Тема 2. Методологічні основи та методи соціально-психологічного дослідження



Проблема методології дослідження в соціальній психології. Методологічні й теоретичні основи соціально-психологічних досліджень.

Методи сучасної соціальної психології.

Спостереження як один із основних методів дослідження в соціальній психології. Спеціалізовані соціально-психологічні методи. Контент-аналіз - один з методів якісно-кількісного аналізу змісту документів. Провідні ознаки соціально-психологічного дослідження та їх особливості.

Тема 3. Поняття спілкування в соціальній психології

Проблема спілкування в соціальній психології. Поняття про спілкування. Спілкування як обмін думками, почуттями, переживаннями (Л.С. Виготський, С.Л. Рубінштейн). Спілкування як один з різновидів людської діяльності (Б.Г. Ананьєв, М.С. Каган, І.С. Кон, О.О. Леонтьєв).

Спілкування як специфічна соціальна форма інформаційного зв'язку (А.Д. Урсул, Л.О. Резников).

Спілкування та комунікація. Міжособистісне спілкування.

Вербальна та невербальна комунікації та їх особливості. Вербальна комунікація як найбільш універсальний засіб людського спілкування, який забезпечує змістовний аспект взаємодії та взаєморозуміння в процесі спільної діяльності. Бар'єри у спілкуванні та їх подолання.

Інтерактивний бік спілкування. Взаємодія як організація діяльності. Механізм соціальної взаємодії. Типи взаємодії. Конфлікт. Розв'язання конфлікту через конфронтацію до співробітництва.

Перцептивний бік спілкування. Соціальна перцепція. Проблема розуміння людини людиною.

Тема 4. Психологічні способи впливу в процесі спілкування

Психологічні способи впливу та їх характеристика. Актуальність вивчення способів впливу на сучасному етапі розвитку суспільства. Зараження як неусвідомлювана мимовільна схильність індивіда до певних психічних станів. Механізм зараження.

Паніка як різновид зараження. Передумови виникнення паніки. Умови виникнення паніки та особливості поведінки людей. Методи попередження та припинення паніки. Причини, що сприяють виникненню паніки: фізіологічні, психологічні, соціально-психологічні.

Поняття навіювання. Поняття наслідування. Різновиди наслідування за Г. Тардом: 1) логічне і не логічне; 2) зовнішнє і внутрішнє; 3) наслідування мода і наслідування звичай. Тлумачення природи наслідування. Наслідування як творче відтворення прикладу з урахуванням обставин ( А. М. Аальцев).

Поняття про чутки. Інформаційна та експресивна характеристики чуток. Види чуток. Причини виникнення чуток.

Тема 5. Проблема особистості в соціальній психології

Проблема особистості в соціальній психології. Особистість як об'єкт та суб'єкт соціального розвитку. Установки, соціальні диспозиції та атитюди особистості. Моделі соціального розвитку особистості. Стереотипи розуміння соціального розвитку людини. Динаміка соціального розвитку людини в процесі онтогенезу. Особистісна зрілість. Закономірності соціального розвитку людини.

Статус особистості як показник становища в групі (Т. Шибутані, С.Н. Тимашов). Статуси "заданий" і досягнутий, "формальний", "неформальний". Статус особистості як елементарна одиниця соціальної системи (В.Б. Ольшанський). Позиція як інтегральна система вибіркових відносин особистості.

Поняття соціальної ролі. Історія виникнення поняття "соціальна роль". Підходи до інтерпретації соціальних ролей особистості. Ролі особистості в малих групах.

Тема 6. Проблема групи в соціальній психології

Поняття про соціальні групи, їх класифікація. Історія виникнення поняття групи. Головні ознаки групи: зміст та характеристика спільної діяльності; цілі та завдання діяльності; певний тип взаємовідносин між членами групи; зовнішня та внутрішня організація; норми та цінності; усвідомлення членами групи належності до неї.

Класифікація груп у соціальній психології. Реальна група. Умовна група.

Організовані та неорганізовані групи та їх характеристики. Основні підходи до вивчення груп (Я. Щепанський, Є.С. Кузьмін, В.Є. Семенов).

Поняття та процеси групової динаміки. К. Левін та Л. Фестінгер про групову динаміку. Групові динамічні процеси: розвиток групи, нормоутворення, феномен групового тиску, групова згуртованість, прийняття групового рішення, лідерство та керівництво. Механізми групової динаміки, розв'язання внутрішньогрупових суперечностей.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!