Ш. СТРУКТУРА ТА ЗМІСТ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Дипломна робота має містити:
1) титульний аркуш;
2) зміст;
3) вступ;
4) розділи основної частини (розділ 1 – теоретичний; розділ 2 – аналітичний; розділ 3 – конструктивний; розділ 4 – охорона праці на підприємстві);
5) висновки і пропозиції;
6) список використаних джерел;
7) додатки (як мінімум, ксерокопії надрукованих наукових праць);
Зміст дипломної роботи складають відповідно до її теми (назви). Зміст обов’язково узгоджують з науковим керівником на початку виконання роботи. Назви розділів слід формулювати відповідно до теми роботи, вони мають бути змістовно вужчими за саму тему наукового дослідження.
У вступі обґрунтовують: актуальність обраної теми; здійснюють огляд бібліографічних джерел, постановку мети і завдань дослідження; формулюють об'єкт і предмет дослідження; зазначають обрані методи дослідження, теоретичну цінність і прикладну значущість отриманих результатів; положення, що виносяться на захист,, вказують наявність опублікованих статей чи тез доповідей за обраною темою, перелік конференцій, в яких брав участь автор роботи. Результати дипломної роботи магістра мають бути опубліковані як мінімум в одній науковій праці (тезах конференцій). При висвітлені актуальності (до однієї сторінки тексту) слід визначити сутність проблем, дотичних до економічних процесів та явищ, що досліджуються.
Після визначення наукової проблеми слід перейти до формулювання мети дослідження та конкретних завдань, які мають їй відповідати. Як правило перерахунок завдань починають з таких дієслів: дослідити..., розкрити..., обґрунтувати…, встановити... виявити..., визначити..., вивести залежність..., сформулювати...., узагальнити..., здійснити класифікацію..., побудувати модель... тощо. Формулювання завдань потребує максимальної уваги і є надзвичайно важливим, оскільки розкриття процесу теоретичного та практичного вирішення завдань становить зміст дипломної роботи.
|
|
Обов'язковим елементом вступу є визначення об'єкту і предмету дослідження. Об'єктом дипломної роботи виступають економічні, організаційні, соціальні та інші процеси, явища, види діяльності, закономірності, механізми, які формуються в межах зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання та породжують проблемні ситуації в агропромисловому секторі економіки.
Предмет дослідження виступає нерозривною частиною об’єкту і є певним аспектом дослідження відносин, процесу чи явища в межах обраного об’єкта.
Методи дослідження розглядаються як науковий інструментарій, за допомогою якого здійснюється дослідження, і є обов’язковим елементом вступу до дипломної роботи.
|
|
У вступі викладаються й інші елементи наукового пошуку магістранта. Як правило, це уточнення щодо фактичного матеріалу, на основі якого виконана дипломна робота. Також дається перелік основних джерел отримання інформації (офіційних, наукових, літературних, бібліографічних, звітної інформації підприємств), вказуються методологічні засади проведеного дослідження.
У вступі вказується структура та обсяг роботи, а саме: повний обсяг диплому в сторінках; кількість ілюстрацій, таблиць, додатків; кількість використаних літературних джерел.
Основна частина магістерської роботи складається з трьох розділів: перший – теоретичний; другий – аналітичний; третій – рекомендаційний (конструктивний).
У першому (теоретичному) розділі роботи слід розкрити економічну сутність предмету дослідження та визначати його зв'язок з об'єктом дослідження. Також важливо з’ясувати чинники впливу на функціонування і розвиток предмету дослідження, систему показників, які вимірюють рівень впливу цих чинників, принципи управління зовнішньоекономічною діяльністю, що реалізують дію факторів на досліджуваний процес або явище.
У теоретичному розділі важливо розглянути загальні теоретичні та методичні підходи до вирішення досліджуваної проблеми, використовуючи відповідні літературні джерела, зокрема іноземні та, порівнюючи різні наукові концепції. Обов’язковим є використання офіційних статистичних даних та посилання на джерела інформації. Теоретичне обґрунтування досліджуваних проблем передбачає розкриття сутності, значення, класифікаційних характеристик, еволюційного розвитку та сучасних особливостей предмету дослідження, а також ролі й місця досліджуваних явищ та процесів у діяльності суб’єкта господарювання. Значна увага має бути приділена методичному інструментарію дослідження, методичним положенням техніко-економічного аналізу й оцінки предмету дослідження. Даний розділ має містити окремі елементи наукової новизни, обґрунтування позиції автора щодо обраних методів дослідження, тому що в саме цьому розділі магістрант повинен довести свій рівень володіння загально-науковими методами досліджень.
|
|
У другому (аналітичному) розділі роботи здійснюється комплексний аналіз предмету дослідження на базі значного масиву даних із застосуванням економіко-математичних методів, зокрема моделювання. У цій частині роботи надається кількісна оцінка дії зовнішніх і внутрішніх чинників впливу на організаційно-економічну діяльність суб’єкта господарювання. Метою підготовки даного розділу є кількісна та якісна діагностика проблеми, оцінка існуючих практичних підходів та інструментів, за допомогою яких можна вирішити проблеми на реальному підприємстві – суб’єкті ЗЕД.
|
|
Аналітичний розділ містить описову характеристику сучасного організаційно-економічного та соціального стану об'єкту дослідження, аналіз діяльності суб’єкта господарювання відповідно до обраного напряму дослідження. Необхідно охарактеризувати організацію зовнішньоекономічної діяльності суб’єкта господарювання, проаналізувати його виробничий потенціал та стан зовнішньоекономічної діяльності, визначити особливості організаційно-економічного механізму управління зовнішньоекономічним розвитком підприємства, оцінити діяльність персоналу підприємства, визначити напрями підвищення ефективності діяльності підприємства на внутрішньому і зовнішньому ринках тощо з використанням накопиченого фактичного матеріалу та теоретичних знань і певного методичного інструментарію.
Усі аналітичні розрахунки, таблиці, графіки, діаграми, рисунки мають супроводжуватися економічним аналізом та висновками, які дозволяють визначити сутність процесів, що спостерігаються в організаційно-економічній та зовнішньоекономічній діяльності суб’єкта господарювання, виявляють її особливості, тенденції, створюють базу для розкриття невикористаних резервів. Джерелом інформації має слугувати статут суб’єкта господарювання, планові та фактичні показники його господарської діяльності, статистична і бухгалтерська звітність, накази, розпорядження, результати спостережень, опитувань і обстежень тощо. Необхідно пам’ятати, що випускник має засвідчити уміння здійснювати правильне узагальнення накопиченого фактичного матеріалу, групування та обробку даних, на основі яких провадиться кваліфікований аналіз, обґрунтовуються пропозиції.
Третій (конструктивний) розділ роботи виконується на результатах і висновках аналітичного розділу. Для обґрунтування перспективних напрямів розвитку предмету дослідження використовуються висновки першого розділу роботи. У цьому розділі студент має запропонувати конкретні рекомендації щодо розв’язання проблеми відповідно до напряму дослідження, основних теоретичних положень, методичних підходів, методичного інструментарію, що викладені у теоретичному розділі.
Кожна пропозиція, рекомендація повинна мати розгорнуте обґрунтування на підставі висновків аналізу, проведеного в аналітичній частині, з урахуванням виявлених відхилень, проблем і недоліків. Запропоновані вдосконалення мають містити розрахунково-кількісне обґрунтування із застосуванням методу математичного моделювання, відображати їх вплив на підвищення результативності досліджуваного процесу на підприємстві-суб’єкті ЗЕД, оцінювати ефект від впровадження запропонованих рішень. Пропозиції студента щодо науково-практичного вирішення досліджуваного питання повинні відповідати критеріям наукової новизни, оптимальності, цільової ефективності та практичного втілення.
Основними напрямами використання інформаційних технологій у даному розділі можуть бути наступні:
· кореляційно-регресійний аналіз та прогнозування на основі трендів в середовищі Excel, Forecast Expert, Maple, Maxima, MATLAB, Scilab, SPSS Statistics, Rcmdr, тощо;
· оптимізація виробничих та господарських процесів на базі Excel;
· створення моделі зовнішньоекономічного розвитку підприємства за допомогою таких програм як: Project Expert, Excel, 1С:Підприємство;
· управління проектами з використанням Mіcrosoft Project тощо.
Головною умовою підготовки цього розділу є вирішення існуючої задачі на основі проектування та використання інформаційних систем, що відрізняються якісно новим рівнем, відмінним від існуючих на даний час, або розв’язання нової задачі готовими прикладними програмними рішеннями (програмними продуктами).
Зміст розділів основної частини повинен відповідати темі дипломної роботи та повністю її розкривати. У першому, другому та третьому розділах магістрант має логічно й аргументовано викласти матеріал згідно з назвою пунктів змісту. При виконанні першого та другого розділів обов'язковим є використання зарубіжних першоджерел, зокрема мовою оригіналу.
Висновки до розділів мають містити: стисле викладення результатів з цифрами і фактами; формулювання новизни отриманих наукових результатів, обґрунтування їх достовірності та пояснення їх практичної цінності. Кожен розділ роботи має закінчуватися висновками обсягом до одної сторінки.
Загальні висновки і пропозиції дипломної роботи є послідовними, логічно викладеними результатами, які кореспондуються із загальною метою та конкретними завданнями, сформульованими у вступі. Вирішення кожного із поставлених у вступі завдань повинно бути відображене одним або декількома пунктами у висновках.
Після загальних висновків слід розміщувати список використаних джерел, оформлених згідно із встановленими стандартами. Студент повинен посилатися на джерела, які використані у роботі. Такі посилання дають змогу перевірити достовірність цитування певних наукових робіт та інформаційних джерел. Обов’язковою вимогою є використання наукових праць та інших джерел інформації, які були опубліковані у рік представлення дипломної роботи до захисту.
Допоміжні або додаткові матеріали, які переобтяжують текст основної частини роботи, але необхідні для повноти її сприйняття, доцільно вносити до додатків. За змістом додатки можуть бути різноманітними. Для них характерні проміжні математичні доведення, формули і розрахунки, таблиці допоміжних цифрових даних, копії справжніх документів, витяги зі звітних матеріалів, виробничі плани і програми, розрахунки економічного ефекту, інструкції та методики, опис алгоритмів і програм вирішення задач на ЕОМ, розроблених під час виконання магістерської роботи, окремі положення з інструкцій і правил, ілюстрацій допоміжного характеру.
Таким чином, зміст дипломної роботи є систематизованим викладенням наукового дослідження магістранта, яке має характеризуватися певним ступенем абстрагування, активним застосуванням математичного апарату, засобів логічного мислення, комп'ютерних технологій та методів математичної статистики.
Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!