Рівність, свобода і справедливість як аксіологічні аспекти права.



Значимими для людини і суспільства, а, отже, цінностями в праві виступають і матеріальні, і духовні утворення: норми, угоди, ідеали, ідеологія, правові інститути тощо. Особливо значимими правовими цінностями є справедливість, свобода, формальна рівність, гуманізм, добро, істина, безпека тощо.

Право як справедливість: Г. Радбрух писав: “Ідея права не може бути нічим іншим як справедливістю”. Право породжене справедливістю як матерією, бо справедливість передувала праву, – стверджували античні філософи права і середньовічні глосатори. Загалом ідея справедливості як сутнісної ознаки права звучить уже в часи Гомера і Гесіода. А Геракліт вважав, що справедливість полягає в тому, щоб жити відповідно до божественного логосу, і акцентував увагу на тому, що справедливим є все те, що відповідає законам природи і навпаки – несправедливе є те, що суперечить їм. Аналогічно мислили всі прихильники природно-правової традиції від античності до сучасності. Справедливість можна трактувати по-різному. Згідно екзистенціальної філософії, уявлення про справедливість у кожного своє, у кожного – своя правда, і він має право її захищати. Це випливає із унікально-неповторної природи людини, таких же унікальних умов її життя і розвитку. В природно-правових концепціях, що завжди апелюють до моральних цінностей та принципів, призначення справедливості виявляється у збереженні рівної міри, рівноваги у правовідносинах. Концепт “рівна міра” пов’язаний з принципом справедливості найбезпосередніше. Сучасний мислитель О. Хьоффе акцентує на таких характерних для розуміння справедливості аспектах:

1. справедливість споріднена з моральним обов’язком;

2. найбільше вона пов’язана з обов’язками, що визначаються добровільно, і вартують більше, ніж простий примус;

3. мірою справедливості є корисність чогось для кожної людини .

Свобода як всезагальний принцип права. Свобода – це не просто простір для переміщення, пересування. У свободі зміст глибинніший. Свобода — це філософська категорія, що відображає процес самовизначення людської особистості, а не лише самореалізацію, самоздійснення. Свобода – це і внутрішня свобода, і вільний вибір, і реалізація його в процесі розгортання людської активності, людської творчості, феномену людини. Право – це форма здійснення свободи, загальна міра вільної волі суб’єктів права. Гегель: “Маючи можливість визначити себе в тому чи іншому напрямі, тобто маючи можливість вибору, я володію сваволею, яку, звичайно, називають свободою. (...) Звичайна людина вважає себе вільною, якщо їй дозволено діяти свавільно, тим часом як саме в сваволі криється причина несвободи”. Свобода – це не просто вільний вибір в будь-якому напрямку, а розумний вибір, моральний вибір, який здійснюється людиною як культурною істотою. Людська свобода не може бути безмежною, вона має бути розумною, моральною, тобто обмеженою в ім’я загального блага. 

В “Загальній Декларації прав людини” записано, що право на необхідний максимум свободи мають всі люди без винятку, безвідносно до їх походження, расових, національних, професійних, релігійних, вікових тощо відмінностей.

Рівність як ключове поняття в аксіології права. Правова рівність – це рівність вільних і незалежних один стосовно іншого суб’єктів права по єдиному спільному для всіх них масштабу, єдиній мірі, єдиному критерію. Таким критерієм, основою правового урівнювання різних фактично людей є їх свобода. В.С.Нерсесянц наголошує, що право, будучи формою буття і вираження свободи, є формою буття рівної міри, однакового масштабу свободи для всіх суб’єктів даного кола правовідносин. Право і є цінне для членів суспільства тому, що воно не ліквідовує фактичної рівності індивідів. Вони залишаються кожний унікально-неповторними, окремішньо-інакшими один стосовно іншого: багатшими і біднішими, високими і низькими, освіченими і не дуже, різними у професійній підготовці, за походженням, за релігійною приналежністю, віком тощо. Право урівнює цих фактично нерівних людей у свободі, яка їм необхідна для самоствердження, самотворення – можливості свободи, необхідної для цього. Проблема рівності розглядалася в історії філософсько-правової думки ще з давніх часів: Принцип формально-правової рівності мав різний масштаб дії в різні історичні періоди розвитку людства. Він поширювався в минулому лише на окремі верстви населення і окремих людей. Правильне розуміння i регламентація piвнocтi є необхідною умовою для з’ясування i вирішення багатьох практичних питань, зокрема шляхів розбудови демократичної, соціальної держави.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 456; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!