Виховання школярів на національно-культурних традиціях українського народу. Педагогічний потенціал національно-культурних традицій.



Феномен національно-традиційної культури українського народу. Поняття "традиції". Сучасні вітчизняні дослідники (Ю.Д. Руденко, З.О. Сергійчук та ін.) про національні традиції як своєрідні віковічні духовні устої розвитку народу, нації, які втілюють у собі кращі досягнення в ідейному, моральному, трудовому і естетичному житті. Роль традицій як засобу передачі виховного досвіду народу (О.І. Вишневський). Традиції як філософське, соціально-психологічне і педагогічне явище, що усталено відображає наступність соціального досвіду українського народу (А.М. Бойко).

Відображення в системі національно-культурних традицій менталітету нації, надбань минулих епох і сучасності, що забезпечує підростаючому поколінню шлях пізнання: від місцевого, національного — до загальнолюдського, планетарного. Регіональні особливості традиційності у змісті й засобах виховання. Завдання виховання молоді на основі традицій. Фактори, що гальмують виховний процес на традиціях.

Історичний аспект проблеми. Концепція вселюдського значення національних традицій (М. Грушевський). Поєднання національних скарбів і загальнолюдських цінностей у працях з українознавства (М. Драгоманов). Історичні корені національних традицій нашого народу. Зародження національних традицій в епоху трипільської культури (фольклор, агрокалендар, писемність). Розвиток народної творчості. Хліборобська діяльність. Традиції Київської Русі. Християнська мораль, духовність, народний фольклор, міфологія, мистецтво. Розквіт традицій, національної освіти і виховання в період Запорізької козацької республіки. Козацький кодекс поведінки, норми християнської і народної моралі. Культивування національного духу українців; формування рис національного характеру. Переслідування традицій національного виховання у XVIII-XIX ст. К.Д. Ушинський про значення виховних ідей кожного народу у національному вихованні. Б. Грінченко, М. Костомаров, П. Куліш, І. Нечуй-Левицький, І. Франко, Т. Шевченко, Г.Г. Ващенко про педагогічну роль українських традицій. Значення традицій у виховній системі А.С. Макаренка.

Відродження вітчизняних культурно-історичних, народно-педагогічних, народознавчих виховних традицій в сучасних умовах розвитку держави, модернізації системи освіти. Виховний зміст національно-культурних традицій українського народу. Поняття «народ України» та «український народ». Сутність поняття «національна українська ідея». Завдання здійснення національного виховання через реалізацію національної ідеї. Головна мета українського національного виховання — формування людини-громадянина, національно свідомої, духовно багатої і фізично розвиненої, будівника і захисника України (В. Сухомлинський, А. Бойко, І. Мартинюк, В. Яворівський та ін.).

Виховання на традиціях як спеціально організований під керівництвом учителя процес, в якому вирішальна роль належить самій дитині, самоосвіті, самовихованню, що веде до її «самозмін» і «саморуху» (А. Бойко).

Традиції як педагогічний феномен. Поняття «виховання на національно-культурних традиціях». Основні напрями та суб’єкти виховання на національно-культурних традиціях. Причини, що гальмують процес виховання на національно-культурних традиціях українського народу. Значення методичної роботи навчально-виховного закладу для організації виховання на національно-культурних традиціях; структура методичної роботи з проблеми. Педагогічні умови успішного функціонування і розвитку виховання на національно-культурних традиціях українського народу.

Традиції Полтавського регіону. Полтавщина — унікальний центр національної культури і духовності України. Полтавські осередки народного декоративно-ужиткового мистецтва, художньої вишивки, килимарства, художньої кераміки, традиційних виробів з дерева, плетіння з лози. Розвиток і традиції гончарного мистецтва. Використання традицій у процесі трудового виховання учнів. Українознавчі засади виховання молоді на традиціях регіону. Українознавство як система знань про український етнос, об'єднаний походженням, мовою, історією, культурою, традиціями, спільними психічними рисами, ментальністю, системою цінностей.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 337; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!