Юридична відповідальність: проблеми розуміння поняття, ознак і видів.



Суть юридичної відповідальності розглядають у вузькому і широкому розумінні.

- прихильники вузького розуміння юридичної відповідальності (М. Шаргородський, І. Самощенко, О. Іоффе, Л. Явич, В. Копейчиков, П. Рабінович, В. Котюк, В. Молдован, А. Колодій та ін.) пов'язують юридичну відповідальність із протиправною поведінкою, правопорушенням, що передбачає застосування державного примусу, покарання. Вони вважають, що юридична відповідальність складається лише з одного аспекту - ретроспективного. Правомірні дії суб'єктів у розуміння відповідальності не входять. Ця позиція визначає ретроспективний (негативний) аспект юридичної відповідальності;

- прихильники широкого розуміння юридичної відповідальності (Р. Косолапов, С. Лисенков, В. Марков, М. Матузов, П. Недбайло, Н. Слободчикова, О. Скакун, С. Гусарєв, О. Слюсаренко, А. Олійник та ін.) розглядають її не тільки як наслідок негативного явища, реакцію держави на скоєний делікт, а як явище позитивне, що передбачає свідоме, відповідальне ставлення індивідів до своїх вчинків і виключає порушення правових приписів.

На сьогодні багато вчених - фахівців із загальної теорії права й галузевих юридичних наук обстоюють ідею щодо конструювання юридичної відповідальності у широкому плані, яка виходить за межі розгляду її тільки як наслідку правопорушення. З цього приводу М. Строгович зазначив, що юридична відповідальність є насамперед відповідальним ставленням людини до своїх обов'язків, відповідальністю за правильне виконання особою покладених на неї законом обов'язків. У разі його невиконання настає відповідальність в її негативному значенні - примусі, стягненні, покаранні тощо. Позитивна відповідальність у людини виникає, на думку П. Недбайла, вже тоді, коли вона приступає до виконання своїх обов'язків, а не тільки тоді, коли вже їх не виконує або починає діяти всупереч ним.

У позитивному значенні юридична відповідальність відображає особливий зв'язок, взаємовідносини громадян з державою, у межах яких держава покладає на суб'єктів права юридичні обов'язки і вимагає їх виконання, а також дотримання заборон. Внаслідок об'єктивно здійснюваної залежності від держави громадянин зобов'язаний виконувати приписи та дотримуватися заборон, передбачених законодавством.

Юридична відповідальність є складним соціальним явищем і проявляється у негативному (ретроспективному) і позитивному (перспективному) аспектах.

Ретроспективна юридичне відповідальність - специфічні правовідносини між державою і правопорушником унаслідок застосування державно-правового примусу, що характеризується осудом протиправного діяння і суб'єкта правопорушення, покладанням на нього обов'язку зазнавати позбавлень і несприятливих наслідків особистого, майнового, організаційного характеру за скоєння правопорушення.

Ці правовідносини конкретні, індивідуалізовані, виникають на підставі правопорушення.

Перспективна юридична відповідальність - сумлінне виконання своїх обов'язків перед громадянським суспільством, правовою державою, колективом людей і окремою особою.

Позитивною юридичною відповідальністю є відносини активного характеру, ретроспективна відповідальність настає внаслідок того, що суб'єкт своїми діями порушив відносини юридичної відповідальності, тобто вчинив безвідповідально.

Тому при розумінні категорії "юридична відповідальність" слід виходити з таких тверджень:

- як і будь-яке соціальне явище, юридична відповідальність характеризується багатогранністю та багатосторонністю, не є категорично однозначною; її позитивний і негативний аспекти є частинами цілісного соціального явища - юридичної відповідальності;

- юридична відповідальність має не тільки охоронний, а й регулятивний характер, тобто ґрунтується на чинних правових нормах, які містять вимоги не порушувати правові приписи, що впливають на свідомість індивідів та формують у них відповідальне ставлення до права, суспільства, держави;

- регулятивна роль юридичної відповідальності знаходить практичне вираження у правомірній поведінці;

- юридична відповідальність набуває охоронної ролі, у разі порушення правових приписів, виражається у застосуванні примусу до порушника, який підлягає осуду з боку суспільства, держави і повинен зазнати негативних наслідків свого протиправного діяння. Це має на меті виховання порушника і запобігання правопорушень іншими особами.

 

Юридична відповідальність характеризується певними ознаками:

1) настає лише за вчинене правопорушення (дія чи бездіяльність) у разі встановлення складу правопорушення;

2) спирається на державний примус, який є специфічним впливом компетентних державних органів та уповноважених осіб на поведінку людей у визначених законом формах.;

3) виражається у настанні негативних юридичних наслідків для правопорушника, що мають особистий, майновий або організаційний характер;

4) здійснюється компетентним державним органом відповідно до закону;

5) здійснюється у ході правозастосовної діяльності з обов'язковим дотриманням певного процедурнопроцесуального порядку і форм, встановлених законом.

6) пов'язана з осудом суспільством і державою поведінки правопорушника.

 

Залежно від того, до якої галузі законодавства належить правова норма, що порушена та який вид правопорушення вчинено розрізняють і види юридичної відповідальності:

1) конституційна відповідальність полягає у застосуванні до державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, об'єднання громадян, окремих громадян за порушення норм Конституції наступних санкцій: відсторонення від посади вищих посадових осіб держави; відставка посадових осіб чи всього органу; дострокове припинення повноважень державних органів чи посадових осіб; визнання неконституційними нормативноправових актів чи окремих їх частин; призупинення дії актів виконавчих органів влади; позбавлення громадянства тощо. Таким чином, конституційна відповідальність має юридичний та політичний характер; настає як у випадку вчинення правопорушення, так і при невиконанні обов'язку; є засобом охорони та захисту Конституції;

2) кримінальна відповідальність полягає у застосуванні до винної осудної фізичної особи, яка вчинила злочин, заходів державного осуду у вигляді позбавлення або обмеження особистого, майнового або іншого характеру (покарання). Кримінальний кодекс України закріплює вичерпний перелік діянь, що визнаються злочинами, та види покарань, а кримінальнопроцесуальний кодекс — регламентує порядок притягнення до кримінальної відповідальності.

3) адміністративна відповідальність полягає у застосуванні до винних фізичних, юридичних чи посадових осіб адміністративних стягнень за вчинення адміністративного порушення. Застосовується судом, органами державного управління, державними комісіями, інспекціями, посадовими особами до осіб, які не підпорядковані їм по службі.

4) цивільна відповідальність полягає у застосуванні до фізичних чи юридичних осіб цивільноправових стягнень за порушення договірних зобов'язань, заподіяння позадоговірної майнової шкоди, а також порушення особистих майнових прав. Таким чином, цивільна відповідальність є засобом відновлення та компенсації договірних та позадоговірних зобов'язань, що полягає у відшкодуванні правопорушником майнової шкоди та поновленні порушених прав;

5) дисциплінарна відповідальність полягає у застосуванні адміністрацією підприємства, установи, організації заходів дисциплінарного впливу на працівника за вчинення ним дисциплінарного проступка.

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 387; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!