Культурні надбання дохристиянської Русі.



Ще в дохристиянський час склалися перекази, які пізніше були включені в «Повість временних літ»: про Кия, Щека, Хорива і сестру їх Либідь, про помсту княгині Ольги деревлянам за вбивство її чоловіка - князя Ігоря, про одруження Володимира з полоцькою княжною Рогнедою, про «віщого» Олега та інші. Народні традиції жили також в мистецтві дохристиянської Русі. Стародавні русичі були неперевершеними майстрами дерев'яної скульптури та архітектури. Наприклад, на початку Х ст. у Новгороді був споруджений з дуба Софіївський собор з 9 високими та 4 меншими зрубами. У «Повісті временних літ» згадується про існування у 945 р. в Києві, кам'яного князівського палацу Святослава. Досить високого рівня досягло до Х віку і ремесло. Виготовленням виробів із заліза і кольорових металів займалися переважно майстри-професіонали. Ковальська справа вважалася заняттям почесним і навіть чаклунським. Розвивалися гончарна справа, ткацтво, вичинка й обробка шкіри, різьблення по каменю і дереву. З льону, конопель і вовни слов'янки ткали чудові сукна і полотна, їм було знайоме складне малюнкове ткання і вишивка. Високим умінням відрізнялися майстри обробки шкір. Торгівля продуктами сільського господарства і ремесла, що зароджувалася, спочатку мала характер обміну як всередині общини, так і між племенами та землями. Згодом зародилися товарно-грошові відносини. Отже, духовна культура дохристиянської Русі не була «примітивною», як іноді стверджують богослови. Вона вбирала специфічні риси своєї епохи і пізніше чимало її досягнень були запозичені християнством: рукоділля, витвори декоративного мистецтва, елементи старої дерев'яної архітектури в кам'яній, старі орнаменти в книгах тощо.

 

Культурно - просвітницька діяльність Києво-Могилянської академії.

Києво-Могилянської академія це своєрідний посередник між суспільством і небом. Навчали моральні якості. Академія дала багато представників Виговського, Петра могилу Величку, Граб*янку, Самовидця., Сковорада, Мазепа. Ки́єво-Могиля́нська акаде́мія - стародавній перший навчальний заклад в Києві, що відповідав запитам і потребам духовного життя українського народу. .Ця академія була створена на базі київської братської школи, деякі вчителі Львівської та Луцької братських шкіл переїхали викладати до Києва. У вересні 1632 року Київська братська школа об'єдналася з Лаврською школою Серед них були письменники, поети, педагоги, перекладачі, вчені ,богослови, книговидавці, художники. Просвітники гуртувались навколо друкарні Києво-Печерського монастиря під покровом його архимандрита Єлисея Плетенецького. Діяльність вченого гуртка справляла помітний вплив на патріотичні почуття громадян, на їх бажання прислужитися загальним інтересам. Протягом всієї історії український народ не мав іншої інституції, яка б справила більший вплив на розвиток його освіти, науки, культури ніж Києво-Могилянська академія. На місці старої, дерев'ної церкви гетьман Мазепа звів нову кам'яну в козацькому бароковому стилі. Гетьман Сагайдачний вступає до Киівського братства "зі всім Войськом",тому Братство й школа отримують могутній захист.

 

Культурно-просвітницьюі діяльність діячів греко-католицької церкви (А. Шептицький, Й.СліпиЙ та ін.).

Шептицький-був освідченою людиною, найбільше займався культурно-просвітницькою діяльність серед усіх діячів греко-кат церкви; підтримував просвіти, рідну школу . Був меценатом утворив музей у львові. Був дуже розумною люд. Сліпий-талановитий, член НТШ (нац. Товариство шевченка), найбільше займався діяльністю в еміграції, будував греко-кат храми, за кордоном допомагав грека-кат церкві. Особливий перiод культ-просвiт. дiяльностi Укр. греко-католицькоi церкви пов'язаний з iм'ям митрополита Шептицького, який очолював ii протягом першоi половини ХХ ст. В цей час на зх. укр землях вiдчутний був вплив римського католицизму,та не менша загроза вiд польського уряду, який намагався полонiзувати украiнцiв через iх покатоличення. Велика роль належить Шептицькому і церкві за цих умов укр. народ зміг вистояти і зберегти свою віру,мову,культуру. Треба віддати належне за розвиток системи шкіл культ-просв установ(просвіта), молодіжних організацій (пласт), заснування Нац. музею у Львові. Сліпий був членом НМ, заступник голови Українського католицького союзу,єпископ грек-кат церкви. Зараз греко-кат церква співпрацюж з організацією Карітас. Досить високого рівня досягло до Х віку і ремесло. Виготовленням виробів із заліза і кольорових металів займалися переважно майстри-професіонали. Ковальська справа вважалася заняттям почесним і навіть чаклунським. Розвивалися гончарна справа, ткацтво, вичинка й обробка шкіри, різьблення по каменю і дереву. З льону, конопель і вовни слов'янки ткали чудові сукна і полотна, їм було знайоме складне малюнкове ткання і вишивка. Високим умінням відрізнялися майстри обробки шкір. Торгівля продуктами сільського господарства і ремесла, що зароджувалася, спочатку мала характер обміну як всередині общини, так і між племенами та землями. Згодом зародилися товарно-грошові відносини.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 193; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!