II . Календарно-тематична структура



Управління освіти і науки Сумської міської ради

            Інформаційно-методичний центр

 

 

Кроки

До школи

Розробки занять для дітей,

Майбутніх першокласників)

                                                  

                      Суми - 2012

Схвалено науково-методичною радою Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради (протокол № 1 від 09.04.2012 р.)

Автори-упорядники: Москаленко Л. М. – методистІнформаційно-методичного центру; Снаговська В. І.,

Андрієнко В. М., Сахно О. В. – творча група вчителів початкових класів ЗОШ №15.

Редакційна рада: Плахотнікова  Г. Д. – директорІнформаційно-методичного центру.

 

   У збірнику вміщено планування та розробки занять для дітей, майбутніх першокласників, які не відвідували дошкільні навчальні заклади.

  Заняття розроблені відповідно до Базової Програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».

  Матеріали даного посібника розраховані на вчителів початкових класів та вихователів дошкільних навчальних закладів.

 

 

 

Зміст

Пояснювальна записка……………………………………….......4

Календарно-тематична структура програми «Кроки до школи»…………………………………………………………………6

Заняття…………………………………………………………...11

1. Культура. Культура спілкування. Країна ввічливих слів….11

2. Культура. Культурна спадщина народу. Чарівний світ казки…………………………………………………………………18

3. Природа. Пори року…………………………………………24

4. Природа. Світ рослин. Рослини лісу……………………….34

5. Природа. Світ тварин. Лісові мешканці……………………40

6. Я сам і інші люди. Я і моя сім’я…………………………….48

7. Я сам і інші люди. Україна – моя Батьківщина……………56 Література……………………………………………………….68

Розвивальна програма «Кроки до школи»

Пояснювальна записка

Програма «Кроки до школи» розроблена на основі Базової Програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» під редакцією О. А. Кононко.

  Для того, щоб максимально наблизити та систематизувати рівень знань і уявлень про оточуючий світ дитини, яка виховувалася в домашніх умовах, до дітей, що набували певні знання в дитячому садочку, авторами розроблено планування тем за основними показниками зрілих форм активності дитини у сферах життєдіяльності: «Культура», «Природа», «Я сам і інші люди».

Головною метою програми є:                                     

1) створення комфортних умов перебування дитини в шкільному закладі серед однолітків;

2) створення сприятливих умов, за яких виникає в дитини бажання пізнавати світ, здобувати знання та активно ділитися своїм життєвим досвідом;               

3) створення відповідної емоційної атмосфери, яка сприятиме формуванню довірливого ставлення до вчителя як до людини, котра не тільки виховує та навчає, але й протягом певного часу проживає спільне з дитиною життя.

Для успішної реалізації цієї мети програма висуває ряд завдань, що постають перед педагогом:

розвивальні:                                                  

1) створювати сприятливі умови для розвитку самостійності дитини у використанні здобутих уявлень і знань про природу, навколишній світ, життя рослин, тварин та людей;                   

2) розвивати вміння налагоджувати доброзичливі взаємини з людьми різного віку;

виховні:                                                        

1) виховувати культуру поведінки в шкільному закладі, у класному колективі, на вулиці, у сім’ї;                                              

2) приділяти увагу становленню основ моралі;

3) виховувати людяність, розсудливість, ввічливість та інші якості гармонійно розвиненої особистості;

навчальні:                                                  

1) вправляти дітей у застосуванні теоретичних знань про оточуючий світ та про себе самого, які дитина набула з власного життєвого досвіду;                                              

 2) систематизувати уявлення та знання дітей про навколишній світ;     

3) формувати пізнавальний інтерес, уміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, запам’ятовувати, творчо ставитися до виконання завдань.

   Програма орієнтує педагога на обов’язкове врахування вимог щодо індивідуальних вікових особливостей дитини.

  Заняття подаються комплексно з інтегрованим підходом. Рекомендована тривалість заняття - 60 хвилин. Заняття проводяться у три етапи, з обов’язковим упровадженням фізкульт-хвилинок  та перерв, з використанням рухливих ігор.

  Згідно з віковими особливостями дитини 5-6 років заняття проводяться через упровадження різноманітних ігор: дидактичних, сюжетно-рольових, ігор-подорожей, ігор-екскурсій та інших.

   При плануванні занять першочергова увага приділялася єдності з активними сферами життєдіяльності та доступності матеріалу згідно з віковими особливостями розвитку дитини.

Розробляючи заняття, педагог не оминає увагою такий аспект роботи, як мовленнєва діяльність, де надається велике значення звукоутворенню, розвитку літературного мовлення, збагаченню словникового запасу. Такий аспект роботи, як логіко-математична діяльність, вправляє дітей у набутті первісних знань з математики. Ця робота включає лічбу в межах 10, порядкову лічбу, оперування простими математичними й просторовими поняттями.

Узагальнення певних знань проводиться й через формування графічних навичок, які несуть не тільки навчально- розвивальне навантаження, але й спрямовані на розвиток емоційної рівноваги та сприйняття себе самого як творчої особистості.

 

II . Календарно-тематична структура

Програми «Кроки до школи»

(7 занять)

Сфера   життє- діяльності Орієнтовна тематика занять  Аспекти роботи та  завдання, спрямовані  на досягнення мети    
 Культура (2 заняття)    1. Культура спілкування. Країна ввічливих слів    2. Культурна спадщина народу. Чарівний світ казки Мовленнєва діяльність: слухання та аналіз творів; відтворення тексу; Складання речень за зразком; вибудова повних речень; утворення нових слів за допомогою зменшувано - пестливих суфіксів та суфіксів згрубілості; утворення слів та словосполучень, протилежних за значеннями; збагачення словникового запасу словами: один, багато, стільки ж, угорі, унизу, попереду, позаду, день, ніч, вечір, ранок, добрий день, до побачення, будь ласка. Логіко-математична діяльність:лічба в межах 10; порядкова лічба; порівняння; робота з геометричними фігурами; асоціативне порівняння геометричних фігур з предметами, що нас оточують; робота над формуванням понять: один-багато, малий-великий, більше-менше, тонкий- товстий, високий-низький. Графічні навички:створення образу на основі круга (асоціативне порівняння).  

 

 Сфера  життє-діяльності  Орієнтовна тематика        занять Аспекти роботи та за вдання, спрямовані на досягнення мети
  Природа (3 заняття)   1. Пори року 2. Світ рослин. Рослини лісу 3. Світ тварин. Лісові мешканці Мовленнєва діяльність: складання розповіді описового характеру; вправляння в діалогічному мовленні; уведення в активний словник синонімів та антонімів; розповіді про життєві ситуації без спирання на опору; словоутворення від певних назв; звуковий аналіз слів; відпрацювання орфоепічної вимови приголосних звуків; поділ слів на склади, збагачення словникового запасу словами: серп, мряка, ліс, діброва, ялинник, березняк, сосновий бір, мішаний ліс, дупло, лігво, барлога, нора, (назви місяців та пір року). Логіко-математична діяльність: лічба в межах 10; склад числа 4; співвідношення числа і цифри; прямий та зворотній рахунок; робота з геометричними фігурами: упізнавання серед інших, виділення за ознаками, називання; асоціативне порівняння; відпрацювання понять: попереду, позаду, прямо, попереднє, наступне, день, ніч, вечір, ранок. Графічні вправи: вправляння в розвитку координованих рухів через обведення контурів, заштриховування в заданому напрямку; задіяння творчого підходу через вправи на увагу («Домалюй елементи, яких не вистачає»).      

 

Сфера життє- діяльності   Орієнтовна   тематика занять Аспекти роботи та завдання, спрямовані на досягнення  мети
 Я сам і інші люди (2заняття) 1. Я і моя сім’я 2. Україна– моя Батьківщина Мовленнєва діяльність: ознайомлення з літературним жанром легендою; слухання та аналіз; вправляння у використанні узагальнених слів; ознайомлення з переносним значенням слів за асоціативною ознакою; вправляння в звуковому аналізі слів; формування вмінь виокремлювати звук із слів та утворювати з ним нові слова; формування активного словника за темою: сі м’ я, родина, країна, Батьківщина, Україна, столиця, адреса, гімн, герб, прапор, національний костюм тощо. Логіко-математична діяльність: лічба в межах 10; відпрацювання прямого і зворотнього рахунку; склад числа 10 з опорою на касу цифр; робота з геометричним матеріалом, яка набуває творчого характеру через введення завдань на уважність, спостережливість, кмітливість. Графічні вправи: викладання фігури за зразком, через рахунок складових елементів та знання понять: унизу, угорі, зліва, справа та інших просторових понять.

 

Заняття 1


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 237; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!