ВТОРИННІ ( СИМТОМАТИЧНІ ) АРТЕРІАЛЬНІ ГІПЕРТЕНЗІЇ



Симптоматичні АГ – це прояв або ускладнення деяких первинних захворювань або станів (ниркових, ендокринних, серцево-судинних, нейрогенних, стресорних, медикаментозних тощо).

Вони реєструються, по даним різних авторів, у 5-34% і навіть 50-78% в усіх хворих дітей. Такі різні дані пов’язані, вірогідно, з різним підходом до відбору та віковому складу обстежених дітей.

Так, у хворих віком 1-5 років симптоматична АГ виявлена в 75% випадків АГ, у віці 6-10 років – у 44%, а у пацієнтів підліткового віку частота зменшується до 32%.

Комітет експертів ВООЗ класифікує АГ за етіологічним принципом і виділяє 7 основних груп, які представлені нижче.

Причини:

1. Хвороби нирок (ренопаренхіматозні і реноваскулярні АГ):

A. вроджені аномалії нирок та ниркових судин – пато­логічно рухлива нирка, дистопія, гіпоплазія, полікистоз, гідронефроз, підковоподібна нирка, гіпоплазія та атрезія ниркових артерій та їх аневризми, артеріовенозні фістули.

B. набуті захворювання нирок – гострий і хронічний гломерулонефрит, хронічний пієлонефрит, сечокам’яна хворо­ба, амілоїдоз, туберкульоз, пухлини нирок (пухлина Вільмса), системні васкуліти, стенози і тромбози ниркових вен, інфаркти нирок, діабетичний нефросклероз, первинна затрим­ка натрію (синдром Ліддла), трансплантація нирок тощо.

2. Ендокринні захворювання: акромегалія, гіпотиреоз, гіперкальціемія; хвороби надниркових залоз з ураженням коркової частини (синдром Кушинга, первинний альдостеронізм, врод­жена гіперплазія надниркових залоз) та мозкової речовини (феохромоцитома), хромафінні пухлини, які розташовані поза наднирковими за­лозами; злоякісна пухлина.

3. Хвороби серця і магістральних судин: коарктація аорти, відкрита артеріальна протока, недо­статність аортального клапана, повна атріовентрикулярна блокада, аортоартеріїт (хвороба Такаясу), атеросклероз аорти, сонних і хреб­тових артерій, серцева недостатність тощо.

4. Нейрогенні розлади: підвищення внутрішньоче­репного тиску (пухлини мозку, енцефаліт, респіраторний ацидоз, апное під час сну, квадриплегія, гостра порфирія, спадкові порушення ав­тономної регуляції, отруєння свинцем, синдром Гієна-Барре).

5. Лікувальні засоби, або екзогенні речовини: кортикостероїди, гормональні протизаплідні препарати, лакриця (карбеноксолон), симпатоміметики, кокаїн, харчові продукти, які містять і інгібітори МАО, нестероїдні протизапальні препарати, циклоспорин, еритропоетин.

6. Гострий стрес, включаючи післяопераційний. Психогенна гіпервентиляція, гіпоглікемія, опікова хвороба, панкреа­тит, стан після операції та реанімації.

7. Крім того, АГ може виникати при вагітності, ожирінні, хронічних обструктивних захворюваннях легень, поліцитемії, алкого­лізмі, подагрі, тощо.

У наведеній класифікації вказані не всі причини вторинної гі­пертензії. З розвитком науки, а також засобів діагностики перелік захворювань і патологічних станів, які супроводжуються підвищенням АТ, буде розширюватися.

Багато із цих захворювань можна діагностувати вже на етапі обов’язкового обстеження для осіб з АГ. Для цього є ряд ознак, які дозволяють запідозрити вторинний характер АГ (Табл. 11).

Вторинна гіпертензія у дорослих в 20-25% випадків пов’язана з атеросклеротичним ураженням судин шиї, голови, атеросклерозом аор­ти; в 0,1-0,4% випадків – з ендокринними хворобами (частіше з синд­ромом Конна), в 0,8-3,4% випадків – з патологією нирок (хронічний пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, діабетична нефропатія) і в 0,3-  2,2% випадків – з вазоренальною патологією, яка зумовлена атеросклеротичним стенозом ниркових артерій.

У дітей стійка АГ в більшості випадків (49-85%) є вторинною (симптоматичною), і в структурі причинних захворювань, які викликали АГ, в певній мірі залежить від віку.

В ранньому віці АГ частіше зумовлена коарктацією аорти, структурною аномалією нирок і ниркових судин, бронхолегеневою дисплазіею.

Таблиця 11

Ознаки деяких вторинних артеріальних гіпертензій

Причина Ознаки та симптоми Підтвердження
Ренопаренхіматозні захворювання Дизурія, ніктурія, протеїнурія, гематурія, циліндрурія, набряки Зміни аналізів сечі, результати УЗД, радіоізотопні дослідження нирок
Стеноз ниркових артерій (реноваскулярна гіпертензія) Важка артеріальна гіпертензія, що ви­никла раптово, резистентна до лікування, аускультативно — шум в проекції нир­кових артерій, ДАТ >110 мм. рт.ст. Результати артеріографії, радіоізотопного дослідження нирок із каптоприлом, доплеровське дослідження судин нирок
Первинний гіперальдостеронізм   Судоми, слабкість, поліурія, гіпокаліємія, метаболічний алкалоз Зниження активності реніну плазми, підвищення екскреції калію з сечею, збільшення вмісту альдостерону, зниження рівня калію в сироватці, позитивна проба з навантаженням хлоридом натрію
Феохромоцитома Постійна або інтермітуюча АГ, головний біль, пітливість, тремор, тахікардія, ортостатична гіпотензія Підвищення добової екскреції із сечею або концентрації в сироватці крові катехоламінів, результати комп’ютерної, магніторезонансної томографії, позитивна проба з клонідином
Гіперпаратиреоз Біль в кістках, запори, втомленість Гіперкальціємія, гіпофосфатемія, підвищення рівня паратиреоїдного гормону
Захворювання щитоподібної залози Гіпертиреоїдизм, гіпотиреоїдизм Зміни вмісту в крові вільного тироксину, вільного тиреоїдину і тиреотропного гормону
Акромегалія Зовнішні ознаки акромегалії Високий рівень гормону росту в крові
Синдром апное під час сну Ожиріння, хропіння, апное, денна сон­ливість Дослідження сну, визначення кисню та вуглекислого газу в крові
Синдром Кушинга Місяцеподібне обличчя, ожиріння по абдо­мінальному типу, гірсутизм, гіпокаліємія, порушення толерантності до глюкози, цук­ровий діабет Збільшення екскреції з сечею 17-гідроксикортикостероїдів і 17-кетостероїдів, підвищення вмісту кортизолу в плазмі крові, порушення добового ритму продукції кортизолу, дексаметазонова проба  
Коарктація аорти Головний біль, АТ на ногах на 20-30 мм нижчий, ніж на руках, послаблення пульсу на артерії стегна, при рентгенологічному обстеженні – зміни грудної клітки Результати аортографії
Застосування медикаментозних засобів (гормони, протизаплідні препарати та ін.) Початок АГ після вживання медикамен­тозних засобів Відміна медикаментів сприяє нормалізації АТ
Лакрична інтоксикація Дані анамнезу про вживання великої кількості продуктів, що містять лакрицю (кондитерські вироби, жувальна гумка) Відміна вживання лакриці призводить до нормалізації АТ протягом місяця

 

В дошкільному і молодшому шкільному віці – з рефлюксною нефропатією, пухлиною Вільмса, гломерулонефритом.

В підлітковому і юнацькому віці – з гломерулонефритом, хронічним пієлонефритом, сечокам’яною хворо­бою, первинною (ессенціальною) гіпертензією.

Найчастіше симптоматична АГ у дітей виникає, безумовно, внаслі­док хвороб нирок.

Із екстраренальних причин АГ найбільш частою є коарктація аорти, яка складає від 5 до 15% випадків. На ендокринні захворювання, як першопричину АГ в усіх вікових групах, приходиться не більше 4% всіх випадків.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!