ТЕМА 5. ВАЛЮТНІ РИНКИ І ВАЛЮТНІ ОПЕРАЦІЇ



Сутність валютного ринку.

Види валютних ринків, їх функції.

Валютні операції.

Сутність валютного ринку.

Валютний ринок як економічна категорія — це система стійких економічних та організаційних відносин, пов'язаних з операціями купівлі-продажу іноземних валют та платіжних документів в іноземних валютах. На валютному ринку здій­снюється широке коло операцій щодо зовнішньоторговельних розрахунків, туризму, міграції капіталів, робочої сили тощо, які передбачають використання іноземної валюти покупцями, продавцями, посередниками, банківськими установами та фірмами.

Є чотири групи суб'єктів валютного ринку:

• державні установи;

• юридичні та фізичні особи, що зайняті у різноманітних сферах ЗЕД;

• комерційні банківські установи.

• валютні біржі та валютні відділи товарних і фондових бірж.

За іншою класифікацією серед учасників валютного ринку виокремлюють роздрібних клієнтів (retail clients) — бізнесменів, іноземних інвесторів, транс­національні корпорації та решту всіх, хто потребує валютного об­міну. Роздрібні клієнти розміщують свої платіжно-розрахункові документи в комерційних банках.

Оптові учасники валютного ринку — це транснаціональні банки,

Традиційно найвідомішим не тільки у Європі, а й у всьому світі є Лондонський валютний ринок. Специфічним міжнародним ринком валют країн Західної Європи є ринок євровалют, де операції здійснюються у валю­тах цих країн, а сам ринок євровалют є одним із секторів євроринку. Суб'єктами ринку євровалют є великі та середні банки країн Західної Європи і США та деякі транснаціональні корпо­рації цих регіонів. Поглиблення інтеграційних процесів у Західній Європі, посилення ролі ТНК, значне зростання потреб у міжнародній валюті та вве­дення взаємної конвертованості національних валют — усі ці фактори стали об'єктивною причиною і безпосереднім стиму­лом виникнення і розвитку ринку євровалют. Цим самим були створені умови для масштабних і стійких валютно-фінансових зв'язків цієї групи країн.

Євровалютний ринок майже не піддається регулюванню, не підлягає національному законодавству, майже не оподатковується. Євровалюти є дже­релом дешевого кредиту для позичальника і високого прибут­ку для позикодавця.

Від самого початку свого виникнення (кінець 80-х років) ринок євровалют сформувався переважно як ринок євродоларів. Європейські долари — це тимчасово вільні грошові кошти в доларах США, які розміщені організаціями і приватними осо­бами різних країн у європейських банках і використовуються останніми для кредитних операцій.

Важливим інструментом валютного ринку є Співтовари­ство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій — СВІФТ5, яке було створено в 1973 р.

 

Види валютних ринків, їх функції.

Залежно від обсягу і характеру валютних операцій, кількості використовуваних валют, рівня нормативно-правового регулю­вання валютні ринки поділяються на міжнародні, регіональні та національні (місцеві).

Міжнародні валютні ринки обслуговують рух грошових потоків, опосередковуючи міжнародний обмін товарами, послу­гами, рух капіталів. У результаті тривалої конкуренції сформува­лися світові центри, де зосередилися найбільші банки і біржі, спеціалізовані кредитно-фінансові інституції. Міжнародні валют­ні ринки розташовані у світових фінансових центрах — у Західній Європі, США, на Далекому та Близькому Сході, в Південно-Східній Азії. Найбільшими є валютні ринки в Лондоні, Нью-Йорку, Франкфурті-на-Майні, Парижі, Цюріху, Токіо, Сінгапурі. На цих валютних ринках банки проводять операції з ключовими валютами, які широко використовуються у світовому платіжному обігу.

Поряд із світовими центрами валютної торгівлі діють регіональні валютні ринки, наприклад у рамках європейської валютної системи, що виникла на основі регіональної еконо­мічної інтеграції країн Західної Європи.

На сьогодні сформувалися такі найбільші регіональні ва­лютні ринки:

• Європейський (з центрами в Лондоні, Франкфурті-на-Майні, Парижі, Цюріху);

• Американський (з центрами в Нью-Йорку, Чикаго, Лос-Анджелесі, Монреалі);

• Азіатський (з центрами в Токіо, Гонконгу, Сінгапурі, Бахрейні).

Національний (місцевий) валютний ринок — це ринок однієї держави.

Організованим ринком є біржовий валютний ринок.

Переважна частина валютних операцій (понад 90 %) здійсню­ється на неорганізованому — позабіржовому, або міжбанківському, валютному ринку, на якому дилери проводять операції з викори­станням електронного й супутникового зв'язку.

Міжбанківський ринок поділяється на прямий та брокерський.

За видами валютних операцій виділяють:

• спот-ринки (ринок торгівлі з негайним постачанням валю­ти; на нього припадає приблизно 65 % усього обороту валюти);

• форвард-ринки (ринок угод на термін, на якому здійсню­ється до 10 % валютних операцій);

• ф'ючерсні ринки;

• своп-ринки (ринок, що об'єднує операції з купівлі-продажу валюти на умовах "спот" і "форвард"; на ньому, за деякими оцінками, проводиться до 25 % усіх валютних операцій).

За об'єктами торгівлі валютні ринки можуть мати такі сегменти:

• форексний ринок, де торгують безготівковою валютою (форексом). За безготівкового обороту безготівкові активи, якими оперує валютний відділ банку, становлять залишки з рахунків у іноземній валюті. Необхідні платежі здійснюються з одного рахунку на інший засобом бухгалтерських записів. Як правило, на внески в іноземній валюті нараховуються проценти;

• готівковий (банкнотний) ринок, де валюта фізично рухається у просторі. При цьому підвищуються витрати на транспортування, охорону, страхування, зберігання валюти, підвищується спред* із котирування іноземних банків. Фізичне зберігання у спеціальних сховищах, без процентів.

Крім того, залежно від характеру дій з валютного регулюван­ня та валютних обмежень можна виділити вільні та невільні (обме­жені) валютні ринки.

Головними функціями валютного ринку є:

• реалізація валютної політики держави, спрямованої на забезпечення регулювання національної економіки та розши­рення зовнішньоекономічних зв'язків;

• сприяння поглибленню міжнародного розподілу праці та міжнародної торгівлі;

• визначення і формування попиту та пропозиції на іно­земні валюти;

• своєчасне здійснення міжнародних розрахунків;

• регулювання валютних курсів;

• хеджування валютних ризиків;

• диверсифікація валютних резервів;

• одержання прибутку від операцій з валютою та валютни­ми цінностями тощо.

Валютні операції.

  Валютні операції — це операції, пов'язані з пере­ходом права власності на валютні цінності; використанням валютних цінностей як засобу платежу в міжнародному обі­гу; ввезенням, переказом та пересиланням на територію країни та вивезенням, переказом і пересиланням за її межі валютних цінностей. Як правило, виділяють:

поточні валютні операції (перекази іноземної валюти, отримання і надання фінансових кредитів на строк не більш як 180 днів, переказ відсотків, дивідендів та інших доходів за вкладами, інвестиціями тощо);

валютні операції, пов'язані з рухом капіталу (прямі інвестиції, портфельні інвестиції, придбання цінних паперів, надання й отримання фінансових кредитів на строк понад 180 днів тощо).

Валютна угода спот — це купівля-продаж валюти на умовах її поставки банками-контрагентами на другий день з дня укладання угоди за курсом, що фіксується на момент укладання угоди.

Форвардні валютні операції — це контракти з обміну валют, які відбуватимуться у майбутньому, але за курсом, зафіксованим на поточну дату. Укладаються, як правило, на строк до одного року, проте в окремих випадках, коли йдеть­ся про ринок стабільних валют (наприклад, долар США віднос­но англійського фунта стерлінгів, німецької марки чи япон­ської єни), можливе оформлення угод на п'ять або більше років наперед.

Валютний "своп" (currency swap) — валютна операція, яка поєднує купівлю або продаж валюти на умовах "спот" із одночасним продажем (або купівлею) тієї самої валюти на певний термін на умовах "форвард", тобто здійснюється комбі­нація двох протилежних конверсійних угод на однакові суми, але з різними датами валютування. Операції "своп", як правило, здійснюються на строк від 1 до 6 міс, значно рідше зустрічаються своп-операції з термі­ном виконання до п'яти років.

 

Приблизний розподіл угод з іноземною валютою на сві­тових валютних ринках такий: "спот" — 67%, "форвард" — 5, "своп" — 28% .

Ф'ючерсні валютні операції — це строкові угоди на біржах, що являють собою купівлю-продаж золота, валюти, фінансових та кредитних інструментів за фіксованою в мо­мент укладання контракту ціною, з виконанням операції через певний проміжок часу (більше від трьох днів і до двох-трьох років). Розрахунки здійснюються через клірингову палату, яка виступає посередником між продавцем та по­купцем і гарантує виконання сторонами своїх зобов'язань.

Відмінності ф'ючерсних валютних операцій від фор­вардних:

• якщо форвардні операції здійснюються на міжбанківському валютному ринку, то ф'ючерсні — переважно на біржовому, що приводить до визначення термінів і обсягів опе­рацій за форвардними контрактами на основі взаємної домов­леності сторін, тоді як умови виконання ф'ючерсних кон­трактів прив'язані до певних дат роботи бірж (наприклад,
перший понеділок кожного третього місяця), тобто стандар­тизовані за термінами, обсягами та умовами поставок;

• індивідуальні контракти, що укладаються між клієнтом і банком при форвардних валютних операціях, як правило, більш дорогі порівняно із стандартизованими ф'ючерсними контрактами. Завдяки цьому форвардні операції супрово­джуються більшою маржею (спредом) і призводять до більших витрат для клієнта порівняно з ф'ючерсними;

• доступ на форвардні валютні ринки для невеликих фірм обмежений, оскільки мінімальна сума для укладання кон­тракту становить у переважній більшості випадків 500 тис. дол. США. Ф'ючерсний ринок доступний як для індивіду­альних, так і малих інституціональних інвесторів;

• якщо форвардні валютні операції на 95% закінчуються поставкою валюти за контрактом, то ф'ючерсні операції, на­впаки, на 95% закінчуються укладанням зворотної (офсет­ної) угоди, при якій не здійснюється реальної поставки ва­люти, а учасники цієї операції одержують лише різницю між початковою ціною укладання контракту і ціною, що існує на день здійснення зворотної (офсетної) угоди;

• при формуванні форвардного валютного контракту набір валют практично не обмежений. Ф'ючерсні валютні операції здійснюються з обмеженим набором, як правило, резервних
валют — долара США, німецької марки, французького фран­ка, японської єни, англійськогофунта стерлінгів тощо.

Валютний опціон — це договірне зобов'язання, що дає право (для покупця) і зобов'язання (для продавця) купити або продати певну кількість однієї валюти в обмін на іншу за фіксованим у момент укладання угоди курсом на напе­ред узгоджену дату або протягом узгодженого періоду.

Валютний арбітраж — це операції з валютами з метою одержання прибутку через використання у визначений мо­мент часу існуючих на фінансових ринках розривів між кур­сами і відсотковими ставками по касових і строкових опера­ціях. Основний принцип валютного арбітражу — купити той чи інших фінансовий актив дешевше і продати його дорожче.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 324; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!