Напрями вдосконалення та розвитку МВК системи.



Стрімке зростання світового фінансового ринку в ос­танні десятиліття, істотне збільшення ПІІ після П світової війни, мексиканська фінансова криза 1994 р. привернули пильну увагу аналітиків, науковців, керівних кіл міжнародних валют­но-фінансових організацій до необхідності подальшого удосконалення сучасної міжнародної валютної системи.

Суть пропозицій щодо реформування існуючих структур міжна­родної валютної системи зводиться, по-перше, до більш повної і все­бічної гармонізації внутрішньої макроекономічної та зовнішньоеко­номічної політики провідних країн світу (на кшталт маастрихтських критеріїв валютно-фінансової конвергенції країн ЄС); по-друге, до формування центральної системи координації та регулювання ва­лютних курсів, менш жорсткої, ніж фіксовані режими Бреттон-Вудської системи чи європейського механізму валютних курсів, але, водночас, і менш мінливої, ніж сучасний режим вільного плавання; по-третє, до вирішення проблем валютної ліквідності.

Остаточне з'ясування усіх питань та забезпечення практичного функціонування реформованої системи пропонується покласти на МВФ. При цьому МВФ повинен зосередитися переважно на наданні позик, спрямованих на підтримання макроекономічної рівноваги, а не довгострокового розвитку, що входить до функцій Світового бан­ку. Макроекономічне регулювання, уніфіковані валютні курси та відкрита система платежів мають стати наріжним каменем діяльнос­ті МВФ, що посилить його системну трансформаційну здатність щодо фінансування і підтримання макроекономічних стабілізаційних програм. Йдеться про всебічне надання допомоги своїм членам у під­тримці зорієнтованої на розвиток економічної стратегії, що включає контрольовану інфляцію, кредитні параметри, регулювання валют­них курсів та відкриття економік перехідних країн та країн, що роз­виваються, для торгівлі та іноземних інвестицій. Безперечно, страте­гія МВФ мусить бути гнучкою і враховувати унікальні умови, істо­ричні, геополітичні та інші особливості кожної країни.

Сприяння з боку МВФ може здійснюватися за двома напрямами.

По-перше, надання технічної допомоги країнам в удосконаленні їх економічної політики таким чином, щоб унеможливити переви­щення меж валютних диспаритетів та виникнення криз платіжних балансів.

По-друге, якщо криза все ж сталася, надання фінансової підтрим­ки для здійснення корекційної політики. Це вимагає створення попе­реджувальної системи, яка б пильно відслідковувала урядову політику і пропонувала необхідні корективи та створювала можливості для взаємної перевірки та уточнення економічних індикаторів.

  У сучасних умовах глобалізації ринків МВФ повинен мати можливість миттєвого реагування і прийняття рішень, які б забезпе­чували довіру й інвесторів, і членів фонду. Таким чином, сучасні міжнародні відносини потребують опера­тивних і скоординованих дій національних урядів та міжнародних валютно-кредитних організацій.

ТЕМА 3 ЕВОЛЮЦІЯ СВІТОВОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ

Система золотого стандарту (Паризька).

Генуезька валютна система.

Бреттон-Вудська валютна система.

Ямайська валютна система.

Система золотого стандарту (Паризька).

Першою формою організації грошово-валютних відносин, яка базувалась на використанні золота як грошового товару є золотий стандарт.  Уперше золотий стандарт як тип грошової системи склав­ся у Великобританії наприкінці XVIII ст. У більшості країн світу система золото­го стандарту була запроваджена в останній третині XIX ст. На той час серед провідних країн світу виділялася Великобританія, частка національної валюти якої складала в міжнародних розрахун­ках у 1913 р.  80 %. Саме тому золотий стандарт до 1914 р. прийнято було називати стерлінговим стандартом.

Юридично оформлена ця валютна система була на міжнародній конфе­ренції в Парижі в 1867 р. Золотий стандарт функціонував від початку XIX р. до 1914 р. безперервно і протягом короткого періоду — в 1920-ті роки.

Структурними принципами системи золотого стандарту були такі:

1. Її основу становив золотомонетний стандарт.

2. Кожна національна валюта мала золотий вміст, згідно з яким установлювався її золотий паритет.

3. Склався режим вільного плавання валют у межах "золотих точок".

Система золотого стандарту в своєму історичному розвитку пройшла три етапи: золотомонетного, золото зливкового та золотодевізного стандартів.

При золотомонетній формі золотого стандарту не було будь-яких валютних обмежень. Золото можна було вільно продавати і купувати, безперешкодно перевозячи його з однієї країни в іншу. Ціна на валютний метал встанов­лювалася на основі закону вартості, тобто визначалася кіль­кістю суспільно необхідної праці, витраченої на видобуток та транспортування дорогоцінного металу. Не обмежувалися дер­жавою й операції з платіжними документами, цінними паперами та засобами кредиту (векселями, чеками тощо), а також вивіз капіталу та переведення прибутків з-за кордону. Система золо­того стандарту була адекватною умовам вільної конкуренції, необмеженого ринку і відповідного цим умовам механізму ціно­утворення.

Режим золотомонетного стандарту був насамперед режимом стабільних валютних курсів. Від самого початку свого існування система золотомонетно­го стандарту забезпечувала надзвичайну валютну стабільність.

Перша світова війна найбільшою мірою і остаточно дестабі­лізувала систему золотомонетного стандарту. Адже для фінан­сування війни європейські країни мусили вдатися до значних розмірів кредитів у своїх центральних банків і призупинити обмін на золото своїх валют, встановивши примусовий курс.

Прагнення до валютної стабільності примусило більшість країн світу відновити золотий стандарт, від якого вони відмо­вилися в роки Першої світової війни. За період з 1924 по 1928 р. європейські країни відновлюють золотий стандарт, але вже в модифікованому вигляді золотозливкового стандарту.

Система золотозливкового стандарту — перехідна форма золотого стандарту. Вона сформувалася в ряді високорозвинутих країн Заходу (крім США) після Першої світової війни і проіснувала до "великої депресії" 1929—1933 pp. Суть цієї урізаної системи золотого стандарту полягала в тому, що на­ціональні валюти провідних західних країн (Великобританії, Франції, Бельгії, Нідерландів та ін.) прирівнювалися до певної кількості золота, тобто мали золотий вміст, а отже, були роз­мінні на валютний метал, але вже не в будь-якій кількості, як це було за класичного золотого стандарту, а на золоті зливки вагою не менш ніж 12,4 кг кожний. Таким чином, обмін націо­нальних грошових знаків на золото був обмежений певними, досить великими, сумами (у Франції, наприклад, один золотий зливок коштував 215 тис. франків).

В країнах, які зазнали поразки у Першій світовій війні, а також в багатьох колоніальних та залежних країнах було впроваджено систему золотодевізного стандарту, що базувалася на золоті та провідних валютах світу.

Генуезька валютна система.

Система золотодевізного стандарту була другою світовою валютною системою, юридичне оформлення якої було зафіксовано у міждержавній угоді, підписаній на Генуезькій міжнародній економічній конференції в 1922 р. Голов­ну роль міжнародних платіжних засобів взяли на себе долар США та англійський фунт стерлінгів.

При системі золотодевізного стандарту країни накопичують для своїх зовнішніх розрахунків певну кількість іноземної ва­люти економічно найсильніших держав, що є еквівалентом золота.

Країни, які приєдналися до золотодевізного стандарту, зберігали свої авуари у двох основних фінансових центрах — Нью-Йорку і Лондоні.

Загалом період між двома світовими війнами характеризував­ся нестабільністю валют і періодичними валютними кризами, які завдавали значних збитків економічному зростанню і розвитку МЕВ. Відносна валютна стабіліза­ція настала в період 1922—1928 pp., але невдовзі була підірвана світовою кризою 1929—1933 pp., яка охопила і світову валютну систему.

Саме в цей час відбувається загальна трансформація еко­номічної структури господарювання, що базувалася на рин­кових саморегуляторах, у державно регульовану економічну систему, що не могло не вплинути на систему світогосподарських зв'язків, у тому числі й валютних. Така трансформа­ція відбулася на основі теоретичних рекомендацій, розробле­них відомим англійським економістом, фінансистом та дер­жавним діячем Дж.М. Кейнсом у 30-х роках XIX ст. Адекватно до цієї трансформації мала змінитися світова система грошово-валютних відносин.

Повний відхід країн Заходу від золотого стандарту відбувся в період Великої депресії — економічної кризи 1929—1933 pp. і в перші післякризові роки.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 195; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!