ПРАКТИКУМ З ГРУПОВОЇ ПСИХОКОРЕКЦІЇ



Тема 1: Поняття про групову психокорекцію, цілі та норми групової роботи

Співвідношення понять "групова психотерапія", "групова психокорекція" і "груповий тренінг". Загальне уявлення про групову психокорекцію,специфічні риси групової психокорекції. Класифікація писхокорекційних груп, склад та учасники групи.

Переваги групової форми психологічної роботи. Цілі групової роботи. Основні характеристики психокорекцій них груп:ролі психокорекційної групи. Поняття та норми психокорекційних груп.

Психокорекційний вплив групи: терапевтичні фактори. Заохочення надії. Універсальність проблем. Етапи розвитку групових процесів у психокорекційних групах. Інформування учасників групи. Згуртованість групи.

Рольові позиції в групі. Поняття про групову згуртованість. Гомогенність і гетерогенність груп. Якісний склад корекційних груп . Кількісний склад корекційних груп.

Вимоги до комплектування груп. Принципи створення психокорекційних груп. Залежність групових цілей від типів груп. Типологічна структура ролей. Ролі, що сприяють вирішенню завдання та поданню підтримки. Групові норми рольової поведінки.

Тема 2. Т-групи

Дослідження К. Левіна у сфері групової динаміки. Перші Т-групи. Створення національної лабораторії тренінгу (НЛТ) у США. Види Т-груп. Основні поняття та процедури Т-груп. Цілі Т-груп. Навчальний цикл того, як вчитись: уявлення самого себе, зворотний зв’язок та експериментування. Принцип “тут і зараз”. Особливості поведінки керівника Т-групи. Комунікативні вміння, що розвиваються у Т-групі: описання поведінки, зворотний зв’язок, активне слухання та конфронтація. Структурований підхід до Т-груп. Застосування

Т-груп у конкретних організаціях.

Тема 3. Групи зустрічей

Визначення поняття “зустріч”. Внесок К. Роджерса у розвиток теорії та практики груп зустрічей, його концепція “основної зустрічі”. Основні етапи розвитку теорії груп зустрічей. Принципи та методи роботи у групах зустрічей. Ознаки визначення поняття групи зустрічей (за Шутцем): саморозкриття, усвідомлення самого себе, відповідальність, увага до почуттів “тут і зараз”. Основні процедури груп зустрічей: встановлення контакту; побудова довірливих стосунків; вивчення конфліктів; вивчення супротиву; співчуття і підтримка. Види груп зустрічей.

Тема 4. Гештальтгрупи: сутність, теорія і практика

Формування гештальтпідходу до групової роботи Ф. Перлзом. Поняття про супротив. Груповий процес і групова динаміка. Засоби і методи роботи в гештальтгрупах. Особливості функціонування гештальтгруп. Гештальтметодики: розширення свідомості, інтеграція протилежностей, посилення уваги до почуттів, робота з мріями, прийняття відповідальності за себе, подолання супротиву.

Тема 5. Cутність, історія і розвиток психодрами

Метод психодрами. Психодрама Я. Морено як основа груп взаємодопомоги. Історія створення психодраматичного підходу у груповій психотерапії. Методичні питання психодрами: сценограми індивідуальної роботи; сценограми міжособистісної взаємодії; сценограми простору та руху; принцип лідерства у виконанні ролі. Режисура підготовки та постановки психодрами. Поняття та методи психодрами. Рольова гра. Спонтанність і принцип “тут і зараз”. Основні поняття: “творчість”, “теле”, “інсайт”, “катарсис”. Ролі у психодрамі. Фази розвитку психодрами: розминка, психодраматична дія, наступне обговорення. Методики, що використовуються у психодраматичній дії: монолог, двійник або друге “Я”, обмін ролями, відображення.

Тема 6. Групи тілесної терапії

Історія створення груп тілесної терапії. Сутність і мета тілесної терапії. Терапія В. Райха. Біоенергетичний підхід А. Лоуена. Основні поняття, методи та підходи груп тілесної терапії. Основні поняття теорії  груп тілесної терапії: “енергія”, “мускульна броня”, сім кіл “мускульної броні” за В. Райхом, “ґрунт під ногами”. Типи характеру за А. Лоуеном. Процедури тілесної терапії: дихання, оцінка тіла та напружені пози, фізичні вправи, фізичний контакт. Різні підходи тілесної терапії: метод Фельденкрайса, метод Александера, структурна інтеграція (рольфінг), первинна терапія. Критика методів тілесної терапії.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 320; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!