку і вимог щодо охорони державної таємниці.

9.3.8. Перевірка законності здійснення операцій по прийманню, відпусканню (відвантаженню, відправленню, передаванню), зміні якісного (технічного) стану і списанню військового майна, а також доцільності і законності його придбання і витрати проводиться шляхом ретельного аналізу оформлення й утримання первинних облікових документів.

На кожному перевіреному обліковому документі, а також на останньому листі справи з обліковими документами, робиться позначка “Перевірена” і вказується дата перевірки. Позначка підписується ревізором.

9.3.9. Під час перевірки операцій по прийманню військового майна основна увага звертається повноті його оприбуткування. З цією метою проводиться звірка облікових даних прибуткових облікових документів (нарядів, накладних, рахунки, акти приймання, атестати тощо) із записами у книгах і картках обліку.

9.3.10. Під час перевірки операцій по відпусканню (відвантаженню, відправленню, передаванню) військового майна основна увага звертається на доцільність і законність його відпускання (відвантаження, відправлення, передавання) і витрати (використання) за прямим призначенням, дотриманням норм постачання і витрат (по пальному – лімітної дисципліни). З цією метою перевіряються книги і картки обліку, накладні, наряди, акти, повідомлення і звіти про витрату військового майна, інспекторські посвідчення та інші облікові документи.

9.3.11. Під час перевірки операцій щодо списання військового майна встановлюються:

законність списання природних втрат, а також переводу військового майна з однієї категорії (ступеня гідності, сорту) до іншої;

дотримання порядку вибракування і списання військового майна після закінчення термінів його експлуатації або зберігання;

правильність і обґрунтованість видачі інспекторських посвідчень.

9.3.12. Під час перевірки доцільності і законності придбання військового майна встановлюються:

необхідність витребування і витрати коштів по кошторису Міністерства оборони України;

законність децентралізованих заготівель або закупівель військового майна;

правильність і своєчасність оприбуткування заготовленого (закупленого) військового майна, доцільність і законність його витрати;

наявність фактів придбання військового майна, яке не передбачено переліком витрат по кошторису Міністерства оборони України, а також факти сплати штрафів за затримку і переадресування транспортів.

9.3.13. Під час перевірки стану обліку військового майна, звітності і зберігання облікових документів встановлюються:

наявність передбачених цим Керівництвом книг і карток обліку, правильність їх оформлення і ведення;

достовірність і своєчасність записів за прибутковими і видатковими операціями і виведення результатів (решток) у книгах і картках обліку (правильність і своєчасність опрацювання облікових документів в обчислювальному центрі);

наявність і порядок ведення формулярів (паспортів) на озброєння, техніку, ракети, боєприпаси та інше військове майно;

своєчасність і повнота записів до них даних про огляди, технічні обслуговування (регламентні роботи), ремонти, напрацювання, консервації тощо;

достовірність і своєчасність записів втрат військового майна у книзі обліку нестач і обґрунтованість списання військового майна;

правильність складання і своєчасність подання встановлених табелями термінових донесень звітності, відповідність звітних показників до даних обліку;

правильність обліку, зберігання облікових документів і здавання їх в архів;

правильність обліку, використання і зберігання бланків облікових документів суворої звітності;

знання і виконання службовими особами (у частині, що їх стосується) вимог цього Керівництва, також наказів і директив Міністра оборони України з питань звітності.

9.3.14. Достовірність і своєчасність записів у книгах і картках обліку перевіряється шляхом звірки їх із справжніми первинними обліковими документами. Для підтвердження правильності оформлених операцій, пов’язаних із рухом і зміною якісного (технічного) стану військового майна, ревізором приймаються тільки цілком оформлені і зареєстровані оригінали первинних облікових документів. У роздавальних (здавальних) відомостях перевіряються підсумки, а також наявність підписів відповідних службових осіб за відпущене (прийняте) ними військове майно.

9.3.15. У разі встановлення фактів нестачі бланків суворої звітності ревізор негайно сповіщає про це командира (начальника) військової частини (з’єднання, військового складу, органу військового управління), яка перевіряється, із метою вжиття необхідних заходів.

9.3.16. Під час документальної ревізії звірка даних про фактичну наявність військового майна з обліковими даними здійснюється тільки після перевірки правильності виведених підсумків (залишків військового майна) у книгах і картках обліку. Усі випадки розбіжності зазначених даних заносяться до актів зняття залишків військового майна, які складаються по кожному об’єкті, де воно зберігається (знаходиться). Виявлені нестачі і надлишки військового майна відображаються в актах у кількісному і вартісному вигляді. Ці акти додаються до акта ревізії.

9.3.17. Підставою для оприбуткування виявлених під час ревізії залишків і списання нестач військового майна за книгами і картками обліку військової частини (з’єднання), а також для запису нестач у книгу обліку нестач є наказ командира, який перевіряється, а на військовому складі – наказ начальника військового складу.

9.3.18. Під час перевірки організації контролю і заходів щодо боротьби з втратами військового майна встановлюються:

стан планування, а також організація контролю службовими особами і внутрішньою перевірочною комісією за веденням обліку і цілістю військового майна;

якість проведених інвентаризацій та інших перевірок стану обліку і наявності військового майна;

причини виникнення втрат військового майна, своєчасність і дієвість вжитих заходів щодо їх усунення;

правильність і своєчасність записів виявлених втрат військового майна у книзі обліку нестач;

своєчасність відшкодування нанесеного державі матеріального збитку і обґрунтованість притягнення службових (посадових) осіб до відповідальності згідно з чинним законодавством;

ступінь усунення недоліків в обліку військового майна, яка зазначена в актах попередніх документальних ревізій, інвентаризацій та інших перевірок (у разі неповного усунення цих недоліків виявляються причини);

стан роботи з листами і скаргами військовослужбовців і працівників Збройних Сил України із питань обліку, доцільності і законності витрат (використання) військового майна.

Після закінчення перевірки контрольних заходів робиться висновок про ефективність проведених заходів щодо боротьби з втратами військового майна.

9.3.19. Правильність і своєчасність розрахунків із постачальниками і споживачами, що одержують військове майно за плату, перевіряються за прибутковими і видатковими обліковими документами шляхом звірки їх даних із даними фінансового-економічного органу.

Під час перевірки встановлюються:

наявність договорів (угод) на постачання військового майна, їх виконання, застосування санкцій до постачальників, факти сплати штрафів і пені;

ступінь реалізації планів постачань військового майна;

своєчасність оплати рахунків постачальників, обґрунтованість цін, наявність переплат і факти незаконного авансування постачальників;

наявність дебіторської заборгованості і вживання заходів щодо її стягнення;

ступінь контролю за повнотою і своєчасністю реалізації постачальниками виділених фондів військового майна, за виконанням ними рознарядок і нарядів органів військового управління;

правильність оформлення претензійних матеріалів і своєчасність пред’явлення їх постачальникам і споживачам, які одержують військове майно за плату;

законність відпускання військового майна за плату;

факти відпускання військового майна без попередньої оплати;

заходи, вжиті до постачальників і споживачів, які одержують військове майно за плату, щодо стягнення з них заборгованості;

порядок обліку військового (надлишкового) майна переданого установам для реалізації;

повнота оприбуткування коштів, що надійшли від споживачів, які одержують військове майно за плату.

9.3.20. Перевірка впровадження і використання обчислювальної техніки для ведення обліку військового майна полягає у визначенні досягнутого рівня механізації і автоматизації цього обліку, відповідності переліку і обсягу завдань з обліку військового майна, які вирішуються із використанням обчислювальної техніки, фактичним можливостям обчислювальної техніки, а також, за необхідності, виконання умов щодо охорони державної таємниці.

У результаті перевірки робиться висновок про рівень механізації та автоматизації обліку військового майна і надаються рекомендації з подальшого впровадження і раціонального використання в цих цілях обчислювальної техніки.

9.3.21. Під час перевірки організації і стану економічної роботи встановлюються:

наявність і ступінь виконання плану економічної роботи;

реальність запланованих заходів щодо економії військового майна;

своєчасність і достовірність обліку економії військового майна;

правильність і обґрунтованість обрахування економічного ефекту;

своєчасність реалізації пропозицій щодо економії військового майна;

поширення передового досвіду щодо економії військового майна;

стан реалізації військового майна.

9.3.22. Результати документальної ревізії оформляються актом, що складається за формою, наведеною у додатку 5 до цього Керівництва із обов’язковим відображенням даних про наявність військового майна, реєстрів обліку (у тому числі порядкових номерів записів), згідно з якими проводилась перевірка. Акт повинен засновуватися тільки на документально підтверджених фактах. Вносити в акт дані, які не підтверджені обліковими документами, забороняється.

Виявлені під час документальної ревізії факти порушень законності витрат (використання), зміни якісного (технічного) стану, списання, а також виявлені втрати військового майна підтверджуються в акті розрахунками в кількісному і вартісному показниках.

В акті викладається також короткий аналіз причин виявлених порушень і вказуються винні в цьому службові (посадові) особи.

До акта ревізії додаються необхідні документи, а також письмові пояснення осіб, які винні у скоєних порушеннях, і рапорти (заяви) службових осіб, які мають заперечення щодо проведення ревізії і змісту акта. У разі виявлення порушень, наслідком яких буде притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, в акті за необхідності вказуються пропозиції про проведення службових розслідувань і прийняття за ними рішень відповідним командиром (начальником), а також термін подання донесення керівнику, який призначив документальну ревізію, щодо прийнятих рішень по відшкодуванню нанесеного державі матеріального збитку.

Факти порушень, що пов’язані з нечіткою і неоперативною роботою вищих начальників, оформляються окремою довідкою (доповіддю), документом і до акта ревізії не включаються.

В акті відображаються також позитивні сторони з організації обліку військового майна.

Акт документальної ревізії доповідається ревізором начальнику, який призначив ревізію.

9.3.23. За повноту і якість проведення ревізії ревізор несе відповідальність у встановленому порядку. У разі проведення неповної ревізії в акті вказуються питання і причини, за якими не проводилася перевірка.

9.3.24. Акт документальної ревізії, проведеної контрольно-ревізійним органом, складається:

під час перевірки служби забезпечення, а також з’єднання (військової частини, військового складу, іншої установи) центрального  підпорядкування, – у двох примірниках. Один з них залишається в обревізованому з’єднанні (військовій частині, установі), інший направляється до контрольно-ревізійного органу, який здійснював ревізію.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 116; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!