Співробітництво педагогічного і батьківського колективів. Інноваційні та традиційні засоби виховання дітей у сім’ї.



Поняття «виховний простір». Єдиний виховний простір як певний теоретико-практичний конструкт. Суб’єкти виховання дитини: родини учнів, дошкільні, шкільні, позашкільні заклади, дитячі, юнацькі і молодіжні об`єднання, медичні, культурні, релігійні, благодійні організації, центри соціальної, психолого-педагогічної допомоги, консультаційні пункти, засоби масової комунікації, суспільні фонди тощо. Встановлення багаторівневої виховуючої взаємодії між суб’єктами з метою єднання виховуючих впливів на розвиток дитини. Школа — центр єдиного виховного простору.

Проблема сімейного виховання в історико-педагогічній ретроспективі. Роль сім’ї у вихованні дітей. Реалізація вимог суспільства до підростаючих поколінь у процесі сімейного виховання. Проблема застосування фізичних покарань дітей. Поширення авторитарного підходу до виховання. Накопичення досвіду гуманістичних відносин і успішного вирішення батьками складних питань виховання.

Традиційна українська педагогіка про поєднання засобів сімейного впливу на дитину з громадськими формами виховання дітей і засобами релігійно-обрядового впливу. Досвід громадського виховання братських шкіл України. Проблема співвідношення авторитарного і гуманістичного підходів у творчості Дж. Локка, Ж.-Ж. Руссо, Й. Песталоцці, Г. Сковороди, Я. Козельського, А. Дістервега, Р. Оуена, К. Ушинського, Л. Толстого, відомого християнського педагога І. Боско. Проблема морального авторитету батьків як передумови ефективного гуманістичного виховання дітей у сім’ї в творах А. Макаренка, В. Сухомлинського. Пошук змісту, шляхів і форм виховуючої взаємодії школи, родини і громади. Актуальні проблеми сучасного родинного виховання.

Сім’я як мікросередовище, де відбувається передача першого соціального досвіду особистісної діяльності і поведінки. Конкретно-історичний характер інституту сім’ї. Функції традиційної сім’ї: біологічна (репродуктивна), економічна, господарсько-побутова, духовна, захисна, соціальна (соціалізуюча), освітня. Психолого-педагогічних умови сімейного виховання. Сучасні тактики сімейного виховання.

Роль сім’ї у вихованні в дітей свідомої дисципліни, обов’язку і відповідальності. Єдність вимог до дітей з боку сім’ї та школи. А.С. Макаренко про керівну роль школи у вихованні окремого учня й у роботі з його родиною. Способи зв’язку школи з сім’єю. Завдання поширення і популяризації серед батьків наукових знань про виховання дітей в умовах сучасної родини, гуманне ставлення до кожної дитини, єдності поваги і вимогливості до неї. Авторитет батьків.

Модульний зміст і розподіл навчального матеріалу, рейтинговий контроль знань. Моніторинг якості знань і вихованості дитини.

Історико-педагогічні аспекти виникнення і розвитку модульного способу навчання (С.Постлетвейт – 60-ті роки XX ст.). Кредитно-модульна система як засіб підвищення якості і ефективності навчального процесу. Переваги кредитно-модульної системи (індивідуальний підхід до студента, урізноманітнення навчального процесу, користування інформацією суміжних дисциплін, різнобічність і самостійність роботи студента над навчальним матеріалом, стимуляція регулярності навчання) .

Розуміння суті понять «модуль», «навчальний модуль», «модуль навчальної дисципліни», «модульне навчання».

Модуль як логічно і тематично завершена концептуальна одиниця навчального матеріалу.

Навчальний модуль як задокументована завершена частина освітньо-професійної програми навчальної дисципліни, пропедевтичної та виробничої педагогічної практики, атестації студента. Визначення змістових модулів навчання. Залежність змісту і кількості модулів від дидактичних завдань навчальної дисципліни.

Структура модуля (виклад інформації науково-методичного забезпечення, методичні рекомендації щодо засвоєння навчального матеріалу, довідки, тестові завдання, питання самоконтролю).

Модульні контрольні роботи як форма стимуляції активності студента протягом усього семестру. Співвідношення поточного оцінювання і результатів модульних контрольних робіт.

Реалізація модульного способу навчання відповідними формами навчального процесу.

Рейтинговий контроль знань. Модульне навчання в поєднанні з рейтинговою системою оцінювання знань, умінь і навичок. Суб’єкт-суб’єктна взаємодія як найсуттєвіша перевага модульно-рейтингово навчання. Правила впровадження рейтингової системи оцінювання знань, умінь і навичок. Труднощі при впровадженні кредитно-модульної системи навчання.

Моніторинг якості знань і вихованості дитини. Моніторинг як необхідна умова інноваційної діяльності вчителя. Розробка тестових завдань та їх роль в оцінюванні успішності учнів. Незалежне оцінювання. Комп’ютер як інструмент педагогічної діагностики. Поточне або тематичне оцінювання. Організація семестрової атестації. Проект як форма підсумкової атестації. Інноваційні підходи до оцінювання за допомогою портфоліо.

Діагностика вихованості учня. Предмет педагогічної діагностики. Зміст діагностики окремого учня і класу в цілому. Критерії і показники вихованості. Методи моніторингу вихованості дитини.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!