Інструменти валютної політики.



Для реалізації валютної політики органи грошово-кредитно­го регулювання, залежно від ситуації у валютно-фінансовій сфері та визначених цілей, застосовують такі інструменти, як валютні інтервенції, диверсифіковані валютні інтервенції, диверсифікація валютних резервів, девальвація, ревальвація, валютні обмеження, подвійний валютний ринок. Розгля­немо їх детальніше.

Валютні інтервенції є цільовими операціями центральних банків на валютному ринку щодо купівлі/продажу іноземної валюти з метою обмеження коливань або впливу на динаміку ва­лютного курсу. Валютна інтервенція має короткостроковий ха­рактер, здійснюється, як правило, у значних масштабах за раху­нок офіційних золотовалютних резервів або короткострокових взаємних кредитів центральних банків у національних валютах за угодами своп. До арсеналу міждержавного регулювання ва­лютних ринків входять багатосторонні (диверсифіковані) інтер­венції. Вони сприяють розподілові тягаря інтервенції між різни­ми валютами.

Диверсифікація валютних резервів - політика держав, банків, ТНК, спрямована на регулювання структури валютних резервів через включення до їх складу різних валют зметою забезпечення міжнародних розрахунків, проведення валютної інтервенції і захист від валютних втрат. Ця політика переважно здійснюється за допомогою продажу нестабільних валют і купівлі більш стійких, а також валют, необхідних для міжнародних розрахунків.

Девальвація — зниження курсу національної валюти щодо іно­земних валют, штучних валютних одиниць, золота. Девальвація здійснюється, коли офіційний валютний курс є завищеним від­носно ринкового.

Нині девальвація часто офіційно закріплює вже здійснене в умовах інфляції фактичне знецінення національної валю­ти або виступає вихідним пунктом майбутньої інфляції. Часто девальвація не забезпечує стабілізації валюти, а лише є проміжним етапом інфляційних процесів. Після Другої світової війни і до скасування офіційного вмісту золота у валютах (1946—1973 pp.) у світі було проведено понад 500 девальвацій. У періоди глибоких економічних потрясінь здійснюються масові девальвації валют, що спостерігалися в 1949 p., наприкінці 60 — початку 70-х років. Тому в еконо­мічній літературі можна зустріти визначення девальвації як відносно тривале зниження курсу валюти. З початку 80-х років лише в межах ЄС девальвації проводилися більше де­сятка разів, а у відношенні до деяких валют — неодноразово (наприклад, італійська ліра).

Щоб визначити відсоток девальвації валюти, необхідно прийняти за одиницю валюту, курс якої відносно іншої знижується, потім поділити курсову різницю на початковий курс та помножити на 100%:

Д = ((Кс – Кн)/Кс)*100:,

де: Кс – курс валюти до проведення девальвації;  

Кн – курс валюти після проведення девальвації.

Ревальвація — підвищення курсу національної валюти щодо іноземних валют, штучних валютних одиниць, золота.

Ревальвація — офіційне підвищення вартості валюти, що виражається у зростанні її золотого вмісту (система золото­монетного стандарту) або в підвищенні її курсу по відношен­ню до інших валют. За механізмом впливу на економічні процеси ревальвація протилежна девальвації.

На відміну від девальвації ревальвація порівняно рід­кісне явище у валютно-фінансовому світі. Це пояснюється тим, що країна, яка здійснює ревальвацію своєї валюти, ста­вить сама себе в менш вигідне положення в сфері зовніш­ньої торгівлі, припливу іноземного капіталу і розвитку міжна­родного туризму порівняно з іншими країнами. Адже підви­щуючи курс своєї валюти по відношенню до валют інших країн, держава, яка здійснює ревальвацію, викликає підвищен­ня цін експортованих товарів у іноземній валюті, чим знижує конкурентоспроможність країни на світовому ринку, стри­мує експорт її товарів. Паралельно відбувається процес зни­ження цін, виражених в національній валюті, на товари, що імпортуються до країни. Отже, ревальвація призводить до зростання попиту на імпортні товари та послуги і реально збільшує обсяги імпортованої продукції. Ревальвація робить невигідним вкладення капіталу в дану країну для інозем­них інвесторів, оскільки вони при обміні валют одержують меншу суму в місцевій валюті. Для країни, яка ревальвувала свою валюту, стає вигідним експорт капіталу, адже виникає можливість купівлі більш дешевої іноземної валюти.

Традиційно ревальвація використовується для боротьби з інфляційними процесами, оскільки, стримуючи зростання гро­шової маси в обігу, дещо затримує зростання внутрішніх цін.

Ревальвація також здійснюється з метою стримування зростання активності сальдо торговельного балансу. Оскіль­ки вона сама по собі ставить країну, що вдається до реваль­вації, в менш вигідне становище на світовому ринку, то часто здійснюється під натиском інших країн, які мають найак­тивніші зовнішньоекономічні зв'язки з цією країною.

У сучасних умовах механізм ревальвації значно модифі­кувався, особливо після введення системи плаваючих валют­них курсів. За цих умов ревальвація може здійснюватися у формі підвищення валютного паритету не до всіх валют, а лише у відношенні до валют тих країн, з якими дана валюта має спільний режим плавання. Ревальвація може бути здій­снена і у формі відмови центрального банку країни від про­ведення валютної інтервенції, для підтримання або підви­щення курсу національної валюти у відношенні до інших валют. Прикладом такої офіційно необ'явленої, проте фак­тично проведеної ревальвації може служити стійке зростан­ня курсу японської єни у відношенні до американського до­лара за відносно короткий термін — з кінця 1976 р. по бере­зень 1978 р. від 340 єн за один долар США до 233 єн.

Щоб визначити відсоток ревальвації валюти, необхідно прийняти за одиницю валюту, курс якої відносно зростає, і поділити курсову різницю на вхідний курс і помножити на 100%:

Р = ((Кн – Кс)/Кс)*100:,

де: Кс – курс валюти до проведення ревальвації;  

Кн – курс валюти після проведення ревальвації.

Валютні обмеження є сукупністю законодавчих або адміністра­тивних норм, які застосовуються на рівні держави і на міждер­жавному рівні й регламентують проведення операцій з валютою, золотом, іншими валютними цінностями.

Наявність валютних обмежень у країні знижує ступінь конвертованості її валюти .

На міждержавному рівні валютні обмеження реалізуються у формі міждержавних платіжних і клірингових угод (Азійська клі­рингова спілка, Західно-Африканська клірингова палата та ін.).

Подвійний валютний ринок - форма валютної політики, що займає проміжне місце між режимами фіксованих і плаваючих валютних курсів; введений на початку 70-х років у Бельгії, Італії, Франції. Суть його полягає в поділі валютного ринку на дві частини: для комерційних операцій і послуг застосовують офіційний валютний курс; для фінансових (рух капіталів, кредитів тощо) -ринковий. Занижений курс для комерційних угод використовується для стимулювання експорту товарів і вирівнювання платіжного балансу. Коли розходження комерційного і фінансового курсів були значними, Центральний банк здійснював валютну інтервенцію, щоб їх вирівняти. Подвійний валютний ринок забезпечував деяку економію валютних резервів, бо зменшувалась потреба у валютній інтервенції. Зараз подвійний валютний ринок застосовується лише в деяких країнах, що розвиваються.

ТЕМА 7. ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 222; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!