Організація історичної науки в Україні в останній чверті 19 ст. – поч. 20 ст. НТШ, УНТ.
Низку періодичних органів не лише для вчених, а й для широких кіл громадськості видавало Наукове товариство ім. ТарасШевченка у Львові. Найплідніше працювали тут М.Грушевський, І. В.Гнатюк —голова Етнографічної комісії. Ця комісія видавала « Етнографічний збірник» і «Матеріали до української етнології», двадцятитомник «Українсько-руський архів» і 11 томів «Джерел до історії У країни-Руси..В 1907 –виникає УНТ у Києві, засновником якого був Грушевський. УНТ видавало «Записки УНТ» та журнал «Україна». Товариство розгортає інтенсивну публіцистичну діяльність. Члени УНТ друкували статті, присвячені тогочасним подіям.Завдання товариства, полягало «в розробці і популяризації українською мовою різних галузей наук». Київські науковці видавали «Записки Українського наукового товариства в Києві» (у 1908— 1918рр.вийшло 18томів),«Збірники природничо-технічної секціїта ін. Великим досягненням української кул. стало відкриття 24 листопада 1918 р. Української академії наук(ВУАН). Першими членами УАН були Д.Багалій, К.Воблий, В.Гнатюк, М.Кащенко, В. Липський, А. Лобода, Першим її президентом став видатний український вчений В.Вернадський.
Утворення марксистко-ленінськоі методологіі в історичній науці.Політика та історична наука.М.Яворський.
З поч.20х. рр.20ст. в Укр.. утверджуеться марксистко-ленінська методологія.Теоретичною базою стае марксизм-ленінізм.
|
|
Сутність методологіі:1.історичний процес як закономірне і неухильне наближення соціалізму.2.прямолінійне уявлення про стадіальниі хар-р стадіальноі еволюціі.3.класова боротьба як рушійна сила в історіі.
Все таки основними для істориків виявились партійні установи,укази.Таким чином реалізовувався принцип партійності.
Періодизація укр.-і історіографіі з 1910 до 1929р:
Порівняно вільній розвиток історичноі науки .Відсутність партійного диктату над історичними дослідженнями.Водночас ,поступово почин.ідеологізація історіі.
З 1929 до 1939р:
Період репресій і погрому історичноі науки. Формуеться директивна історіографія.
З 1940 до 1950р:
Патріотизація історіі і відхід від класового аналізу. історія народів розглядаеться через призму російськоі історіі:
1.русоцентризм:ідея опіки Росіі над політ. І культ. розвитком неросійських народів.
З 1960х по 1972рр.доба відлиги в політиці і науці.Послаблення партійного контролю.Посилюеться археографічна діяльність,зьявл. Нові фахові періодичні видання –архіви Украіни і укр.-кі історичні журнали.
1972-рік погрому в українській історичній науці.
1972-1990роки:роки застою.
В 21-22 рр.поч. формув. система організаціі радянськоі історичноі науки(Укр.. інститут марксизму-ленінізму;Інститут червоноі професури) Ці інститути в першу чергу видавали твори Леніна,Маркса,Енгельса.
|
|
Матвій Яворський –член ВУАН перейшов на позиції більшовиків, очолив Українське товариство істориків-марксистів
1937р.-постраждав від репресій.
Викладав основи марксизму у Харкові і очолював Укр.. тов-во істориків-марксистів.Він перший автор підручника з історіі «Нариси історіі Украіни»1923-24рр.;.Він акцентував на своєрідності історіі Укр.новітнього часу.Багато уваги приділяв в аналізі діяльності центральноі ради гетьманату і директорів в рамках української революціі.
Розвиток української і-ї поза межами СРСР у пер пол 20 ст. Іван Крипякевич, Дм. Дорошенко.
Д. Дорошенко – професор кафедри історії УВУ (Україн.вільний університет, 1921. Відень, переведений до Праги), керівник україн. Наукового інституту у Берліні. Одним з перших створив аналітичні спомини про події 1 світ війни та Українс рев. («Мої спогади про недавнє минуле»), у яких виклав своє бачення історії цих років. У 1923 р. оприлюднив конспект свого лекційного курсу, прочитаного в УВУ: «Огляд української і-ї». Вперше укр. І-я виокремлюв з контексту рос та пол істор науки, давалася наукова періодизація її розвитку. «Історія України» у 2 част. та «Нарис історії україни». І. Крипякевич створював навчальну літературу з іст Укр. Продовжував дослідж іст укр козацтва. «Студії над державою Б. Хм.». У 1923 р. опублікував «Українську і-ю».проводив археол дослідження, вивчав іст укр кул.
Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 156; Мы поможем в написании вашей работы! |

Мы поможем в написании ваших работ!